Hypotéka u Sberbank CZ – kam zasílat splátky a co bude dál s vaší hypotékou?

Česká národní banka zahájila na začátku minulého týdne kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem k tomuto kroku je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Banka již nesmí nakládat s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů či přijímání vkladů. Zbystřit by tedy měli i ti, kteří sice nemají účet u Sberbank CZ, ale splácí u této banky svůj hypoteční úvěr.

hypotéky budou dražší

Konec Sberbank v Čechách i v Evropě

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je Sberbank Europe sídlící ve Vídni, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím 50% vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři a banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 tisíc klientů. Evropská centrální banka již dříve dnes oznámila, že Sberbank Europe, což je evropská divize ruské Sberbank, je podle evropských regulačních orgánů v úpadku anebo jí úpadek hrozí.

Jaký osud čeká ty, kteří splácející hypotéku?

Klienti, kteří měli u Sberbank CZ vedeny své účty, by si měli otevřít urychleně účet u jiné banky. Hypotéky a jiné úvěry je nutné splácet i nadále. Hradit závazky je stěžejní, protože věřitele či dodavatele důvod platební neschopnosti nikterak zajímat nemusí. Odebrání licence není pro splácející důvodem k tomu, aby přestali své závazky hradit. V případě, že měl klient nastavené splácení hypotéky přímo z běžného účtu u Sberbank CZ, na kterém není dostatek prostředků, je nutné hledat jiné řešení, protože přijímání dalších prostředků na účty u Sberbank CZ je zakázané.

Banka bude s největší pravděpodobností po odebrání licence spravována nuceným správcem. Tomu budete posílat splátky půjčky až do doby, než dluh buď doplatíte, nebo než bude hypotéka prodána nové bance. Pokud k prodeji dojde, stanete se automaticky klientem jiné banky.

Pokud jste spláceli hypotéku a máte další otázky, banka na svých stránkách zveřejnila seznam nejčastějších otázek a odpovědí, které vám mohou pomoci.

Kam hradit splátky?

Vzhledem k tomu, že banka nemůže inkasovat z účtu vedeného ve Sberbank CZ, dala k dispozici pro účely splácení úvěrů účty (odkaz naleznete zde), na které je možné prostředky zasílat. Pokud jste splátku zaslali po 28. únoru 2022 na účet u vedený u Sberbank CZ, bude vám pravděpodobně splátka půjčky navrácena na účet zpět jako nepřijatá.

Potřebujete pomoci s hypotékou? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...