Počet osob výdělečně samostatně činných v České republice atakuje hranici 1 milionu. Průměrný výdělek OSVČ je v porovnání s řadovými zaměstnanci vyšší o tisíce Kč. Investice do realit je tak pro podnikatele lákavá, a to zvláště nyní, kdy je výše hypotečních úroků jen kousek nad historickým minimem. Při sjednávání žádosti o hypoteční úvěr je pro banky zásadní bonita žadatele. Právě ta je ale pro OSVČ nejčastějším důvodem, proč na výhodnou…

Sníží se v tomto roce zájem o hypotéky?

pátek, 10 březen 2017 18:55 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Uvažujete letos o hypotéce? Jistě už přemýšlíte, jak zdražování nemovitostí, růst úrokových sazeb a legislativní změny ovlivní situaci na trhu s hypotékami. V následujícím článku se vám pokusíme na tuto otázku odpovědět.

Zvládají mladí lidé splácet své závazky?

pátek, 10 březen 2017 11:42 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Mladí lidé do 24 let jsou pro banky a hypoteční společnosti stále nejrizikovější skupinou. Své dluhy bohužel nezvládá splácet asi 16 % z nich, tedy cca šestina. V čem spočívají největší problémy této skupiny? Čeho byste se měli vyvarovat, pokud do ní sami spadáte? A jak se na půjčkách mladých odrazí nový zákon o spotřebitelském úvěru? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Odpočet hypotéky z daní: co je dobré vědět?

úterý, 07 březen 2017 10:30 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hypoteční úvěr vám může znatelně ulevit od daňové povinnosti – zákon totiž umožňuje si jej odepsat z daní. Přesněji: vámi zaplacené úroky mohou snížit váš daňový základ. Stát se tak snaží motivovat občany k pořízení vlastního bydlení. V jakých případech můžete této úlevy využít a na co je nutné pamatovat? Zjistěte s námi, kolik díky hypotéce může ušetřit zrovna vaše domácnost.

Co vše banky prověřují, než schválí žádost o hypotéku?

pátek, 03 březen 2017 22:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Přemýšlíte nad žádostí o hypotéku? Pořizujete si nové bydlení, stavíte, zakládáte firmu? Možná víte, že banky před poskytnutím hypotéky žadatele prověřují, což má vliv na to, zda banka nakonec hypotéku schválí, nebo ne. Víte ale, jak přesně takové prověřování probíhá a kterých bodů se týká? Abyste věděli, na co vše se máte připravit, nachystali jsme pro vás jasný přehled.
Na podzim roku 2016 se český hypoteční trh otevřel studentům. Jedna z velkých tuzemských bank rozšířila svou nabídku o produkt vytvořený speciálně pro ně. Nyní po několika měsících „ostrého provozu“ této služby se podíváme na to, jaké jsou její (ne)výhody a zda je tedy pro danou cílovou skupinu skutečně vhodná. Mladí studující lidé nad 18 let mohou běžně dosáhnout na úvěr na bydlení jen za standardních podmínek, jako zaměstnanci nebo…
Není žádným tajemstvím, že hypotéka představuje kromě snadnější cesty k vlastnímu bydlení také velký závazek v podobě splátek. Ačkoliv s ním většina lidí při sjednávání počítá, realita je může i tak nakonec hodně zaskočit. I zde ale platí pravidlo, že „kdo je připraven, není překvapen“. Když si budete uvědomovat rizika, jednodušeji se jich vyvarujete. Přečtěte si, co obvykle stojí za tím, že se z úvěru stane noční můra.

Maximální výše hypotéky – změny od dubna 2017

úterý, 14 únor 2017 17:05 | Hypotéky | Pavel Aron
Aktuálně se v médiích dočteme dosti nepřesné informace k maximální výši hypotéky stanovené Českou národní bankou. Maximální výše hypotéky od dubna 2017, podle doporučení ČNB, bude 90 % z odhadní ceny nemovitosti. Nikoliv tedy z kupní ceny! Tak to ostatně bylo vždy. A další věc. Daň z nabytí nemovitosti platí po novele zákona kupující. Čtěte podrobnosti na následujících řádcích.
Standardní cesta využití hypotéky je asi všem známá – nejprve požádáte a poté díky půjčce pořídíte vysněný byt či dům. Existuje ale i možnost obráceného postupu, kdy nejprve koupíte, postavíte či zrekonstruujete nemovitost a následně ji zafinancujete úvěrem. Pokud jste tedy v situaci, že vám nedávno vynaložené prostředky začínají z jakéhokoliv důvodu chybět, může vám zpětné refinancování ulehčit od starostí.
Pasivní příjem – sen snad každého. Pokud disponujete alespoň nějakými volnými prostředky a vše dobře propočítáte, může tento sen konečně získat konkrétní obrysy – třeba apartmán u moře či v Alpách, byt ve studentském městě, který budete pronajímat. Jak tento sen zhmotnit? Řešením může být investiční hypotéka a profesionální poradenství společnosti Gepard Finance.
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) je pojmem, který většina z nás asi dobře zná. Pokud se však začneme zajímat o to, co nám tento údaj přesně říká, budeme asi trochu tápat. Vzhledem k tomu, že RPSN je v současnosti kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru stále důležitější, bude dobré se na tento termín podívat blíže.

