Hypotéka na nebytový prostor: 4 tipy, jak ji řešit

Průměrná sazba hypoték přes léto nepatrně stoupla, to však nic nemění na situaci, že hypotéky jsou z dlouhodobého hlediska bezkonkurenčně nejlevnější. Způsobů, jak takovou hypotéku použít, existuje nespočet. Dnes si vysvětlíme, jak řešit hypotéku na nebytový prostor.

Hypotéka na nebytový prostor

Několik příkladů jsme si uvedli v článku Na co všechno lze hypotéku využít kde bylo mimo jiné zmíněno, že existuje také hypotéka na nebytový prostor. Co mezi nebytové prostory spadá a jak takovou hypotéku řešit? To bude předmětem dnešního článku.

Co si představit pod pojmem „nebytový prostor“?

Nebytovým prostorem se rozumí jedna nebo více místností, které jsou na katastru nemovitostí vedeny jako prostory k jiným účelům než k bydlení. Jako příklad nebytového prostoru můžeme uvést garáž, půdu, kancelář či komerční budovu.

Pozor: Nebytovým prostorem není příslušenství bytu nebo příslušenství nebytového prostoru či společné části domu. Vždy jde o samostatný předmět právních vztahů.

Hypotéka na nebytový prostor aneb jak ji řešit?

Klasická hypotéka:

Využijte naši Gepard Finance kalkulačky a zjistěte, kdo vám nabídne nejvýhodnější hypotéku pro financování nebytového prostoru.

Tento typ hypotéky lze využít ale pouze tehdy, plánuje-li klient převést v budoucnu nebytový prostor na prostor bytový (například rekonstrukcí půdních prostor).

Náš tip: Jednou z podmínek tuzemských bank je i skutečnost, že posledních 5% hypotéky vyplatí až po kolaudaci stavby. Takovou hypotéku tak můžete použít i na vícero prostor najednou. Vždy se však musíte zaručit za to, že v těchto bytech budete bydlet sami nebo společně s rodinou.

Podnikatelský úvěr:

Podnikatelský úvěr je speciálním typem úvěru určeného pro financování podnikatelských aktivit. Tento typ úvěru je dražší než klasický hypoteční úvěr.

Podnikatelský úvěr je někdy označován také jako úvěr investiční, o kterém jsme se zmínili v předchozím článku. Ve skutečnosti tak jde o úvěr na prostor, který chtějí majitelé dále pronajímat.

Americká hypotéka:

Chcete-li hypotéka bezúčelová. Použít ji můžete prakticky na cokoli. Mimo jiné také na zmíněné financování nebytového prostoru. I zde platí, že úroky neúčelových hypoték jsou tradičně vyšší než úroky hypoték klasických.

U Americké hypotéky platí pouze jediná podmínka, která říká, že předmětem zástavy je nemovitost, která není pouze komerčním objektem. Co to znamená? Že součástí objektu by měla být převaha bytových prostor.

Nebankovní hypotéka:

Nejméně výhodná varianta, kterou rozhodně nedoporučujeme. Nejen, že si za takovou hypotéku pěkně připlatíte, ale také zde existuje riziko výběru nesolidního poskytovatele.

Jak se rozhodnout?

Splňujete-li podmínky pro standardní hypoteční úvěr, je pro vás tento nejvýhodnější variantou. Zajímavou alternativou je ovšem také úvěr investiční a hned v závěsu americká hypotéka. Zcela nevhodným (avšak ne nerealizovatelným) je i úvěr nebankovní, který je ovšem spjat s řadou zbytečných rizik.

Nedokážete se rozhodnout? Využijte nezávazné a bezplatné konzultace s hypotečním expertem společnosti Gepard Finance. Domluvte si termín ještě dnes!

Sdílejte článek