Hypotéka na investiční nemovitost: Komu se vyplatí a jak ji získat?

Přemýšlíte o pořízení nemovitosti, jež má sloužit k následnému pronájmu, prostřednictvím kterého se vám zaplatí náklady i splátky hypotéky? Výše zmíněný plán je sice velmi zajímavý, ve finále však ani investiční hypotéka nedokáže zázraky. Při současných sazbách ale může jít o velmi efektivní variantu s prakticky okamžitou návratností. Pokud se vám nemovitost podaří hned pronajmout, obdržíte nájemné, které bude nesrovnatelně vyšší než úroky z úvěru, které platíte bance. Na následujících řádcích vám poradíme, jak hypotéku na investiční nemovitost získat a na co si dát při jejím sjednávání pozor.

Hypotéka na investiční nemovitost: Komu se vyplatí a jak ji získat?

Co všechno může pokrýt hypotéka na investiční nemovitost?

Jak již název tohoto hypotečního úvěru napovídá, vypůjčenými financemi lze pokrýt náklady na koupi bytů, bytových domů, rodinných domů, rekreačních chat či komerčních objektů, jež jsou určeny k pozdějšímu pronájmu. Prostředky lze ale financovat také výstavbu a rekonstrukci nemovitostí, které hodlá majitel dále pronajímat.

Jistá omezení u investiční hypotéky platí

Investiční hypotéka je vhodná zejména pro žadatele, kteří se na ní mohou podílet vlastními prostředky. Pokud tedy máte nějaké volné finance „bokem“, doporučujeme investici do nemovitosti zvážit. Banka obvykle poskytuje prostředky do 80 % odhadní ceny nemovitosti. Současné úrokové sazby investičních hypoték jsou nízko, obvykle ovšem platí, že investiční hypotéky jsou dražší než klasické hypotéky na rekonstrukci či koupi vlastního bydlení.

Příjmy z pronájmu vám pomohou hypotéku splácet, ale…

Příjmy z pronájmu vám pomohou investiční hypotéku splácet. Pokud potřebujete dosáhnout určité bonity, banka může tyto příjmy z pronájmů uznat. V takovém případě je ale musíte dopředu prokázat. Žádnému bankovnímu úředníkovi totiž nepostačí příslib budoucího investičního záměru. Při posuzování žádosti je tak nutné doložit uzavřenou nájemní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí nájemní.

Budoucí příjmy z pronájmu není třeba dokládat vždy, jen pokud potřebujete tyto příjmy uznat, ovšem významná část bank toto vůbec neumožní, přestože jinak takovou nemovitost financovat umí. Vždy se informujte u zkušeného makléře, který Vám vybere vhodný produkt na trhu.

Podmínky získání investiční hypotéky

 • Plnoletost a způsobilost k právním úkonům
   
 • Trvalé bydliště na území ČR
   
 • Pravidelný a dostatečný příjem
   
 • Žádný záznam v registru dlužníků
   

Co banka, to jiné podmínky

Výše uvedené podmínky nelze vztáhnout paušálně na všechny banky, které hypotéku na investiční nemovitost nabízejí. Konkrétní podmínky schválení se totiž v jednotlivých bankovních domech značně liší. Proto je potřeba vyžádat si aktuální nabídku a poté jednotlivé nabídky porovnat mezi sebou. Značný rozdíl bývá většinou také v posuzování příjmů z pronájmu. Obvykle banky akceptují až 70 % z těchto příjmů, jestliže jsou již zahrnuty v daňovém přiznání. Pokud zde ale zahrnuty nejsou, akceptace se pohybuje na hranici 50 %. Rozdíl oproti klasické hypotéce je také v délce splácení. Investiční hypotéku je obvykle možné sjednat na dobu od 15 do max. 25 let, proto se snižuje také věková hranice pro poskytnutí daného hypotečního produktu.

Pro více informací (nejen) o hypotékách na investiční nemovitost kontaktujte makléře společnosti Gepard Finance.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...