Hypotéka s pracovní smlouvou na dobu určitou. Dosáhnete na ni?

Rok 2015 pokořil všechny dosavadní hypoteční rekordy. Enormní množství uzavřených hypoték, stejně jako jejich objem, řadí loňský rok k těm bezkonkurenčně nejúspěšnějším v celé hypoteční historii. Zájem o hypotéky byl podpořen nebývale nízkými sazbami, stejně jako jejich dostupností. O hypoteční úvěr lze dnes již zažádat třeba i s pracovní smlouvou na dobu určitou.

Hypotéka s pracovní smlouvou na dobu určitou. Dosáhnete na ni?

Řada bank smlouvu na dobu určitou nepovažuje za překážku. I zde ovšem existují určitá omezení. Většinou se hodnotí, jak dlouho už smlouva trvá, zda a kolikrát už byla prodloužena, jak dlouho ještě bude trvat, nebo v jakém oboru pracujete.

Pracovní smlouva na dobu určitou neznamená automaticky stopku

Pracovní smlouvy na dobu určitou se stávají stále populárnější. Zaměstnavatelům totiž umožňují snáze řešit nadbytečné kapacity v podniku. Řada osob se ovšem mylně domnívá, že právě tento typ pracovní smlouvy je jakousi pomyslnou stopkou při žádosti o hypoteční úvěr. Ve skutečnosti se ovšem nejedná o nikterak závažnou komplikaci, s níž by si hypoteční makléři nedokázali poradit. Vždy ovšem záleží na konkrétní bance, ale i samotném zaměstnavateli, u něhož je klient zaměstnán.

Pojďme se společně podívat, jak na pracovní smlouvy s dobou určitou nahlížejí tuzemské banky a jaká pravidla pro tyto hypotéky platí.

Co banka, to odlišný přístup

Při hodnocení bonity zájemce o hypotéku, který je zaměstnán na dobu určitou, postupují banky odlišně. Některé banky považují tento typ pracovní smlouvy za okrajové kritérium při hodnocení bonity klienta, jiné zase přikládají typu smluv velký význam. Vždy tedy záleží na tom, kterou banku s žádostí o hypotéku oslovíte.

Důvody, proč některé banky přikládají pracovním smlouvám větší význam, jsou poměrně logické. Pracovní historie i samotná smlouva jsou totiž pomocnými vodítky při odhadu, zda je příjem klienta stabilní a zda je možné s ním počítat i do budoucna. Při hodnocení bonity klienta tak může právě typ pracovního úvazku mnohé napovědět.

Přísná pravidla i specifické podmínky

Existují určité podmínky, které je potřeba při žádosti o úvěr dodržovat. Obecně platí, že banky hypotéku neschválí žadateli, jež je zaměstnán na dobu určitou a zároveň se nachází ve zkušební nebo výpovědní době.

Některé banky naopak vyžadují, aby pracovní smlouva trvala alespoň 3 měsíce a do jejího vypršení několik dalších měsíců zbývalo. Většina bank také požaduje při poskytování hypoték délku pracovního poměru na dobu určitou 12 měsíců.

Mnohé zároveň trvají na tom, aby byl pracovní poměr v době žádosti o hypotéku už alespoň jedenkrát obnoven. Velkou váhu banky přikládají i samotnému zaměstnavateli, regionální známosti podniku, ale třeba i pozici a oboru, v němž klient působí.

Komplikace, které mohou nastat

Banky bývají obezřetnější, pokud o hypotéku žádají dva spolužadatelé a oba mají pracovní smlouvy na dobu určitou. V takovém případě musí alespoň jeden z žadatelů prokázat, že mu byla pracovní smlouva minimálně jednou prodloužena.

Pokud také máte u svého zaměstnavatele první smlouvu na dobu určitou se splatností kratší než 12 měsíců, bude cesta k získání hypotečního úvěru poměrně komplikovaná a nejistá.

Jestliže si nejste jistí, zda podmínky pro získání hypotéky splňujete, obraťte se s dotazem na hypotečního makléře společnosti Gepard Finance.

Chcete nejnižší úrokovou sazbu?

Gepard s kalkulačkou

Zjistěte, jak výhodná může být vaše hypotéka pomocí hypoteční kalkulačky

 

  

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB zvyšuje poprvé v letošním roce sazby. Bude to i naposled?

Na svém včerejším jednání bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 2 %. Naposledy se sazby zvyšovaly v listopadu 2018. Jaký dopad bude mít tento krok na cenu hypoték? A očekává se letos další zvyšování...

Zamítnutí hypotéky. Co dál?

Před tím, než vám bude hypotéka na dům či byt schválena, bude si banka důkladně prověřovat, zdali splňujete všechny podmínky hypotéky a bude hodnotit vaši schopnost splácet úvěr. Pokud budou daná rizika vyhodnocena jako vysoká, banka vám hypotéku...

Hypotéka a ručení jinou nemovitostí

Podmínky pro získání hypotečního úvěru se v posledních letech značně zpřísnily. Mnoho mladých lidí se proto potýká s komplikací, jak získat hypotéku bez vlastních našetřených financí. Řešením v takových případech může být ručení další nemovitostí. I tento...