Hypotéky – čeká nás další zdražování?

I přes opatření ČNB a růst úrokových sazeb, který v loňském roce započal éru zdražování hypotečních úvěrů, nedošlo k výraznému poklesu zájmu o nové úvěry na bydlení. Loni si lidé na vlastní bydlení půjčili přes 205 miliard korun. Co nás čeká v letošním roce a na co bychom se měli připravit?

Dlouhodobé fixace jsou u klientů čím dál oblíbenější.

Začátek plošného zdražování hypoték

V loňském roce začalo naplno platit opatření ČNB v podobě ukazatele LTV (loan-to-value), tj. úvěrového ukazatele poměru výše úvěru a hodnoty nemovitosti, která slouží jako zajištění. To reguluje poskytování hypotečních úvěrů nad 80 % LTV. Stejně tak došlo k dvojímu navýšení úrokových sazeb ČNB na 0,5 %. Přesto byl loňský rok jeden z nejúspěšnějších z pohledu nově sjednaných půjček.

Průměrné sazby hypotečních úvěrů vzrostly koncem loňského roku na 2,15 %. Přitom ještě v lednu 2017 si lidé půjčovali na bydlení v průměru za 1,82 %. Takové zvýšení činí u hypotéky na 2 miliony korun s dobou splatnosti 20 let zvýšení měsíční splátky o 312 Kč (dle hypoteční kalkulačky Gepard Finance).

Kdy přijde další navýšení?

Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o dalších 25 bazických bodů na konečných 0,75 %. ČNB chce letos pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že do konce roku už by mohlo přijít jen jedno další zvýšení. Dle prognózy ČNB by k tomu mělo dojít na přelomu let 2018 a 2019.

To se opět postupně promítne také do úroků u úvěrů na bydlení. Splátky u průměrné hypotéky se tak zvýší o stokoruny měsíčně. Odhadujeme, že se průměrné sazby hypoték budou pohybovat v rozmezí 2,5 až 3 % (80 % LTV). Hypotéky, které budou pokrývat větší díl pořizovací ceny, budou zřejmě výrazně dražší, protože těch mohou banky poskytovat jen omezené množství.

Jak se zajistit?

Očekávání růstu sazeb tak nutí potenciální zájemce o hypotéku zajistit si současné úroky na co nejdelší dobu. Banky potvrzují, že se v loňském roce výrazně zvýšil zájem lidí o delší fixace.

Dalším trendem, který lze očekávat pro letošní rok, je růst částky, kterou si lidé u bank půjčují. Díky rostoucím cenám nemovitostí lze predikovat, že se průměrná výše hypotečního úvěru bude i nadále pohybovat přes 2 miliony korun. V listopadu loňského roku tato hodnota činila 2,06 milionu korun.

Další opatření ČNB?

Prudký růst cen nemovitostí představuje riziko nejen pro banky, ale i pro zájemce o hypotéku. V případě oslabení ekonomiky, růstu spotřebitelských cen a vyčerpání úspor domácností může lehce dojít k potížím s financováním hypoték. I přesto, že dle odhadů ČNB nic nenasvědčuje výraznějšímu oslabení ekonomiky, se ČNB snažila v loňském roce prosadit zákon, který by jí měl dát větší pravomoc regulovat poskytování hypoték. Zákon zatím u poslanců neprošel. Centrální bankéři se zřejmě budou snažit prosadit zákon ve sněmovně v upravené podobě znovu.

V letošním roce budeme pravděpodobně svědky dalšího navýšení úrokových sazeb a stejně tak dalšího zdražování cen nemovitostí. I přesto, že by tato kombinace měla vést k určitému oslabení poptávky po hypotečních úvěrech, očekáváme, že nás na hypotečním trhu čeká další úspěšný rok.

Domluvte si s našimi hypotečními makléři nezávaznou schůzku ZDARMA. Odpovíme na všechny vaše dotazy!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...