A je to tady. Zlom na trhu hypoték

pátek, 27 leden 2017 18:13 | Hypotéky | Pavel Aron
Hypoteční trh zažíval rekordní roky. Úrokové sazby se dostaly až pod 2%, objemy hypoték neustále stoupaly. Nízké úrokové sazby umožnily i lidem s nižšími příjmy pořídit si vlastní bydlení a to i v případě, že měli jen minimum nebo žádné vlastní prostředky. Zdá se, že nyní nastal bod zlomu.
Dle novely Zákona o spotřebitelském úvěru přebírá dohled nad poskytovateli úvěrů Česká národní banka. Doposud úvěrové firmy kontrolovala Česká obchodní inspekce. Centrální banka bude také vydávat licence poskytovatelům a oprávnění zprostředkovatelům.
Od prosince začal platit nový zákon, který změnil podmínky všech úvěrů a to včetně těch na bydlení. Cílem změny má být především omezit nekalé praktiky u nebankovních subjektů, zmírnit postihy při nesplácení úvěrů a umožnit klientům výhodnější předčasné splacení dluhu. Novela zákona klade také větší důraz na odbornou kvalifikaci obchodních zástupců.
Po nějaké době v oblasti objemu i počtu uzavřených hypoték pozorujeme opětovný nárůst. Naopak úrokové sazby v září znovu poklesly a atakovaly dosavadní rekord. Co se týče úrokové sazby, ta se v září ustálila na 1,82 procentech. Zájemci o hypotéku na dům navštívili bankovní domy celkem v 9 825 případech, což je zhruba o 535 případů více, než tomu bylo v předchozím měsíci. Objem uzavřených hypoték se potom vyšplhal na…

Výhody a nevýhody bezpříjmové hypotéky: Znáte je?

středa, 04 leden 2017 11:12 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Už jste o ní slyšeli? O hypotéce, u níž nemusíte dokládat příjem? Pokud si v duchu gratulujete a hledáte jejího poskytovatele, zpozorněte! Každý poskytovatel bankovních i nebankovní hypoték musí ze zákona ověřovat příjem a bonitu žadatele. Některým věřitelům ale stačí nahlédnout do interních databází a potvrzení příjmů zaměstnavatelem nebo daňové přiznání po svých klientech nevyžadují. Jaké výhody a rizika taková bezpříjmová hypotéka skýtá? Prozradíme na následujících řádcích.
PF 2017 Všem klientům přejeme vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2017. Děkujeme všem za dosavadní důvěru. Díky Vám - našim klientům, jsme největším specialistou na hypotéky v ČR! A CO NÁS ČEKÁ V ROCE 2017? Ten nejlepší rok v historii Gepard Finance. Pro vás prvotřídní hypoteční servis a podpora. Zájmy klienta jsou pro makléře na prvním místě, vyřídí za něj veškerou administrativu a postará se o…

Nevěřte těmto 5 nejčastějším mýtům o hypotékách

úterý, 20 prosinec 2016 10:25 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Úroky hypotečních úvěrů pokořují jedno minimum za druhým. I ti největší opozdilci si proto vážně pohrávají s myšlenkou na vlastní bydlení. To ovšem v drtivé většině případů nelze realizovat bez hypotečního úvěru, okolo něhož ale panuje řada zbytečných mýtů a nepodložených předsudků. Přinášíme vám rovnou 5 nejčastějších, které uvedeme na pravou míru. Také jim věříte?

Hypotéka po skončení insolvence. Dostanu ji? A za jak dlouho?

pátek, 16 prosinec 2016 14:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Záhadné slůvko „insolvence“ pochází z latiny a v překladu znamená „neschopnost dostáti peněžitým závazkům". Pokud jste si tedy mysleli, že jde o nový výraz moderní doby, pravděpodobně jsme vás vyvedli z omylu. Jak je vidět, lidé měli se svými závazky problémy po celá staletí a jinak tomu není ani dnes. Bohužel jedno obyčejné slůvko a zápis v insolvenčním rejstříku vám může zavřít dveře k hypotéce na hodně dlouhou dobu. Jaké…
Na první pohled vám možná může připadat, že jde o naprosto jednoduchou záležitost. Přenechání hypotéky tak zprvopočátku může působit. Pokud ale tuto problematiku prozkoumáte do hloubky, zjistíte, že i v této oblasti platí jistá závazná pravidla, která je nutno dodržovat. Jen se zkuste sami vžít do role banky – věřitele, který poskytl balík finančních prostředků klientovi a ten chce nyní svůj závazek převést na někoho jiného, o němž nemáte dostatek…

