Hypotéku na bydlení neuspěchejte. Na co je potřeba dát si pozor?

V dnešní době je možno navštívit prakticky jakýkoli bankovní dům a po několika minutách odejít s dokumentem, v němž bude nastíněno, kolik finančních prostředků vám může banka půjčit, jak dlouho budete vypůjčené prostředky splácet, i to, o jakou částku z vašeho rodinného rozpočtu vás měsíčně realitní sen připraví.

 

Hypotéku na bydlení neuspěchejte. Na co je potřeba dát si pozor?

 

Řada klientů bere tento dokument jako budoucí příslib poskytnuté hypotéky a nebojí se s tímto – poněkud bezvýznamným papírem oslovit developery nebo majitele prodávané nemovitosti. Jakmile ovšem navštíví banku podruhé, mohou se dočkat nepříjemného ortelu v podobě zamítnuté žádosti. Jejich příjem je totiž nízký, platební morálka mizerná a v registru dlužníků se dokonce skví jejich jméno. Šance na realitní sen se rozplynuly. Ta milá slečna za přepážkou jim přitom během minulé návštěvy všechno tak pěkně a ochotně vysvětlila…

Že vás tento černý scénář již nějakou dobu pronásleduje a vy se bojíte jeho naplnění? Nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, co v případě hypotéky na bydlení neuspěchat, co naopak zařídit a na jaké věci si dát během tohoto procesu pozor. Věříme, že tento praktický manuál klienta vám bude nejen rádcem, ale i pomocníkem.

Sliby, chyby…

Spokojili jste se s ústním příslibem pracovníka banky nebo se hrdě honosíte dokumentem, na kterém jsou vypsány specifické podmínky hypotéky, které odpovídají vaší aktuální situaci? Ať je to tak, či tak, v žádném případě se nejedná o relevantní příslib v budoucnu poskytnuté hypotéky. Závazkem o poskytnutí finančních prostředků je ze strany banky pouze podepsaná úvěrová smlouva! S tou následně můžete navštívit vybranou developerskou společnost nebo majitele prodávané nemovitosti, o níž máte zájem.

Fixaci a úrokovou sazbu volte obezřetně

Hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou nemusí být zaručeně tou nejvýhodnější hypotékou. Vždy záleží na více faktorech a délka fixace není výjimkou. Již dávno neplatí, že kratší doba fixace představuje výhodnější podmínky. Dnes již můžeme narazit na hypotéky s jednoletou fixací, jejíž úrok je ovšem vyšší, než u hypoték s fixací na pět let. Krátkodobou fixaci by proto měli volit pouze ti klienti, kteří hodlají vypůjčené finanční prostředky během roku skutečně splatit. Při volbě délky fixace zohledňujte nejen to, kolik finančních prostředků vám hypotéka každý měsíc odčerpá z rodinného rozpočtu, ale také, jak se vám může úvěr prodražit v případě mimořádné splátky před koncem fixace.

Pozor na znalecké odhady i jednotlivé odhadce

V případě, že chcete hypoteční úvěr čerpat na koupi starší nemovitosti nebo hodláte stávající nemovitostí ručit, v obou případech budete potřebovat znalecký posudek. Jestliže v naději na zkrácení celého procesu vyřizování hypotéky oslovíte „vlastního“ odhadce, jenž vám obratem vypracuje znalecký posudek, můžete svým zbrklým jednáním nepěkně narazit a ještě přijít o značnou část finančních prostředků. Prakticky všechny banky totiž akceptují pouze znalecké odhady od svých vlastních odhadců. Proto je důležité se o této skutečnosti vždy dopředu informovat.

Co je psáno, to je dáno

Drtivá většina Čechů nečte smlouvy! A je úplně jedno, zda se jedná o smlouvy pracovní, smlouvy o hypotečním úvěru nebo smlouvy o poskytovaných službách telefonním operátorem. Jejich detailní obsah je řadě z nás zcela neznámý, a to je velká chyba. Úvěrová smlouva, ale i kterákoli jiná smlouva, totiž vždy definuje závazek klienta vůči dané instituci, jeho práva i povinnosti, případně možnosti odstoupení od smlouvy. To, co jednou stvrdíte svým podpisem, to zkrátka a jednoduše bude platit. Proto si na pročtení smluv vyčleňte dostatek času a nevynechávejte ani miniaturní písmo nebo dodatky označené „hvězdičkami“ či jinými symboly.

Nevíte si rady? Spolupracujte s hypotečním specialistou

Ať již nevíte, jaká nabídka banky pro vás bude nejvýhodnější, jak dlouhou zvolit fixaci nebo jednoduše nerozumíte informacím v úvěrové smlouvě, pro všechny tyto a spoustu dalších situací jsou zde připraveni hypoteční specialisté ze společnosti Gepard Finance. Zde pro vás pokaždé naleznou ty nejvýhodnější podmínky financování vašeho realitního snu, ale zároveň se také postarají o nezbytnou administrativu.

 

Sdílejte článek