Hypotéka pro manžele versus hypotéka pro nesezdaný pár. V čem je rozdíl?

Situace, v níž o hypoteční úvěr žádají manželé, je naprosto standardní. Mnoho lidí ale žije v omylu, že pokud si svého partnera nevezme, nikdy společně nebudou moci o hypotéku požádat a splnit si tak sen o vlastním společném domově. To však není pravda, jen je třeba přistoupit na jiné podmínky.

Hypotéka pro manžele versus hypotéka pro nesezdaný pár. V čem je rozdíl?

Jak to funguje u manželů

V dokonale typické situaci figuruje manželský pár s dostatečnými příjmy, který dosáhne na požadovanou částku, a banka žádosti o hypotéku tohoto páru vyhoví. Společným jměním manželů je zde dům, ale i hypotéka na něj. Splátky probíhají podle plánu například 20 let, během této doby může několikrát dojít k refinancování.

Může však nastat i jiná situace ‑ rozvod, který obvykle zásadně mění průběh splácení. To, že se manželé rozvádějí, banku nezajímá a vyřešit si to musejí sami. Lze to udělat hned několika způsoby:

  • převodem hypotéky na jednoho z manželů
  • postoupením dluhu
  • předčasným splacením hypotéky

 

Převod hypotéky na jednoho z manželů

Jestliže chce jeden z manželů zůstat v domě nebo bytě, kterého se hypotéka týká, a má k tomu dostatečné prostředky, stačí tento fakt doložit bance a převést hypotéky pouze na toho, kdo v nemovitosti zůstane. Pokud příjmy nestačí, je možné si přizvat spoludlužníka, například nového partnera nebo sourozence. Ten, kdo se z nemovitosti odstěhuje, je ze závazku splácet vyvázán a v případě zájmu může požádat o novou hypotéku.

Postoupení dluhu

Pokud ani jeden z manželů nechce v nemovitosti po rozvodu dál bydlet, lze dům či byt s hypotékou prodat a hypoteční závazek převést na kupce. Ten by měl prodávajícímu doplatit částku, která zhruba odpovídá rozdílu mezi tržní hodnotou prodávané nemovitosti a částkou, kterou stále zbývá doplatit bance.

Předčasné splacení hypotéky

V případě, že budete chtít nemovitost prodat, můžete narazit na kupce, který bude mít možnost od vás nemovitost koupit ihned a umořit tak vaši hypotéku. Pokud se však netrefíte do konce fixačního období, připravte se na nemalé poplatky za předčasné splacení úvěru.

Jak je to s hypotékou u nesezdaných párů

Jestliže neuvažujete o svatbě nebo se vám tento krok přímo příčí, a přesto byste s přítelem či přítelkyní chtěli mít vlastní bydlení, o hypotéku může požádat jeden z vás. Pokud vás banka nevyhodnotí jako dostatečně bonitního klienta, svého partnera můžete přizvat jako spolužadatele, který se změní ve spoludlužníka. V případě, že vaše příjmy dohromady bance postačí jako důkaz toho, že budete schopni splácet půjčenou částku, a splníte i další podmínky (například budete mít platnou pracovní smlouvu nebo budete podnikat a z daňového přiznání budou vidět zisky), můžete hypotéku získat.

V tomto případě do ní vstoupíte oba stejným dílem – oba budete mít vůči bance stejné závazky a oba budete vlastnit ideální polovinu nemovitosti, kvůli které jste si hypotéku vzali. V případě rozchodu se vás bude týkat vypořádání v podobě převodu hypotéky na jednoho z vás.

Specifickou skupinou osob, které spolu žijí v páru, ale vzít se nemohou, jsou homosexuálové. U nich totiž ani po uzavření registrovaného partnerství nevzniká nic, co by fungovalo jako společné jmění manželů, proto se jich týká hypotéka s takovými pravidly jako u nesezdaných párů.

Nenechte se oklamat mýty, které kolem hypoték panují. Úvěr, který vás má dovést k vysněnému domovu, si můžete vzít i s partnerem, s nímž nejste oddáni. Poraďte se o všech dostupných možnostech s hypotečním makléřem a zjistěte, co je pro vás nejlepší!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...