Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období (výročí smlouvy) se smlouva automaticky obnoví. Pokud je pojistné období vaší pojistky shodné s kalendářním rokem, výročí smlouvy připadá na poslední prosincový den. A právě konec tohoto pojistného období je příležitost pro změnu pojišťovny. Pamatujte však, že výpověď musí být podána písemně alespoň šest týdnů před koncem pojistného období. Proto je pro mnohé ideální doba pro změnu povinného ručení právě teď.

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Kdy mi končí povinné ručení?

Termín výročí pojistné smlouvy povinného ručení naleznete na své zelené kartě. Aby byla smlouva opravdu řádně ukončena, je potřeba dodat písemnou výpověď pojišťovně nejpozději šest týdnů před tímto výročím. Podací razítko z pošty nestačí, výpověď již musí být tou dobou doručena pojišťovně. Vhodné je proto začít změnu pojistky řešit s dostatečným předstihem.

Proč uvažovat o změně?

Pro mnohé řidiče je nejdůležitějším kritériem při výběru povinného ručení jeho cena. Nabídky jednotlivých pojišťoven se mohou u obdobných produktů značně lišit. Ve výsledku tak lze změnou povinného ručení ušetřit až několik set korun ročně.

Jak vypovědět pojistku?

Povinné ručení se ve většině případů vypovídá písemně. Do žádosti je nutné uvést jméno a příjmení, vlastní identifikační údaje a číslo pojistné smlouvy nebo alespoň název pojištění, které chcete vypovědět. Některé pojišťovny umožňují podat výpověď prostřednictvím online formuláře.

Neplacením se povinné ručení nezruší

Někteří řidiči se mylně domnívají, že ke zrušení smlouvy postačí, když přestanou povinné ručení platit. V takovém případě by řidič dostal několik výzev k doplacení dlužné částky, smlouva by však běžela dál. Až po té, co by obdržel upomínku, ve které mu pojišťovna sdělí, že pokud do určité lhůty (obvykle jeden měsíc) pojistné neuhradí, smlouva zanikne. Pojišťovna však bude vyžadovat doplacení dlužné částky a navrch ještě připočítá penále.

Kdy mohu změnit povinné ručení?

Pokud nestihnete změnit smlouvu v zákonem stanovené lhůtě šesti týdnů před výročím smlouvy, můžete změnit povinné ručení i jinak. Mezi další případy, kdy lze pojistnou smlouvu vypovědět, patří:

  • pojistná událost,

  • nespokojenost s nově uzavřenou smlouvou,

  • převod vozu na jiného vlastníka,

  • odhlášení vozu z registru,

  • krádež či prodej automobilu,

  • ekologická likvidace vozu,

  • změna tarifních podmínek pojišťovny,

  • vzájemná dohoda s pojišťovnou.

Chci výhodnější povinné ručení

Nečekejte na výročí vaší smlouvy. Obraťte se na našeho specialistu, který vám zdarma porovná vaše současné pojištění s aktuálními produkty na trhu pojištění. Sjednejte si schůzku s pojišťovacím poradcem a nechte si sestavit pojištění přímo na míru.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...

Rodina a hypotéka. Kdy sjednat životní pojištění?

Základní funkcí životního pojištění je ochrana příjmů pro rodinu. Pojištění má však smysl i tehdy, když žijete sami a na vašem výdělku není nikdo závislý. Výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží může potkat každého z nás, pokud tedy nemáte...