Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Hypotéky podraží. ČNB zvýšila sazby

ČNB na svém červnovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů. Základní úroková sazba je nyní 0,5 %. Současně centrální banka rozhodla o zvýšení lombardní sazby taktéž o 25 bazických bodů na 1,25 %. Měnová politika ČNB tak vstupuje do fáze zvyšování úrokových sazeb. Můžeme očekávat, že úvěry na bydlení brzy opět podraží.

rozhodnutí

Růst úrokových sazeb poprvé od února 2020

Před pandemií loni v únoru byla základní sazba 2,25 %. Naposledy sazby rada změnila loni v květnu, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 %. Předtím snížila ČNB úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

Na svém posledním červnovém zasedání ČNB podle očekávání zvýšila základní repo sazbu, od které se částečně odvíjejí také úroky bankovních vkladů a úvěrů, z 0,25 % na 0,50 %. Zároveň rozhodla o zvýšení lombardní sazby z 1 % na 1,25 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů.

Pandemie slábne, ekonomika roste

Důvodem ke zvýšení úrokových sazeb jsou obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka již není pochyb o tom, že pandemie a její důsledky ve smyslu různých omezení jsou na ústupu.

Úvěry podraží, za hypotéky si připlatíme

Zdražování hypoték je nevyhnutelné. Hlavním důvodem není ani tak zvýšení sazeb ČNB, jako růst ceny dlouhodobých peněz na trhu. Jejich cena vzrostla od konce minulého roku o více než 1 %. Zvýšení úrokových sazeb centrální bankou může další zdražování spíše urychlit.

Další zvýšení letos již v druhé půli roku

K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB přistoupit podle analytiků ještě dvakrát. Jiří Rusnok potvrdil, že měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb, které lze očekávat již ve druhém pololetí. Aktuální makroekonomická prognóza ČNB z května počítá se zhruba trojím zvýšením sazeb do konce letošního roku.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavba domu a rostoucí ceny materiálů. Co dělat, když hypotéka nestačí

Každý, kdo si chce poříditnové bydlení, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Na vině není pouzerostoucí zájem o nemovitosti, cestu za vlastním bydlením komplikuje lidem růst cen stavebního materiálu.Potíže v podobě neplánovaného navýšení rozpočtu řeší všichni,...

Pandemie bytovou výstavbu nezastavila

Poptávka Čechů po nových bytech a domech v posledních letech sílí anic na tom nezměnila ani probíhající celosvětová pandemie nemoci COVID-19. I přesto, že bylo v loňském roce dokončeno přes 31 tisíc nových bytů, k nasycení hladu po novém bydlení to...

Jak zkrátit dobu pro vyřízení hypotéky?

Hlad Čechů po vlastním bydlení neutuchá a bankovní domy již několik měsíců v řadě bojují s obrovským množstvím žádostí o hypoteční úvěr.Není proto žádným překvapením, žesevyřízení hypotečního úvěru prodlužuje, což může některým zájemcům o koupi...