Hypotéka - součást motoru ekonomiky

Slyšíme a čteme, že celosvětové ekonomické problémy způsobily hypotéky, respektive variety rizikových hypotečních produktů, takových produktů, které byly či jsou poskytovány nad únosnou hranici rizika pro investory.

 

Pokud připustíme tuto zjednodušenou interpretaci, můžeme potom odvodit přímou souvztažnost a závislost hypotečního trhu a ekonomiky nejen v celosvětovém měřítku, ale pro každý jednotlivý stát. Hypotéka - hypoteční trh je součástí motoru ekonomiky, pokud je ovšem tato součást nekvalitní či závadná dojde v jednom okamžiku k zadření celého motoru a zastavení vozu. Následuje odstávka vozu v servisu, zjištění závady, generální oprava, zkušební jízda v plném provozu, to vše stojí čas a čas stojí peníze, zprvu investory, následně státy a jejich obyvatele. Tím vším jsme si již za poslední období 3 let ve světě i u nás prošli.

Druhou stranou mince je skutečnost, která vyplývá jako poučení z takto draze zjištěné a zaplacené souvztažnosti. Touto skutečností je fakt, že zdravá hypotéka - hypoteční trh je pozitivní součástí rozvoje chodu ekonomiky. Pozitivní součástí pro investory, stát, firmy navázané na prodej, výstavbu či rekonstrukce bytů a domů, a také pro všechny občany. Hypotéky jako pasivní forma spoření podporují rozvoj přidružených trhů, rozvoj spotřeby v oblasti základních potřeb člověka, odpovědného člověka, který se stará o svůj domov.

Hypoteční trh v ČR prošel za minulé období svým vývojem, nicméně si dovolím tvrdit, že se jedná o zdravou součást motoru ekonomiky v České republice a přes značný pokles produkce v roce 2009 bude jeho produkčnost v následujících letech opětovně růst i když zpočátku mírně.

Ing. Jan Kruntorád
generální ředitel
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek