Hypotéky na svém úrokovém minimu

Vzít či nevzít hypotéku se sazbou pod 3%?

Koncem minulého roku, kdy většina bank lehce navyšovala své úrokové sazby hypoték, předpokládali odborníci, že tento trend bude pokračovat i v průběhu letošního roku. Vývoj posledních dvou měsíců však naznačuje něco zcela jiného. Většina z bank, které na našem trhu poskytují hypotéky srazila nabízené sazby pod 3% p.a. Některé z bank nabízejí tyto sazby jako časově omezenou nabídku, která platí pro nové úvěry, které bude klient uzavírat v průběhu jara.

Hypotéky na svém úrokovém minimu

Nabídky bank na tyto výhodné sazby mají dva skryté problémy, které by klient měl vzít v úvahu

1. sazba je fixovaná na krátké období

Nabídky bank na tyto výhodné sazby jsou na kratší fixované období, převážně na jeden rok. Každý klient musí zvážit, na jak dlouhou dobu by rád měl sazbu hypotéky garantovanou. Touto garancí je tzv. fixace úrokové sazby. Jedná se o období, kdy je mu bankou sazba garantována (fixace 1 rok = garance sazby na 1 rok). Zhruba měsíc až dva měsíce před koncem fixace úrokové sazby bude banka klientovi nabízet nové podmínky úrokové sazby. Tyto podmínky budou nabízeny nejen v souladu s vývojem na trhu, tedy jaká situace bude v době změny sazby, ale také v souladu s platnými sazebníky a strategií bank. A jsme u druhého skrytého problému :

2. po změně sazby již standardní nabídka

Na další rok Vám banka nabídne již sazby za standardních podmínek. Zde je dobré vždy vědět, jaké jsou alespoň v současné době standardní podmínky banky, u které máte zájem si hypotéku vzít. Tato informace je velmi důležitá pro orientační stanovení sazby, kterou Vám banka nabídne po ukončení prvního roku. Je nutné počítat s tím, že u některých bank se tato nabídka bude pohybovat vysoko nad běžnými sazbami.

 

Není rozhodně dobré bez rozvahy podlehnout současným lákavým kampaním bank, ale své kroky pečlivě zvážit. Z celé hypotéky, kterou si máte zájem vzít je první rok splácení pouhým zlomkem. Hypotéka je "běh na dlouhou trať" a jeho průměrná délka se pohybuje kolem 20 let.

Z pohledu odborníku lze očekávat do budoucna spíše nárůst úrokové sazby. U ročních fixací se dá počítat s růstem sazeb u hypotečních úvěrů o 0,4 až 0,7 procenta, u pětiletých o 0,2 až 0,5 procenta.

 

A odpověď na naši otázku?

Proč nevyužít nabídky banky, které nabízejí sazby pod 3%p.a.. Ale vždy až po dobrém průzkumu ostatních okolností a zvážení všech podstatných faktů, které vaši hypotéku ovlivní v jejím průběhu.

Dobrým pomocníkem ve Vašem rozhodování může být hypoteční makléř, osoba nezávislá na jedné bance, který pomůže zhodnotit celkovou situaci a to z pohledu všech bank.

 

Sdílejte článek