Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se vám budou hodit naše tipy a rady, které vám s výběrem a financováním vašeho prvního bydlení pomohou.

mimořádná splátka hypotéky

Nepodceňte výběr nemovitosti a srovnávejte

Pokud chcete mít jistotu správného výběru, měli byste si projít více nemovitostí. Jenom tak můžete důkladně zanalyzovat své možnosti a porovnat jednotlivé ceny. Klíčovým faktorem bývá poloha nemovitosti. Zvažte, zda je lokalita bezpečná, blízko veřejné dopravy, škol, obchodů a dalších služeb. Zkuste zjistit, zda se do budoucna neplánuje v okolí vaší nemovitosti např. výstavba silnice.

Při prohlídce nemovitosti vždy důkladně prověřte její kompletní technický stav. Zkontrolujte stav střechy, oken, elektřiny, vytápění a dalších důležitých částí stavby. Chcete se vyhnout budoucím nákladům na opravy a údržbu? Přizvěte si na prohlídku odborníka, který dokáže prověřit skutečný technický stav nemovitosti.

Stanovte si rozpočet

Alfou a omegou koupě nemovitosti jsou finance. Proto si ze všeho nejdříve stanovte jasný finanční plán. Měl by mít podobu rozpočtu, do kterého zahrnete nejen cenu nemovitosti, ale také další náklady. Může se jednat o provizi realitní kanceláři, cenu za odhad nemovitosti, za advokáta či advokátní/notářskou úschovu, poplatky za katastr nemovitosti apod. Počítat byste měli také s finanční rezervou, který by byla po ruce v případě dalších neočekávaných výdajů. Jakmile položky sečtete, zjistíte částku, kterou potřebujete na pořízení vlastní nemovitosti. V dalším kroku můžete řešit financování.

Vlastní úspory, hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření?

Pokud již máte vybranou nemovitost, patrně jste došli do bodu, kdy řešíte také otázku, z čeho budete koupi svého prvního bydlení financovat. Pokud patříte k těm šťastnějším, kteří mají vlastní úspory v dostatečné výši, aby plně pokryly pořízení nemovitosti, máte vyhráno. Pokud ne, určitě nezoufejte. Většina mladých lidí financuje pořízení vlastní nemovitosti hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření.

Klasický úvěr ze stavebního spoření získáte, až když naspoříte určitou část z cílové částky (obvykle 30–50 %), zároveň musíte spořit alespoň 2 roky a spořitelna vám půjčí až tolik, kolik potřebujete k dosažení cílové částky. Požádat si můžete také o překlenovací úvěr, který získáte hned, jakmile si spoření založíte. Dokud ale nenaspoříte dostatečnou částku k tomu, abyste splnili podmínky pro řádný úvěr, splácíte z této půjčky pouze úroky. Teprve poté začnete splácet i úvěr.

Nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, jak získat vlastní bydlení, je stále hypotéka. Jedná se dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Doba splatnosti hypotečních úvěrů se pohybuje zpravidla od pěti do třiceti let. Nejčastějším způsobem splácení hypotéky je měsíční placení stejně vysokých anuitních splátek, které se skládají z úhrady úroků a splátky samotného dluhu. Na počátku úvěrového vztahu převažuje v anuitě platba úroků, ale s postupným snižováním výše dluhu začíná nad úhradou úroků převažovat splátka dluhu. Splátka je většinou neměnná po celou dobu fixační doby. Fixaci úrokové sazby si můžete s bankou dohodnout většinou na rok, tři roky nebo pět let, ale existuje i sedmiletá či desetiletá fixace.

Státní půjčka na pořízení prvního bydlení?

Ještě v roce 2022 mohli lidé do 40 let věku žádat také o státní půjčku na pořízení nebo modernizaci bydlení z programu Vlastní bydlení. V rozpočtu programu bylo pro minulý rok připraveno celkem 700 milionů korun a příjem žádostí byl z důvodu vyčerpání rozpočtu pozastaven již v druhém čtvrtletí loňského roku. V letošním roce nebyl program státních půjček na bydlení pro mladé otevřen. Žadatelé o úvěrové financování vlastního bydlení se musí spolehnout pouze na banky či stavební spořitelny.

Jak získat hypotéku na první bydlení

Pokud si pořizujete své první bydlení a váš věk ještě nepřesáhl hranici 36 let, můžete se radovat alespoň z mírnějších podmínek pro získání hypotéky:

  • Mladí žadatelé do 36 let mohou získat až 90% hypotéku, zatímco výše úvěru u žadatelů ve věku 36 let a více nesmí překročit 80 %.
  • Výše celkového zadlužení může dosáhnout až 9,5 násobek ročního příjmu, u lidí starších 36 let je to 8,5.

Kromě těchto limitů, které stanovuje Česká národní banka, musíte splnit také podmínky banky. Ty se mohou mírně lišit, počítejte ale s tím, že základní podmínky pro získání hypotéky jsou následující:

  • plnoletost,
  • pobyt na území ČR,
  • pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikání,
  • dobrá úvěrová minulost.

TIP PRO VÁS

Vyzkoušejte naší úvěrovou kalkulačku a podívejte se, jak vysokou hypotéku a splátku můžete získat.

Nechte si pomoct od zkušenějších

Pokud se rozhodnete žádat o hypotéku na své první bydlení, je zcela přirozené, že v této oblasti nemáte žádné zkušenosti. Právě proto je důležité obrátit se na odborníka, který vám může poskytnout cennou pomoc a podporu. Nezávislý hypoteční specialista je tím pravým člověkem, který dokáže zhodnotit vaši finanční situaci, prověřit nabídky od různých bank a pomoci vám vybrat nejlepší řešení.

Tito odborníci mají bohaté zkušenosti a už řešili spoustu podobných případů. Díky tomu poskytnou cenné rady a tipy, které vám usnadní rozhodování. Pomohou vám porozumět podmínkám hypotéky, vybrat vhodný typ úvěru a zajistit, abyste dostali výhodnou úrokovou sazbu.

Chci probrat hypotéku s nezávislým oborníkem

Vyřizujete si hypoteční úvěr?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....