Hypotéka pro mladé: fakta a mýty kolem ní aneb Jak je to doopravdy

Existuje věková hranice, před kterou by mladí lidé měli zkoušet pronájem za pronájmem, aniž by vkládali něco do své budoucnosti? Nebo si i po skončení studií a mnohdy s velmi nízkými příjmy mohou zažádat o hypoteční úvěr, aby pomalu, ale jistě budovali vlastní bydlení? Jak je to s hypotékou pro ty, kteří teprve začínají řešit „problémy dospělých“? Právě na tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Hypotéka pro mladé: fakta a mýty kolem ní aneb Jak je to doopravdy

Po Hypotéce pro mladé zbyla jen čísla

Hned v úvodu je nutné podotknout, že Hypotéka pro mladé nebo Hypotéka pro studenty jako konkrétní finanční produkt už neexistuje a není žádnou bankou realizována. Hypotéku určenou mladým lidem zajišťoval Státní fond rozvoje bydlení se svým programem Podpora mladých, ovšem pouze v letech 2004-2011. Za tu dobu došlo k uzavření 24 256 smluv o hypotečním úvěru a celková půjčená částka přesáhla 7 miliard korun.

Čím byla Hypotéka pro mladé specifická

Tento finanční produkt se od ostatních, klasických hypoték, lišil především tím, že počítal s nízkými příjmy mladých lidí. K jeho pozitivům patřil úrok pohybující se kolem 2 %, což bylo v letech 2004-2011 velmi výhodné a jen tak někde ho žadatel nezískal. Úvěr bylo nutné splatit do 20 let. Banky totiž předpokládaly i to, že se příjmy žadatele budou postupem času navyšovat a on bude moci splácet po větších měsíčních částkách.

Počítalo se i s tím, že se mladému páru během splácení hypotéky narodí potomek. Za každé dítě, které se během doby splácení narodilo nebo které si pár osvojil, banka z jistiny odečetla 30 000 Kč – pár nakonec celkově splatil o 30 000 Kč méně za dítě. Zájem o Hypotéku pro mladé byl tak velký, že například už na konci března musel často Státní fond rozvoje bydlení ukončit příjem žádostí. V dalších letech už se pro tuto podporu ve státním rozpočtu nenašly finance.

Nízká sazba úroků? Stát Hypotéku pro mladé neobnoví

O hypotéce určené mladým lidem se naposledy vzrušeně hovořilo na začátku roku 2014, kdy padlo rozhodnutí, že se tento finanční produkt obnovovat nebude. Důvodem bylo to, že průměrná úroková sazba běžných hypoték se stále drží pod 5 %, takže není nutné mladým lidem poskytovat z hypotéky úlevy.

Příspěvky jsou nadále vypláceny a úlevy tolerovány jen u smluv, k jejichž uzavření došlo před 1. únorem 2011 a nezměnila se u nich úroková sazba.

Teoretická žádost o státní příspěvek na hypotéku

I přesto, že Hypotéka pro mladé jako taková nefunguje, banky občas dávají klientům, kteří žádají o hypotéku a ještě jim nebylo 36 let, podepsat žádost o státní příspěvek na hypotéku. V případě, že by došlo k navýšení úrokové sazby a tito klienti by měnili fixaci, onen příspěvek by automaticky získávali.

Úroková dotace je poskytována maximálně po dobu 10 let splácení hypotéky. Podpora je také přitom určena ke koupi nemovitosti starší než 2 roky, horní limity podpory platí také pro koupi bytu (800 000 Kč) a domu s jedním bytem (1 500 000 Kč).

I mladý člověk může získat velmi výhodnou hypotéku

Je tomu tak a není k tomu třeba žádných jiných úkonů než u běžné žádosti o hypotéku. Stačí si chytře spočítat, kde bude hypotéka nejvýhodnější, kolik budete bance muset splácet měsíčně a jak dlouho. Využít k tomu můžete online hypoteční kalkulačky, do které zadáte potřebné údaje a během několika málo sekund získáte přehled o tom, co vám která banka nabídne.

Zapátrejte po výhodné hypotéce a nehledejte produkty, které už roky neexistují. V případě, že si nebudete vědět rady, se neváhejte obrátit na specialisty z Gepard Finance, kteří vám s výběrem nejlepšího hypotečního úvěru rádi pomohou!

 

Sdílejte článek