Hypotéka na výstavbu: Jak o ni požádat + způsoby čerpání

Koupit pozemek a postavit na něm dům přesně podle svých představ má mnoho nesporných výhod. Nejen, že se nemusíte smiřovat s dispozicemi koupeného domu, také si jej můžete navrhnout a upravit přesně podle svých potřeb a požadavků. Málokdo ovšem má možnost financovat stavbu domu, popřípadě také koupi pozemku, z vlastní kapsy. V takovém případě přichází ke slovu hypotéka na výstavbu.

Hypotéka na výstavbu: Jak o ni požádat + způsoby čerpání

Specifika hypotéky na výstavbu

Hypotéku na výstavbu – na rozdíl od té klasické ‑ budete čerpat postupně, nikoli najednou. Dle jednotlivých stavebních etap vám bude bankovní dům uvolňovat potřebnou část finančních prostředků. Proto je potřeba hned ze začátku doložit rozpis stavebních prací včetně předpokládaných nákladů, na základě kterých s vámi bude bankovní dům spolupracovat a poskytovat potřebné finance. V zásadě se proces liší dle toho, zda již vlastníte pozemek, na kterém chcete stavět, nebo koupi pozemku teprve plánujete.

Chci stavět a mám pozemek

V takovém případě je postup získání a čerpání hypotéky na výstavbu o něco jednodušší. Zakoupený pozemek totiž můžete poskytnout jako zástavu. Protože jsou současné ceny pozemků poměrně vysoké, tato zástava vám obvykle postačí až do ukončení hrubé stavby domu. Po dokončení hrubé stavby již není potřeba stavbu zapisovat do katastru nemovitostí, je součástí pozemku.

Chci stavět a nemám pozemek

Banku můžete v takovém případě požádat o úvěr na pozemek, u kterého je ovšem opět požadována zástava. Protože žádný pozemek nevlastníte, nemůžete jej poskytnout jako zástavu. V takovém případě bude potřeba zastavit jinou nemovitost. Požádat ale můžete také o tzv.předhypoteční úvěr“, u kterého není zástava ručení nemovitostí vyžadována, byť se to tímto způsobem běžně neřeší. Jakmile dokončíte hrubou stavbu, bude banka disponovat touto zástavou, díky níž můžete čerpat řádný hypoteční úvěr na stavbu. Z tohoto doplatíte již vyčerpaný předhypoteční úvěr a dále pokračujete ve splácení stávající hypotéky. Na tomto místě ovšem musíme podotknout, že předhypoteční úvěr lze poskytnout jen na omezenou dobu (nejčastěji na 12 měsíců), přičemž splácíte pouze úroky, čímž nesnižujete jistinu hypotéky. Připravit se musíte také na vyšší úrokovou sazbu, jež je s tímto produktem neodmyslitelně spojená.

Typická situace je ovšem existence zástavy ve formě kupovaného pozemku. Pochopitelně žádná banka nepůjčí 100 % ceny, ale vzhledem k plánované výstavbě se předpokládá, že klient disponuje vlastními zdroji.

Využijte pomoc blízkých a stavebních firem

Na závěr doplníme, že za hypotéku na stavbu se bance pochopitelně můžete zaručit také jinou nemovitostí (rekreační objekt, komerční prostory), kterou vlastníte vy nebo třeba vaše rodina.

Domluvit se také můžete se stavební firmou, která vám počká s platbou až do doby, než bude hrubá stavba sloužit jako zástava pro banku.

Oslovte v této souvislosti specialisty z Gepard Finance, kteří se rádi seznámí s vaší aktuální situací a doporučí její nejvýhodnější řešení!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....