Hypotéka pro cizince: komu banky půjčí a za jakých podmínek?

České banky poskytují v posledním roce výhodné hypotéky a mohlo by se zdát, že takřka všem. Víte ale, jak je tomu v případě cizinců? Čím se liší podmínky pro cizince, kdo z nich na hypotéku dosáhne a jaké aspekty jdou naopak proti nim? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Hypotéka pro cizince: komu banky půjčí a za jakých podmínek?

Cizinec není pro banky jednotným pojmem

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že banky rozlišují jen cizince a našince, ve skutečnosti tomu tak není – záleží totiž na tom, odkud konkrétně cizinec je, zda má v České republice přechodný, nebo trvalý pobyt nebo jak silné tu má zázemí, tedy co ho u nás drží.

Cizincem je pro banku každý, kdo nemá české občanství. I takoví lidé zde ale chtějí žít a splnit si prostřednictvím hypotéky svůj sen o pěkném domově.

světové vlajkyKromě toho, že cizinec musí doložit své příjmy, je třeba, aby bance dokázal, zda u nás má zařízený přechodný, nebo trvalý pobyt. Cizince s trvalým pobytem chápou banky jako výhodnějšího, cizinec s přechodným pobytem je pro ně dosti rizikový. Jaký je mezi těmito druhy povolení rozdíl?

Přechodný pobyt se týká cizince, který pobývá na území jiného státu po dobu maximálně 30 dní. Po překročení této doby je nutné požádat o registraci – díky ní pak může řešit oficiality jako potvrzení pro zaměstnavatele nebo pro úřady, případně pro období bez zaměstnání, aby získal sociální dávky.

Povolení k trvalému pobytu může cizinec získat po pěti letech přechodného pobytu v České republice. Od získání českého občanství ho ale dělí ještě dalších pět let. V případě trvalého pobytu může cizinec například pracovat bez povolení Úřadu práce ČR nebo mají jeho děti nárok na bezplatné pojištění.

Evropané mají situaci jednodušší

Výhodnější pozici mají u českých bank příslušníci zemí Evropské unie, z těch nejlépe vycházejí Slováci. Druhou skupinou jsou příslušníci tzv. třetích zemí – tedy všech zemí kromě Evropské unie. Na druhou stranou nemívají banky potíže s poskytnutím hypotéky Američanům, Japoncům a Australanům.

Jaké podmínky banky cizincům kladou?

Kromě příjmu cizince a celkové bonity, tedy faktu, zda bude tato osoba schopna pravidelně a včas splácet hypotéku, řeší banky maximální výši hypotéky a stanovují LTV na 85 %. Důležité je také vědět, že zaměstnanci mají výrazně vyšší šanci na získání hypotéky než podnikatelé a že na většinu žádostí o hypotéku pro cizince nahlížejí banky individuálně.

Čtěte také: Hypotéky pro cizince: Cizinec je našinec. Opravdu…?

Cizinci mají podmínky pro získání hypotéky těžší, ale splnit se dají

Banky cizincům v posledních letech důvěřují čím dál více, přesto se však drží svých zásad a neposkytují hypotéku vyšší než je 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Hledí především na to, jaký má klient příjem a zda je bonitní, ale také na jeho povolení k pobytu. Obecně lze říci, že to s českými bankami mají jednodušší příslušníci zemí Evropské unie a nejméně starostí dělají české banky Slovákům.

  

Nemáte české občanství, chcete si vzít hypotéku a nevíte, jak se s bankou domluvit? Oslovte profesionály z Gepard Finance! Denně se na hypotečním trhu pohybují, vědí, co která banka nabízí, a jsou schopní vyjednat pro vás ty nejvýhodnější podmínky. Jednodušší to ještě nebylo!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...