V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se podívat, jaké důvody banky vedou k těmto krokům a jak zvolit správnou fixaci pro svou hypotéku.
Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok, naznačující možný digitální přelom, vyvolává otázky o budoucím směřování trhu s hypotékami a jeho dopadu na klienty. Zatímco digitalizace slibuje větší efektivitu a pohodlí, skutečnou otázkou zůstává, zda tento přístup neohrozí nezbytné osobní…
Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se vám budou hodit naše tipy a rady, které vám s výběrem a financováním vašeho prvního bydlení pomohou.

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

středa, 06 září 2023 08:06 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si spočítat měsíční splátku a jaký je vývoj cen na nemovitostním trhu.

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

pátek, 14 červenec 2023 13:56 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek. Podle chystané novely zaplatí klient za mimořádné splacení úvěru na bydlení poplatek ve výši 2 %. Kolik bude v reálu stát předčasné doplacení hypotéky a vyplatí se za každé situace?

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

pátek, 06 leden 2023 12:01 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték i nadále růst, nebo se dočkáme jejich pozvolného poklesu? Zastaví se růst cen nemovitostí, nebo se dostupnost vlastního bydlení v roce 2023 ještě zhorší?

GEPARD NEWS: Výhody stavebního spoření v roce 2022

středa, 09 listopad 2022 11:30 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
I letošní rok přeje sjednávání smluv ze stavebnímu spoření, možná extrémně více než roky předchozí. O tom, jaké novinky stavební spořitelny přinesly i jak jsou na tom úvěry ze stavební spoření, popovídala metodička Lenka Svobodová. A jak Lenka v závěru překvapí moderátorku a makléřku Barboru Bašteckou? Podívejte se ve videu.

GEPARD NEWS: O poklesu cen nemovitostí a zvyšování nájemného

čtvrtek, 03 listopad 2022 11:11 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hostem říjnového dílu GEPARD NEWS byl obchodní ředitel GEPARD FINANCE Jindřich Roun. S Bárou Bašteckou společně probrali nejen aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Co může rozhýbat zmrazený hypoteční a realitní trh? Jak se mění nálada kupujících při výběru nemovitosti? A co může udělat s trhem hypoték trend zvyšování nájemného? Poslechněte si v rozhovoru.
Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Ovšem významnou překážkou může být ztráta zaměstnání také v případě, kdy se chystáte refinancovat svou hypotéku, protože vám končí fixační období.

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

pondělí, 19 září 2022 19:28 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru. Univerzální odpověď neexistuje. Ten, kdo chce bydlet ve vlastním, na nízké sazby ani pokles cen nemovitostí čekat nebude, a ten, kdo váhal už před rokem, bude váhat i nadále. Proto…

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

čtvrtek, 18 srpen 2022 11:55 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete hypoteční úvěr doplatit zcela zdarma. Kolik vás bude stát mimořádná splátka hypotečního úvěru a jak se k tomu staví jednotlivé banky?
Už jednou jste si celým procesem získání hypotéky prošli. Víte, jaké dokumenty je potřeba doložit, co všechno bude banku zajímat a dokonce máte přibližnou představu o tom, jak vysoký příjem musíte mít, aby vám schvalovatel v bance žádost o hypotéku "posvětil" vlastním podpisem. Nyní se ale dostáváte do situace, kdy je nutné projít celým procesem znovu. Přišel čas, kdy budete v bance žádat o druhou hypotéku.

Jak se splácí hypotéka

čtvrtek, 04 srpen 2022 10:15 | Hypotéky | David Eim
Spočítat výši měsíční splátky, spočítat náklady na hypotéku za fixaci či za splatnost, srovnat klientovi jednotlivé varianty – to někdy není vůbec jednoduchý úkol. Pokusím se některé parametry, které vstupují do hry, popsat a vysvětlit. Půjde o dvě oblasti, které mají dopad do výsledné výše splátky a do podoby splátkového kalendáře. Jsou to jednak tzv. standardy úročení (německý, francouzský) a potom také způsob splácení hypotéky (anuitní, lineární).

