Hypotéka pro manžele versus hypotéka pro nesezdaný pár. V čem je rozdíl?

Situace, v níž o hypoteční úvěr žádají manželé, je naprosto standardní. Mnoho lidí ale žije v omylu, že pokud si svého partnera nevezme, nikdy společně nebudou moci o hypotéku požádat a splnit si tak sen o vlastním společném domově. To však není pravda, jen je třeba přistoupit na jiné podmínky.

Hypotéka pro manžele versus hypotéka pro nesezdaný pár. V čem je rozdíl?

Jak to funguje u manželů

V dokonale typické situaci figuruje manželský pár s dostatečnými příjmy, který dosáhne na požadovanou částku, a banka žádosti o hypotéku tohoto páru vyhoví. Společným jměním manželů je zde dům, ale i hypotéka na něj. Splátky probíhají podle plánu například 20 let, během této doby může několikrát dojít k refinancování.

Může však nastat i jiná situace ‑ rozvod, který obvykle zásadně mění průběh splácení. To, že se manželé rozvádějí, banku nezajímá a vyřešit si to musejí sami. Lze to udělat hned několika způsoby:

  • převodem hypotéky na jednoho z manželů
  • postoupením dluhu
  • předčasným splacením hypotéky

 

Převod hypotéky na jednoho z manželů

Jestliže chce jeden z manželů zůstat v domě nebo bytě, kterého se hypotéka týká, a má k tomu dostatečné prostředky, stačí tento fakt doložit bance a převést hypotéky pouze na toho, kdo v nemovitosti zůstane. Pokud příjmy nestačí, je možné si přizvat spoludlužníka, například nového partnera nebo sourozence. Ten, kdo se z nemovitosti odstěhuje, je ze závazku splácet vyvázán a v případě zájmu může požádat o novou hypotéku.

Postoupení dluhu

Pokud ani jeden z manželů nechce v nemovitosti po rozvodu dál bydlet, lze dům či byt s hypotékou prodat a hypoteční závazek převést na kupce. Ten by měl prodávajícímu doplatit částku, která zhruba odpovídá rozdílu mezi tržní hodnotou prodávané nemovitosti a částkou, kterou stále zbývá doplatit bance.

Předčasné splacení hypotéky

V případě, že budete chtít nemovitost prodat, můžete narazit na kupce, který bude mít možnost od vás nemovitost koupit ihned a umořit tak vaši hypotéku. Pokud se však netrefíte do konce fixačního období, připravte se na nemalé poplatky za předčasné splacení úvěru.

Jak je to s hypotékou u nesezdaných párů

Jestliže neuvažujete o svatbě nebo se vám tento krok přímo příčí, a přesto byste s přítelem či přítelkyní chtěli mít vlastní bydlení, o hypotéku může požádat jeden z vás. Pokud vás banka nevyhodnotí jako dostatečně bonitního klienta, svého partnera můžete přizvat jako spolužadatele, který se změní ve spoludlužníka. V případě, že vaše příjmy dohromady bance postačí jako důkaz toho, že budete schopni splácet půjčenou částku, a splníte i další podmínky (například budete mít platnou pracovní smlouvu nebo budete podnikat a z daňového přiznání budou vidět zisky), můžete hypotéku získat.

V tomto případě do ní vstoupíte oba stejným dílem – oba budete mít vůči bance stejné závazky a oba budete vlastnit ideální polovinu nemovitosti, kvůli které jste si hypotéku vzali. V případě rozchodu se vás bude týkat vypořádání v podobě převodu hypotéky na jednoho z vás.

Specifickou skupinou osob, které spolu žijí v páru, ale vzít se nemohou, jsou homosexuálové. U nich totiž ani po uzavření registrovaného partnerství nevzniká nic, co by fungovalo jako společné jmění manželů, proto se jich týká hypotéka s takovými pravidly jako u nesezdaných párů.

Nenechte se oklamat mýty, které kolem hypoték panují. Úvěr, který vás má dovést k vysněnému domovu, si můžete vzít i s partnerem, s nímž nejste oddáni. Poraďte se o všech dostupných možnostech s hypotečním makléřem a zjistěte, co je pro vás nejlepší!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...