Hypotéka pro ženy na mateřské

Narození potomka považuje drtivá většina z nás za jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Bohužel prvotní radosti vystřídá řada starostí týkající se nejen samotné péče o novorozeného člena rodiny, ale také finančních záležitostí.

Hypotéka pro ženy na mateřské

Přijít o příjem jednoho z partnerů či manželů může mít v dnešní době fatální důsledky. Pokud chce navíc žena na mateřské žádat o hypotéku, její šance na úspěch jsou takřka minimální. Své o tom ví i čtenářka Lucie z Ostravy:

S mým bývalým partnerem jsme dítko zrovna neplánovali, když mi ovšem lékař oznámil, že jsem v třetím týdnu těhotenství, ani na chvíli jsem nezauvažovala o tom, že bych si dítě nenechala. Bohužel partner byl jiného názoru a po vzájemných dlouhodobých neshodách jsme dospěli k rozchodu. Protože jsem se potřebovala odstěhovat z bytu, který patřil jeho rodičům, rozhodla jsem se našetřené prostředky investovat do hypotéky na menší rodinný domeček, který si nechám postavit na klíč. Bohužel jednání s bankou nedopadlo podle mých představ, líčí svou zkušenost mladá maminka. A není jediná!

O všem rozhoduje bonita žadatele

Stejně jako u kterékoli jiné hypotéky banka posuzuje především bonitu žadatele. Tu vyhodnocuje na základě tzv. scoringu, v němž je zahrnuta celá škála faktorů od příjmu žadatele, popřípadě domácnosti, přes údaje v bankovních registrech až po vztahy s danou bankovní institucí. Protože má člověk na rodičovské dovolené příjmy značně omezené, jsou jeho šance na získání hypotéky opravdu velmi nízké. Banka jej zpravidla posuzuje pouze jako spolužadatele, který se podílí na celkových příjmech domácnosti.

S jakou částkou počítá banka?

Vzhledem k tomu, že příspěvek, který daný klient během rodičovské dovolené pobírá, je poskytován pouze na dobu 28 týdnů, banky tento příjem neposuzují – ba ani nemohou – za plně uznatelný zdroj příjmu a počítají pouze s průměrnou částkou 7 600 Kč odpovídající následnému rodičovskému příspěvku. Podmínky u jednotlivých bank jsou velmi rozdílné a přístup ke klientům individuální, proto nelze obecně říct, zda bude úvěr poskytnut, či nikoli.

Po několika osobních schůzkách jsem se i já dočkala nelítostivého ortelu a musela začít hledat jinou alternativu. Za naspořené peníze jsem si našla vcelku slušný pronájem a po půl roce se seznámila se svým současným – nyní již manželem – díky němuž jsem získala nejen velkou oporu, ale také vysněný domek. Banka se na nás totiž již dívala úplně jinak, ukončuje své vyprávění Lucie.

Hypotéka pro ženy na mateřské ano, ale…

Jak vyplývá z výše uvedeného příkladu, žena na mateřské opravdu hypotéku získat může, v drtivé většině případů ovšem bude vystupovat pouze v roli spolužadatele. Nejvýhodnější je ovšem situace, kdy klienti požádají o úvěr ještě před tím, než jeden z nich nastoupí na rodičovskou dovolenou. Takto získají nejen snadnější přístup k úvěrovým produktům, ale díky lepší bonitě nejspíše i výhodnější podmínky a sazby.

Nevíte si rady? Požádejte o pomoc!

Pokud jste v podobné situaci jako Lucie, neváhejte kontaktovat specialisty Gepard Finance, kteří zcela nezávazně a individuálně posoudí vaši stávající situaci a doporučí nejvhodnější řešení. Kromě toho pro vás dokáží u jednotlivých bankovních institucí vyjednat takové podmínky, na něž byste sami dosáhli pouze stěží. Hypotéky s Gepard Finance navíc začínají na neuvěřitelných 1,59 procentech!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...