Hypotéka u Sberbank CZ – kam zasílat splátky a co bude dál s vaší hypotékou?

Česká národní banka zahájila na začátku minulého týdne kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem k tomuto kroku je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Banka již nesmí nakládat s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů či přijímání vkladů. Zbystřit by tedy měli i ti, kteří sice nemají účet u Sberbank CZ, ale splácí u této banky svůj hypoteční úvěr.

hypotéky budou dražší

Konec Sberbank v Čechách i v Evropě

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je Sberbank Europe sídlící ve Vídni, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím 50% vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři a banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 tisíc klientů. Evropská centrální banka již dříve dnes oznámila, že Sberbank Europe, což je evropská divize ruské Sberbank, je podle evropských regulačních orgánů v úpadku anebo jí úpadek hrozí.

Jaký osud čeká ty, kteří splácející hypotéku?

Klienti, kteří měli u Sberbank CZ vedeny své účty, by si měli otevřít urychleně účet u jiné banky. Hypotéky a jiné úvěry je nutné splácet i nadále. Hradit závazky je stěžejní, protože věřitele či dodavatele důvod platební neschopnosti nikterak zajímat nemusí. Odebrání licence není pro splácející důvodem k tomu, aby přestali své závazky hradit. V případě, že měl klient nastavené splácení hypotéky přímo z běžného účtu u Sberbank CZ, na kterém není dostatek prostředků, je nutné hledat jiné řešení, protože přijímání dalších prostředků na účty u Sberbank CZ je zakázané.

Banka bude s největší pravděpodobností po odebrání licence spravována nuceným správcem. Tomu budete posílat splátky půjčky až do doby, než dluh buď doplatíte, nebo než bude hypotéka prodána nové bance. Pokud k prodeji dojde, stanete se automaticky klientem jiné banky.

Pokud jste spláceli hypotéku a máte další otázky, banka na svých stránkách zveřejnila seznam nejčastějších otázek a odpovědí, které vám mohou pomoci.

Kam hradit splátky?

Vzhledem k tomu, že banka nemůže inkasovat z účtu vedeného ve Sberbank CZ, dala k dispozici pro účely splácení úvěrů účty (odkaz naleznete zde), na které je možné prostředky zasílat. Pokud jste splátku zaslali po 28. únoru 2022 na účet u vedený u Sberbank CZ, bude vám pravděpodobně splátka půjčky navrácena na účet zpět jako nepřijatá.

Potřebujete pomoci s hypotékou? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....