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

pondělí, 18 červenec 2022 13:33 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční úvěry. Nabídky realitních kanceláří se proto rozrůstají o dříve ne až tak běžnou kategorii - rozestavěné domy. Pokud zvažujete koupi a dokončení rozestavěné nemovitosti, máme pro vás dobrou zprávu. Na její pořízení…

Rostoucí ceny energií nutí Čechy k úspornějšímu bydlení

pondělí, 27 červen 2022 14:05 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Květnová inflace zrychlila na 16 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Za růstem jsou především drahé potraviny a ceny spojené s bydlením. Do velké míry přispívají také drahé pohonné hmoty. Výši cen ovlivnit nedokážeme, maximálně můžeme jít cestou nižší spotřeby. To je u potravin či paliv poměrně složité, ne však u energií. A toho si jsou Češi dobře vědomi. Podle nedávného průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen plánuje z…
Jako jedni z mála hypotečních makléřů na českém trhu jsme získali licenci pro spolupráci s bankou Creditas a máme z toho obrovskou radost. Nejen že z toho plyne konkurenční výhoda pro naše makléře, kterým se otevírají širší možnosti, jak dopomoci klientům k získání hypotéky. Především je to skvělá zpráva pro všechny, kteří o hypotéku budou teprve žádat. Díky této spolupráci vám můžeme nabídnou kompletní nabídku hypotečních úvěrů a najít řešení…
O hypotéku byste měli žádat v aktivním věku, pokud jste již v důchodu, jsou vaše šance na získání hypotečního úvěru nulové. Toto tvrzení však neplatí u produktu s názvem zpětná (reverzní) hypotéka, která je určena výhradně seniorům. Kdo a za jakých podmínek může zpětnou hypotéku získat? Jak se tato půjčka splácí a kdo na ní nejvíce vydělá?
Pokud se při volbě hypotéky rozhodnete čekat na vhodnější dobu nebo nižší úrokové sazby, je možné, že čekat budete ještě dlouho. Navíc, i když poklesnou sazby, nikdo vám nezaručí, že za vámi vybranou nemovitost nebudete muset zaplatit za rok či dva ještě více, než by vás stála dnes. Na koho se tedy obrátit, když potřebujete právě nyní financovat pořízení nemovitosti hypotečním úvěrem? Lze i v době vysokých úrokových sazeb sjednat…
Zájem Čechů o hypotéky vlivem rostoucích cen nemovitostí a vysokých úrokových sazeb klesá, respektive se navrací k normálu let před covidem. Zdá se však, jakoby samotná krize a nejistota ohledně budoucího vývoje cen v Češích umocňovala potřebu bezpečí a jistoty, kterou nalézají právě ve vlastním bydlení. Potvrzuje to také průzkum České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos Češi a hypotéky 2022. O jaké hypotéky je zájem, jak dlouhou fixaci mají…
Jak v dnešní době ušetřit na energiích? Téma, které nenechává chladným žádného Evropana. Rostoucí ceny za dodávky elektřiny a plynu drtí české domácnosti a vyhlídka na následující topnou sezónu nás nutí uvažovat nad možnostmi levného, ale zároveň jednoduchého a ekologicky šetrného vytápění. Do popředí zájmu se dostává fotovoltaika a tepelná čerpadla. Na jejich pořízení lze dokonce čerpat hypoteční úvěr.
Podmínky pro sjednávání hypoték se s účinností od 1. dubna 2022 zpřísnily. Významnou roli hraje nyní také věk, konkrétně zdali je žadatel mladší 36 let. Pokud jste již svých 36 svíček na dortu sfoukli, budou pro vás platit přísnější podmínky úvěrových ukazatelů. Pojďme si na konkrétním příkladu ukázat, kolik je zapotřebí mít našetřeno a jaké příjmy musí různě staří žadatelé splňovat.

