Hypotéka - největší mýty a polopravdy (18.06. 2007)

Hospodářské novinyČást I. - mám vůbec na hypotéku???

Každý, kdo jednou přemýšlel o tom, jak bude řešit svou bytovou situaci, se jako jednou z prvních otázek zabýval tím, jaké jsou jeho finanční možnosti. K nejčastějším tématům, které s našimi klienty řešíme, patří především jejich obava, zda se svým příjmem mají vůbec šanci hypotéku získat.

Někteří klienti se díky obavám, zda vůbec na hypotéku dosáhnou, rozhodnou řešit svou bytovou situaci jinak - např. pronájmem bytu. Tito klienti by si ale měli promyslet, zda tento způsob je pro ně finančně výhodný nebo na něm finančně tratí. Výše pronájmu v mnoha případech převyšuje výši měsíční splátky hypotečního úvěru. Dalším významným aspektem je to, že u nájemního bydlení klient peníze ve formě nájmu proinvestuje a odbydlí, v případě financování bydlení prostřednictvím hypotéky, získává vlastnictví nemovitosti a z hlediska času se jedná o pasivní formu spoření.

Pozn. Např. průměrná cena tržního pronájmu za byt 3+1 v Praze se pohybuje minimálně kolem 15. 000 Kč + poplatky. Oproti tomu výše hypoteční splátky za osmdesátimetrový byt 3+1 (kalkulujeme s cenou okolo 3 milionů) představuje necelých 12. 300 Kč. Z tohoto příkladu je evidentní, že investice do vlastního bydlení je finančně výhodnější.

Pokud se klient chce dozvědět jakou maximální výši hypotéky mu banky mohou půjčit v závislosti na jeho výši příjmů, doporučujeme využít jednoduché a efektivní internetové služby - GEPARD ON-LINE HYPOTÉKA, kterou naleznete na www.gepardfinance. Stačí vyplnit základní údaje o příjmech a okamžitě se vygeneruje velmi přesný výsledek, který stanoví rozsah hypotečního úvěru od minimální až po maximální hranici a klient s velkou přesností ví, jaké jsou jeho možnosti pro pořízení nemovitosti. ON-LINE HYPOTÉKA je sofistikovaný nástroj, který generuje výsledek z nabídky všech hypotečních bank na trhu a poskytne přesné informace v závislosti na relevanci údajů, které ve formuláři klient uvede. Získá tak jedinečnou možnost jak rychle a efektivně poznat své finanční možnosti pro výběr a pořízení nemovitosti, nemusí sám obcházet a porovnávat své možnosti v jednotlivých bankách.

Část II. - mám dostatečný příjem, ale banka mi nepůjčí na celou cenu nemovitosti

Velmi často se stává, že klient si vybere nemovitost, jeho příjmy jsou dostačující na poskytnutí úvěru odpovídající tržní ceně nemovitosti, ale banka mu neposkytne úvěr v celé výši ceny nemovitosti. Důvodem je rozdíl mezi tržní cenou kupované nemovitosti a stanovenou výší odhadu odhadcem banky. Každý bankovní dům má své, popřípadě externí odhadce, kteří stanovují reálnou cenu nemovitosti, které je ve většině případů nižší než tržní cena, za kterou je nemovitost prodávána. V případě, že je nabízena k prodeji realitní kanceláří, do celkové ceny nemovitosti se navíc promítá i provize realitní kanceláře za zprostředkování prodeje. To samozřejmě navyšuje rozdíl mezi odhadem a tržní cenou nemovitosti. Banka půjčuje klientovi zpravidla do 100% ceny stanovené odhadcem.

Jan Kruntorád
předseda představenstva GEPARD FINANCE a.s.
člen představenstva Asociace hypotečních makléřů

Sdílejte článek