Hypotéka v pozdějším věku: Kdy ji dostanete a kdy s ní raději nepočítat

Hypoteční úvěr je neodmyslitelně spojován zejména s mladšími klienty, kteří financují své první bydlení, čemuž ostatně odpovídá také nabídka a marketingové kampaně bankovních domů. Nikde ovšem není striktně řečeno, že o hypotéku nemohou žádat také osoby v pozdějším věku, které jsou obvykle na vrcholu své profesní kariéry a hodlají opustit stávající bydlení a pořídit si bydlení nové. Žádat o hypotéku v pozdějším věku však může být poměrně obtížné. Ačkoli se banky svorně shodují na tom, že starší žadatele posuzují stejně jako žadatele standardní, realita je poněkud komplikovanější. Máme pro vás pár rad a tipů, jak požádat o hypotéku v pozdějším věku a kdy si tento krok raději rozmyslet.

Hypotéka v pozdějším věku: Kdy ji dostanete a kdy s ní raději nepočítat

O hypotéku zažádejte nejpozději v padesáti letech

hypotéka na stáří

Ještě donedávna platilo, že hypotéka musí být klientem splacena dříve, než odejde do důchodu. Tak, jako se zvyšuje věk pro odchod do důchodu, se ovšem zvyšuje i horní věková hranice, která je nyní u většiny bank nastavena na 70 let věku. Podmínky jednotlivých bank se ovšem různí, proto je potřeba se o nich důkladně informovat ještě před tím, než začnete o hypotéce vážně uvažovat. Z výše uvedeného tudíž vyplývá, že při průměrné délce splácení hypotéky, která činí 20 let, by si žadatel měl vzít hypotéku nejpozději s oslavou 50. narozenin. To pochopitelně není pravidlem, nýbrž skromným doporučením. Pokud o hypotéku požádáte později, počítejte s vyššími měsíčními splátkami, které mohou značně snižovat vaši standardní životní úroveň, na niž jste byli až doposud zvyklí.

Jak banky posuzují starší žadatele?

Kromě výše zmíněné 70leté hranice jsou podmínky pro schválení hypotečního úvěru totožné se standardními podmínkami, které bankovní domy nastavují. Jde samozřejmě o bonitu klienta a jeho schopnost dostát svým závazkům, ale také o to, zda bude úvěr dostatečně zajištěn zástavním právem k nemovitosti. V rámci bonity je posuzován příjem klienta a jeho závazky se zápočtem životního minima a nákladů domácnosti na bydlení. Pokud žadatel pobírá důchod, je tento příjem bankou považován nikoli jako hlavní, nýbrž jen jako doplňkový. Je tedy potřeba, aby byl ke starobnímu důchodu alespoň druhý z partnerů schopen doložit klasický příjem, čímž se dostáváme k problematice spolužadatele.

O hypotéku v pozdějším věku žádejte se spolužadatelem

Jak z výše uvedeného vyplývá – ani žadatel, který má dostatečné zdroje na splácení požadované hypotéky, nemusí splňovat podmínky dané bankou. Nejčastějším problémem je v tomto případě nastavená věková hranice. Řešením této situace může být přistoupení spoludlužníka. Nejčastěji se jedná o kombinaci rodiče a děti – tedy dvě domácnosti a 4 žadatelé. To ovšem za předpokladu, že jsou děti zletilé, bonitní a ideálně nesplácejí vlastní hypotéku. Spolužadatelem však může být také mladší partner či partnerka, manžel či manželka. Krajním řešením může být také hypotéka bez dokládání příjmů, jež je ovšem standardně poskytována maximálně do 50-60 % hodnoty zajištění. V tomto případě je však nezbytně nutné porovnat všechna rizika, jež jsou s tímto produktem neodmyslitelně spojená. Na mysli máme především velmi vysoké úroky, které úvěr citelně zdražují.

Hypotéka pro starší žadatele není nesplnitelným snem, je ale potřeba náležitě posoudit všechny důležité faktory a případná rizika.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...