Hypotéka pro studenty: reálný produkt, nebo nevyslyšené přání mladých?

Studenti mnohem raději než bydlení, které by mohli využívat i do budoucna, řeší jiné, pro jejich věk typické otázky. I na to, kde se po ukončení studií usadí a kde budou žít, však jednou dojde. Budou-li chtít zůstat tam, kde právě chodí do školy, pravděpodobně je napadne, že by už teď mohli bydlet v nemovitosti, která by jim jednou mohla říkat pane. Jde nějak zařídit hypotéku pro studenty?

Student může mít hypotéku, jeho status však nehraje roli.

Čtěte dále...

Hypotéka pro studenty: reálný produkt, nebo nevyslyšené přání mladých?

Mladé lidi může už v průběhu studia napadnout, že si stejně po nástupu do práce budou chtít vzít hypotéku a pořídit si vlastní byt nebo dům a že čím dřív to udělají, tím dřív ji vlastně splatí a nemovitost bude jejich. Taková myšlenka není úplně od věci.

Má však jeden háček, o němž spousta z těchto mladých neví – nic takového jako hypotéka pro studenty neexistuje.

Žádná tuzemská banka neposkytuje hypotéku, která by jakkoli zohledňovala status studenta.

Student má nárok na hypotéku. Když má příjmy

I přesto má samozřejmě student, který už dosáhl plnoletosti, nárok na hypoteční úvěr. A může o něj směle požádat, má-li na to však dostatečné a také doložitelné příjmy. Ty mu musí potvrdit buď zaměstnavatel, nebo musí sám student předložit daňové přiznání ‑ v případě, že podniká. Dostáváme se tedy do situací, kdy se bonita žadatele zjišťuje standardním způsobem – od zaměstnavatele v případě zaměstnance nebo z daňového přiznání v případě podnikatele či OSVČ. To, zda žadatel je nebo není studentem, nehraje ani pramalou roli.

Další důležitou věcí, kterou je nutné mít na paměti, je to, že za příjem je při žádosti o hypotéku možné za určitých okolností uznat (kromě běžné pracovní smlouvy na dobu neurčitou) dohodu o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou. Příležitostné brigády nebo jiné přivýdělky už ale ne.

Náš tip: Využijte online hypoteční kalkulačky a spočítejte si, zda jsou vaše příjmy pro získání hypotéky dostatečné!

Jak vyřešit zájem studenta o hypotéku

Hypotéka pro studenta se dá ve finále vyřešit třemi standardními způsoby:

  • student si vezme hypotéku jako zaměstnanec
  • student si vezme hypotéku jako podnikatel/OSVČ
  • student si najde spolužadatele s dostatečnou bonitou
     

První dva postupy jsou jasné. Mladý člověk při studiích pracuje, může tak doložit své příjmy ze zaměstnání, nebo podniká jako OSVČ a pak doloží své příjmy na základě daňových přiznání.

Co znamená ten třetí způsob, kdy si student najde spolužadatele?

Student, který opravdu touží po hypotéce, si může přizvat spolužadatele, který bude pro banku dostatečně bonitní. Nejčastěji to v těchto případech bývá rodič. Ten se pro banku stává spoludlužníkem a má vůči ní stejné povinnosti jako žadatel. K jedné nemovitosti mohou v současné době přistoupit až 4 spolužadatelé.

Spolužadatel musí tedy, stejně jako žadatel, podepsat veškeré dokumenty. Oba žadatelé se po podpisu stávají dlužníky, proto v případě neplnění povinností jednoho z nich může banka vymáhat pohledávky u kteréhokoli z nich. Tento vztah vypadá na první pohled jednoduše, ale později se třeba z důvodů rodinných neshod může pěkně zkomplikovat. Pokud se tak stane, existuje možnost vyplacení spoludlužníka. Je to poměrně složitá záležitost, ne však nemožná.

Kdo se může stát spolužadatelem

Podmínky, které stanovují, kdo se může stát spolužadatelem, jsou vesměs stejné jako ty, které určují, kdo může být samotným žadatelem. Musí jít o osobu starší 18 let způsobilou k právním úkonům, která má buď uzavřenou smlouvu na dobu určitou či neurčitou, nebo je OSVČ a je schopna své příjmy samostatně doložit.

Student může mít hypotéku, jeho status však nehraje roli

Student, který vydělává, nebo má možnost získat spolužadatele, může mít hypoteční úvěr. Hypotéka pro studenty jako samostatný finanční produkt však neexistuje, status studenta nemá na hypotéku nejmenší vliv. Bonita takového žadatele se posuzuje standardním způsobem podle příjmů, které doloží.

Studujete a toužíte po hypotéce? Obraťte se na profesionály z Gepard Finance! Ti díky hypotečním kalkulátorům a metodikám jednotlivých bank vědí, zda je váš příjem dostačující na požadovanou výši hypotéky pro studenty. Nezůstávejte v tom sami!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...