Hypotéka pro jednoho z manželů: Je to vůbec možné?

Důvodů, proč jste se rozhodli žádat o hypotéku samostatně, může být nespočet. Pokud potřebujete vyřídit hypoteční úvěr bez toho, aby o něj společně s vámi musel žádat druhý z manželů, jistě si kladete otázku, zda je toto vůbec možné. Odpovíme, že ano, ale cesta k „osamostatnění se“, rozhodně nebude procházkou růžovým sadem. Jak tedy na to? Poradíme v dnešním článku!

Hypotéka pro jednoho z manželů

Zúžení společného jmění manželů je základ

Abyste mohli o hypotéku žádat samostatně, je potřeba zúžit společné jmění manželů, což bance doložíte notářským zápisem. Cena za notářský zápis se odvíjí od ceny kupované nemovitosti a nevyjde vás zpravidla na více než na 5 tisíc korun. Provést by jej měl navíc každý notář, kterého oslovíte.

Z notářského zápisu musí pro banku jasně vyplývat, že nemovitost bude majetkem pouze toho z manželů, který bude žádat o hypoteční úvěr. Druhý z manželů v úvěrové smlouvě vůbec nefiguruje, takže zde nemusí vystupovat ani jako spolužadatel, ani jako přidružená osoba.

Víte, že: Společné jmění manželů vzniká automaticky uzavřením sňatku? Existují ale výjimky, které nejsou jeho součástí.

Banku zajímá bonita, nikoli manžel

Jakmile vyřešíte zúžení společného jmění manželů, čeká vás standardní proces žádosti o hypotéku. Porovnejte nabídky na našem trhu, vyberte si tu nejlepší a oslovte banku, u níž chcete hypoteční úvěr uzavřít.

Připravte se na to, že banka bude zkoumat vaši bonitu, příjmy i závazky. Nezapomeňte také na to, že banku bude zajímat kromě vašich příjmů i výdajů také životní minimum dětí (pokud nějaké máte). A právě bonita může být v případě zúženého společného jmění manželů docela problém.

Proč manželé nežádají společně? Jeden z manželů může mít například záznam v bankovních registrech, který je zde uchováván 4 roky od konce splatnosti úvěru, u kterého měl žadatel problémy se splácením.

S nedostatečnou bonitou mohou pomoci příbuzní

Zhodnotila banka vaši bonitu jako nedostatečnou? Pokud k závazku nemůžete či nechcete přizvat manžela anebo manželku, nabízí se řešení v podobě příbuzných. Společně s vámi mohou o hypotéku požádat také vaši rodiče, prarodiče nebo další členové blízkého i vzdáleného příbuzenstva. I zde platí podmínka prokazatelných příjmů, které musí banka zhodnotit jako dostatečné.

Náš tip: Zjistěte, jaké výhody s sebou nese hypotéka pro manžele a nesezdaný pár.

Pozor na chytáky!

Pokud je příbuzný, který společně s vámi o hypotéku žádá, v manželském svazku, musí s hypotékou souhlasit i druhý z manželů (typickým příkladem budiž tchán a tchyně). Také tuto situaci lze ale opět řešit prostřednictvím zúženého společného jmění manželů.

Potřebujete o hypotéce více informací? Objednejte si u Gepard finance bezplatnou konzultaci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...