Uvažujete o půjčce na bydlení? Pak zvažte tyto faktory

pátek, 09 prosinec 2016 09:05 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Pořídit si bydlení pouze prostřednictvím naspořených financí – to je pro drtivou většinu z nás naprosto nerealizovatelný sen. Není se tak čemu divit, že prakticky každý druhý obyvatel České republiky si musí na vysněný byt či domek vzít hypotéku nebo půjčku na bydlení. Pokud plánujete zvolit druhou variantu, poradíme, jaké faktory zohlednit.
Pořídit si vlastní bydlení v rodinném domku není v dnešní době nic složitého. Dostupnost hypotečních úvěrů a jejich nízké úroky lákají do bank i ty největší konzervativce a skeptiky. Pokud navíc při vyřizování hypotéky spolupracujete se zkušeným hypotečním makléřem, lhůta pro vyřízení se může zkrátit na několik dnů, maximálně pak týdnů. Vy následně obdržíte peníze, za něž si pořídíte vysněné bydlení. Co když se ale vydáte z poslední koruny a…
Výnos přes pět procent? Pasivní příjem? Zajímavá investiční příležitost? I takhle se hovoří o investičních bytech. Bohužel méně zkušení investoři, kteří nemají v této problematice odpovídající zkušenosti, jsou svým rozhodnutím po několika letech mírně řečeno – rozmrzelí. Opravdu se koupě bytu k pronájmu vyplatí, nebo je to dnes již vyvrácený mýtus? Odpovědi na vás čekají v tomto článku.
Poslední průzkumy z letošního roku říkají, že finanční rezervu si tvoří stále více Čechů. To je samozřejmě pozitivní zpráva. Tou méně radostnou je skutečnost, že vytvořená rezerva není ani zdaleka dostatečná. Zhruba 72 % domácností je schopno pořídit novou pračku nebo ledničku, pokud jim jejich stará odejde, z vlastních prostředků.
Úrokové sazby už poněkolikáté atakují hranice naprostého minima. Pokud o hypoteční úvěr požádáte dnes, máte šanci získat úrok začínající na 1,29 %! A to je číslo, které musí přesvědčit i ty největší skeptiky. Kdybychom současný úrok porovnali s úrokem, na který jste mohli v rámci „akční nabídky“ dosáhnout před třemi nebo pěti lety, dospějeme k názoru, že jeho hodnota je dvakrát i třikrát nižší! Jak ale taková hypotéka zamává s …

Lze získat hypotéku, pokud pracujete v zahraničí?

pondělí, 31 říjen 2016 19:05 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Titulek dnešního příspěvku jistě zaujal osoby, které řeší poměrně zajímavou situaci – jejich jediný příjem jim plyne ze zahraničí, ale v České republice hodlají požádat o hypotéku. Pokud je to i váš případ, pak vás bude pravděpodobně zajímat, jak se jednotlivé banky staví k příjmům ze zaměstnání, které žadatelům o hypotéku plynou ze zahraničí.

Hypotéka pro jednoho z manželů: Je to vůbec možné?

pátek, 28 říjen 2016 19:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Důvodů, proč jste se rozhodli žádat o hypotéku samostatně, může být nespočet. Pokud potřebujete vyřídit hypoteční úvěr bez toho, aby o něj společně s vámi musel žádat druhý z manželů, jistě si kladete otázku, zda je toto vůbec možné. Odpovíme, že ano, ale cesta k „osamostatnění se“, rozhodně nebude procházkou růžovým sadem. Jak tedy na to? Poradíme v dnešním článku!

Koho ohrozí zákaz poskytování 100% hypoték?

středa, 26 říjen 2016 19:07 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Už minulý rok jsme vás informovali o doporučení České národní banky, která začala brojit proti poskytování 100% hypoték. Také letos se tyto hypotéky nevyhnuly jejímu hledáčku a vydané doporučení bylo opětovně zpřísněno. Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení ČNB výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Kdo je tímto omezením nejvíce ohrožen?

Jak a kdy začít splácet hypotéku získanou dědictvím?

pondělí, 24 říjen 2016 19:06 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Dědictví jako danajský dar? Bohužel. Osud občas nepěkně zamíchá kartami a nám nezbývá nic jiného, než se s nenadálou situací vypořádat se ctí a veškerou grácií. Bohužel hypotéka je nedílnou částí dědictví, a pokud jej pozůstalý neodmítne, má povinnost hypotéku získanou dědictvím i nadále platit. Otázkou je, kdy tato povinnost začíná nabývat účinnosti.

Berete se kvůli hypotéce? Pak zadržte!

pátek, 21 říjen 2016 19:03 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Do sňatku manželského lidé vstupují z rozmanitých důvodů. V ideálním případě by samozřejmě měly být nehmotné výhody převýšeny těmi ostatními. Mnoho nesezdaných párů ovšem zvažuje společný život stvrzený razítkem a listem papíru těsně před tím, než požádá o hypotéku. Není výjimkou, že novomanželé přímo z obřadní síně míří do banky, kde společně s příslibem nekonečného štěstí žádají o hypoteční úvěr. Představuje ale svatba z hlediska hypotéky opravdu takovou výhodu, jak…
Strana 7 z 16