Hypotéka po čtyřicítce

Hypotéka je pro mnohé jediný způsob, jak si pořídit vlastní nemovitost. Regulace ze strany ČNB však dostupnost hypoték značně omezila. Kdo chce vlastní bydlení, měl by mít nejdříve našetřeno. A to může pár let trvat. Kdy je tedy ideální z hlediska věku žádat o hypotéku? A jak na „starší“ žadatele nahlížejí banky?

Hypotéka po čtyřicítce

Ideální žadatel o hypotéku?

O hypotéku je vhodné žádat ve věku, kdy již máte našetřený potřebný obnos na získání úvěru a zajištění v případě nenadálých výdajů, ale zároveň v době, kdy předpokládáte, že budete pracovat ještě mnoho let. Podle analytiků je ideálním zájemcem o hypotéku pětatřicetiletý žadatel. Lidé v tomto věku již obvykle mají vybudovanou kariéru, s čímž se pojí také vyšší plat a pravděpodobnost vyšších úspor. Navíc hypotéka sjednaná ve 35 letech má tu výhodu, že ji můžete po menších měsíčních splátkách splácet velmi dlouhou dobu (např. 30 let).

Vyšší věk = kratší splatnost

Věk hraje u hypotéky zásadní roli, protože limituje splatnost úvěru. Většina bank toleruje v době poslední splátky věk 70 let. Pokud si tedy žadatel bere úvěr na bydlení se splatností 20 let, po padesátce už na něj nedosáhne. V 55 letech by žadatel o úvěr dosáhl u většiny bank na hypotéku se splatností maximálně 15 let.

Hypotéku se splatností do 75 let věku pro osoby s rozhodujícím příjem ještě stále nabízí na českém bankovním trhu finanční skupina Wüstenrot.

Co doporučuje ČNB?

Některé banky se řídí doporučením ČNB a omezují maximální věk na doplacení úvěru na 65 let. Pokud chcete mít na splacení hypotéky alespoň 20 let, musíte si v takovém případě sjednat hypotéku nejpozději do svých 45. narozenin.

Řešením je kratší splatnost či mladší spolužadatel

Pokud budete žádat o hypoteční úvěr ve vyšším věku, řešením situace může být zkrácení splatnosti úvěru či přistoupení mladšího spolužadatele. V případě kratší délky splatnosti je nutné počítat s vyšší měsíční splátkou, což může být pro některé limitující.

Druhým řešením je mladší spolužadatel. Tím může být vaše dítě, mladší sourozenec, partner apod. Banky jsou v takovém případě schopny počítat maximální splatnost hypotéky na základě věku mladšího z žadatelů v případě, kdy má tento žadatel dostatečné příjmy na splacení hypotéky.

Každá banka má svá pravidla

Definice dostatečných příjmů mladšího spolužadatele se může v různých bankách lišit. Každá banka má totiž při určování splatnosti hypotéky s ohledem na věk žadatele či žadatelů o úvěr své postupy a pravidla. To, že vás odmítne jedna banka, ještě neznamená, že se stejného závěru dočkáte také v bance druhé. Ideálním řešením je schůzka s nezávislým hypotečním specialistou, který je schopen vaše možnosti získání hypotéky posoudit ve velmi krátkém čase a nabídnout řešení přímo pro vás.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...