Hypotéka na pořízení bydlení i na jiné účely

 

Anketa

 

Očekává se, že letošnímu roku se bude v hypotékách dařit. Odhady hovoří o možném opětovném prolomení stomiliardové hranice. Zeptali jsme se proto našich odborníků:

„Vyplatí se hypotéka jen na pořízení vlastního bydlení, anebo i na jiné účely?"

 

 

Martin ŠiranecIng. Martin Širanec

ředitel franšízy GEPARD Praha 1 Biskupská

Hypotéka se dnes obecně vyplatí, a to ať již jde o hypotéku na vlastní bydlení, anebo na jiné účely. Samozřejmě v portfoliu našich klientů budou hypotéky na pořízení vlastního bydlení vždy převládat, neboť bydlení je jednou ze základních potřeb každého z nás.

Ale v souvislosti s dnešními cenami nemovitostí, cenami hypoték a probíhajícími debatami nad reformou penzí se dá jistě doporučit i investice do nemovitostí obecně. Že je investice do nemovitostí investicí moudrou, je všeobecně známé a na západ od našich hranic jde o investici velice oblíbenou. Trh se dostává opět do velmi dobré kondice, ostatně i uvolňování některých parametrů v metodikách bank budiž důkazem.

 

 

foto Petra KilianováPetra Kilianová

majitelka franšízy GEPARD Brno Husova

Samozřejmě - hypotéku lze použít i na jiné účely. Hypoteční úvěr mohou klienti použít i jako prostředek pro investici do nemovitosti na pronájem, protože splátky hypotečního úvěru a výše pronájmu jsou nyní díky historicky nízkým cenám nemovitostí i nízkým úrokovým sazbám téměř totožné.

Navíc lze hypotékou získat i prostředky bez doložení účelu a použít je na jakoukoliv další potřebu klienta: podnikání, studium dětí v zahraničí či například pro financování svých koníčků.

 

 

foto Pavel AronIng. Pavel Aron

majitel franšízy GEPARD Praha 4 Hvězdova

Ano, určitě. Hypotéku můžete využít například ke koupi nemovitosti určené k pronájmu nebo jako zdroj financování vašeho podnikání bez toho, abyste museli bance předkládat podnikatelský záměr a další podklady.

Banky na hypoteční trh neustále přichází s novými produkty a tyto inovace nabízí veřejnosti nové možnosti. Na druhou stranu široká nabídka produktů se tak může laické veřejnosti zdát jako nepřehledná, proto lze jedině doporučit konkrétní situaci vždy probrat se specialistou, hypotečním makléřem Gepard Finance. Ten má odpovídající kvalifikaci a klientovi vždy dobře a zdarma poradí.

 

 

foto Rudolf KostkaIng. Rudolf Kostka

ředitel franšízy GEPARD Praha 3 Prokopova

Ano, hypotéka by měla sloužit především na pořízení vlastního bydlení, na druhou stranu může být i ekonomicky výhodné profinancovat hypotékou investici do nemovitosti, která bude pouze pronajímána. Osobně znám investory, kteří si v polovině devadesátých let pořídili na hypotéku byt (samozřejmě museli mít vlastní prostředky ve výši 30% - 50% pořizovací ceny nemovitosti), tento byt pronajali, čistý nájem pokryl splátky hypotéky a dnes již mají hypotéku splacenu.

Doporučuji však větší obezřetnost při neúčelové tzv. americké hypotéce např. na drahé auto, luxusní dovolenou apod. Zde musíme mít v rodině jistotu stálého, diverzifikovaného a spíše rostoucího přijmu, když je ale účel rozumný, např. studium dětí v zahraničí, proč ne.

V minulosti v západním světě existovala tzv. hypotéka na stáří pro bezdětné manžele nebo jednotlivce, kdy dopředu banka věděla, že po úmrtí dlužníka propadne nemovitost ve prospěch banky. Tito lidé si ve stáří mohli nadstandardně žít, luxusně cestovat apod. Tento produkt se však příliš neujal.

 

 

 

Zeptejte se nás!

Chcete-li našim odborníkům položit dotaz týkající se financování nového bydlení, můžete tak učinit prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Nejzajímavější dotazy společně s odpověďmi otiskneme v dalším čísle Gepard Bulletinu.

 

 

 

 


 

 

Další články z vydání Gepard Bulletin ČERVENEC 2011

 

 

 

 

 

 

 

  • Hypotéka na pořízení bydlení i na jiné účely

 

Hypotéka na pořízení bydlení i na jiné účely

Hypotéka na pořízení vlastního bydlení i na jiné účely

Sdílejte článek