Hypotéky podraží. ČNB zvýšila sazby

ČNB na svém červnovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů. Základní úroková sazba je nyní 0,5 %. Současně centrální banka rozhodla o zvýšení lombardní sazby taktéž o 25 bazických bodů na 1,25 %. Měnová politika ČNB tak vstupuje do fáze zvyšování úrokových sazeb. Můžeme očekávat, že úvěry na bydlení brzy opět podraží.

rozhodnutí

Růst úrokových sazeb poprvé od února 2020

Před pandemií loni v únoru byla základní sazba 2,25 %. Naposledy sazby rada změnila loni v květnu, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 %. Předtím snížila ČNB úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

Na svém posledním červnovém zasedání ČNB podle očekávání zvýšila základní repo sazbu, od které se částečně odvíjejí také úroky bankovních vkladů a úvěrů, z 0,25 % na 0,50 %. Zároveň rozhodla o zvýšení lombardní sazby z 1 % na 1,25 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů.

Pandemie slábne, ekonomika roste

Důvodem ke zvýšení úrokových sazeb jsou obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka již není pochyb o tom, že pandemie a její důsledky ve smyslu různých omezení jsou na ústupu.

Úvěry podraží, za hypotéky si připlatíme

Zdražování hypoték je nevyhnutelné. Hlavním důvodem není ani tak zvýšení sazeb ČNB, jako růst ceny dlouhodobých peněz na trhu. Jejich cena vzrostla od konce minulého roku o více než 1 %. Zvýšení úrokových sazeb centrální bankou může další zdražování spíše urychlit.

Další zvýšení letos již v druhé půli roku

K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB přistoupit podle analytiků ještě dvakrát. Jiří Rusnok potvrdil, že měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb, které lze očekávat již ve druhém pololetí. Aktuální makroekonomická prognóza ČNB z května počítá se zhruba trojím zvýšením sazeb do konce letošního roku.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....