Hypotéka pro OSVČ: praktické rady pro živnostníky

Založení živnosti je v našich podmínkách poměrně rychlou a jednoduchou záležitostí. Pokud se úřadům vyhýbáte, co to jen jde, živnostenské oprávnění můžete vyřídit i prostřednictvím internetu. Řada osob se pro založení živnosti rozhodla z důvodu jisté dávky samostatnosti a nezávislosti na zaměstnavateli. Dříve nebo později ovšem mohou narazit na rozličné problémy, k nimž patří i sjednání a vyřízení hypotéky.

Hypotéka pro OSVČ: praktické rady pro živnostníky

  

U OSVČ to totiž není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme pro vás připravili tohoto praktického rádce a několik tipů, jak vyřídit hypotéku pro OSVČ snadno, rychle a ke všeobecné spokojenosti všech zúčastněných stran.

Jak živnostníci prokazují bonitu?

Jednou z podmínek pro schválení hypotéky je uspokojivá bonita žadatele. Po klasickém zaměstnanci banka požaduje potvrzení o příjmech, které mu vystaví zaměstnavatel. U osoby samostatně výdělečně činné je ovšem proces poněkud komplikovanější. Aby mohl podnikatel nebo OSVČ doložit výši svých příjmů, požadují po něm banky poslední daňové přiznání, ze kterého je následně vypočítán čistý příjem žadatele.

Nízký příjem jako překážka pro poskytnutí hypotéky

Problémy se získáním hypotéky mívají zpravidla začínající podnikatelé, jejichž zisky nebývají po prvním uzavřeném roce nikterak závratné. Ovšem se stejným problémem se mohou potýkat také zkušenější OSVČ, kteří si v daňovém přiznání příjmy záměrně snižují. Tento postup označujeme jako optimalizaci daňového přiznání a svým způsobem může ve finále nadělat více škody nežli užitku. Osoby, jež si takto daňové přiznání upravují, pak na hypotéku vůbec nemusejí dosáhnout i přesto, že jejich reálné příjmy jsou dostatečné. Této problematice se podrobně věnujeme v článku Hypotéka pro živnostníky.

Alternativní hypotéky s vysokými úroky

Pokud víte, že jsou vaše příjmy pro poskytnutí hypotečního úvěru nedostatečné, nezoufejte! Některé banky totiž pro tyto případy nabízejí řešení ve formě alternativních přístupů k posuzování příjmů. Jde například o výpočet příjmů vycházející z obratu uvedeného v daňovém přiznání nebo o klasický hypoteční úvěr, ale bez dokládání příjmu. Jelikož se nejedná o standardní produkty banky, která tímto podstupuje poměrně značné riziko, mějte na paměti, že se jedná o dražší hypoteční úvěry s vyššími úroky a poplatky.

Jak se vyhnout komplikacím?

Pokud jako osoba samostatně výdělečně činná do budoucna o hypotéce uvažujete, v dostatečném předstihu s danou bankou konzultujte podmínky jejího získání. V tomto případě se také vyplatí kontaktovat hypotečního specialistu, jenž zhodnotí vaše šance pro získání hypotečního úvěru, případně doporučí nejlepší postup pro následující měsíce či roky. Tímto způsobem můžete ušetřit mnohonásobně více finančních prostředků i starostí, než v případě uměle snižovaných příjmů, jež vás mohou dostat do poměrně nepěkných potíží a v krajním případě i do střetu se zákonem.

 

Sdílejte článek