Kupujete dům? Zvažte, jakým způsobem ho budete vytápět

středa, 23 březen 2022 09:28 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Velmi diskutovaným tématem posledních dní je cena plynu, jeho vysoká cenová kolísavost a závislost na aktuální ekonomické a geopolitické situaci. Rostoucí náklady na vytápění trápí mnoho českých domácností, a proto je při koupi nemovitosti vhodné položit si otázku, jakým způsobem je řešena technologie, která bude dům vytápět.
Česká národní banka zahájila na začátku minulého týdne kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem k tomuto kroku je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Banka již nesmí nakládat s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů či přijímání vkladů. Zbystřit by tedy měli i ti, kteří sice nemají účet u Sberbank CZ, ale splácí u této banky svůj hypoteční úvěr.
Již několik měsíců se potýkáme s nebývale vysokým růstem cen a ani výhled na letošní rok neslibuje zrovna světlé zítřky. Peníze uložené na běžných či spořících účtech tak mohou velmi rychle ztrácet svou hodnotu. Pokud také uvažujete, jak své úspory bezpečně zhodnotit, přinášíme vám možné řešení v podobě investice do nemovitosti.
Z vlastního bydlení se stává pro stále větší skupinu obyvatel nedosažitelný luxus. Ceny bytů a domů v České republice vzrostly ve třetím čtvrtletí loňského roku v průměru o 22 %, což představuje nejrychlejší růst v celé Evropské unii. A tak se logicky nabízí otázka, zdali se stále vyplatí hypotéka, nebo jestli v dnešní době uvažovat spíše o nájemním bydlení?
Obyvatelé České republiky dlužili na konci třetího čtvrtletí loňského roku 2,87 bilionu korun. Meziročně se tak dluh Čechů zvýšil o 314 miliard korun. Zadlužení se zvýšilo jen za prvních 9 měsíců minulého roku stejně rychle jako za dva předešlé roky dohromady. Za tímto nárůstem stojí z největší části úvěry na bydlení. Pozitivní zprávou je, že se opět snížil počet lidí, kteří nezvládají splácet své úvěry, a klesá objem nespláceného dluhu…
V loňském roce se toho na trhu hypoték událo opravdu hodně. Převážná část roku se nesla v duchu růstu úrokových sazeb, což se negativně projeví ve splátkách těm, které čeká v letošním roce refinancování hypotečního úvěru. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout také ti, kteří si budou žádat o zcela nový hypoteční úvěr. Od dubna 2022 totiž začínají platit přísnější limity pro poskytování hypoték.

Kontejnerové domy jako cesta k dostupnějšímu bydlení

čtvrtek, 30 prosinec 2021 14:53 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Asi každého, kdo bydlel někdy v nájmu, napadaly stejné myšlenky. Má smysl platit každý měsíc nájem za byt, který mi nikdy nebude říkat pane? Není výhodnější místo nájemného umořovat hypotéku na vlastní bydlení? Jenže pořízení bytu či domu je finančně náročnou disciplínou, ve které nemůže uspět každý. A tak není žádným překvapením, že rostoucí ceny nemovitostí nutí stále více Čechů přemýšlet nad alternativními způsoby bydlení. Velké oblibě se těší kontejnerové…

Hypotéka – na co myslet před jejím sjednáním?

pondělí, 29 listopad 2021 19:32 | Hypotéky | Veronika Onderčaninová
Vzít si hypotéku je pro každého z nás velký životní krok nejen k vlastnímu bydlení, ale je to také závazek na několik desítek let. Proto si představíme oblasti, na které byste měli myslet ještě před jejím sjednáním.

Nové podmínky pro hypotéky. Co se od dubna změní?

pátek, 26 listopad 2021 11:28 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Limity pro poskytování hypoték budou od dubna 2022 přísnější. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se pro některé žadatele zpřísní. Jak budou vypadat tyto limity v praxi a kolik budete muset nově našetřit, pokud budete po zavedení limitů žádat o hypotéku?
Strana 1 z 16