Jak a kdy začít splácet hypotéku získanou dědictvím?

Dědictví jako danajský dar? Bohužel. Osud občas nepěkně zamíchá kartami a nám nezbývá nic jiného, než se s nenadálou situací vypořádat se ctí a veškerou grácií. Bohužel hypotéka je nedílnou částí dědictví, a pokud jej pozůstalý neodmítne, má povinnost hypotéku získanou dědictvím i nadále platit. Otázkou je, kdy tato povinnost začíná nabývat účinnosti.

Získali jste hypotéku dědictvím?

Proč dědictví neodmítneš?

To je pravděpodobně ta nejčastější otázka, kterou vás může okolí v této situaci častovat. Aby byla problematika srozumitelnější, vezměme si jako příklad manželku – nyní již pozůstalou, jejíž manžel koupil na hypotéku vysněný domek a kromě něj a nesplaceného hypotečního úvěru manželce odkázal ještě nemalé jmění a značný podíl z prosperující firmy. Pozůstalá má nyní dvě možnosti:

  • Buďto dědictví odmítne,
  • nebo se jej nevzdá.

V případě první i druhé varianty se ovšem rozhoduje o dědictví jako celku. Pokud jej odmítne, společně s nesplacenou hypotékou odmítne i zděděné finanční prostředky a podíl ve firmě. Pokud by chtěla firmu dál vést a investovat do ní odkázané prostředky, musí je přijmout i společně s nesplacenou hypotékou. Jiné řešení neexistuje.

Víte, že: Po smrti blízké osoby můžete zdědit majetek nebo jeho část, ale pouze do výše hodnoty tohoto majetku na vás přecházejí i dluhy zemřelého?

Nečekejte na dědické řízení!

Smrt blízkého je vždy smutnou a tragickou událostí, s níž je spjata nekonečná a zdlouhavá administrativa a zbytečné papírování. Je nám zcela jasné, že v takové situaci nemáte na nic z výše uvedeného ani pomyšlení, pokuste se ale posbírat poslední zbytky sil a ještě před tím, než proběhne dědické řízení, zamiřte do banky, oznamte jí úmrtí a začněte s ní spolupracovat.

Náš tip: Pokud byste na vše výše zmíněné rezignovali, může se vám hypotéka prodražit o vysoké sankce za nesplácení úvěru.

Co dál?

Jakmile banka zjistí, že klient, který hypotéku platil, zemřel, hypoteční úvěr automaticky přihlašuje do dědického řízení. Poté je možno realizovat některou ze 4 následujících alternativ:

  1. K úvěru může přistoupit někdo z dalších příbuzných.
  2. S bankou lze vyjednat restrukturalizaci úvěru.
  3. Pokud měl dlužník životní pojištění, pak je možno uhradit část hypotéky z něj.
  4. Variantou je i prodej nemovitosti a předčasné splacení hypotéky.

Pozor: Problém může nastat také v případě úhrady splátek hypotéky z bankovního účtu zemřelého, který je „zmrazen“ až do doby vypořádání dědického řízení.

Banku informujte o zmrazeném účtu i ukončení dědického řízení

Ať už dojde k jakékoli situaci, vždy je potřeba úzce komunikovat s bankou, u níž je hypoteční úvěr veden. Bankovní dům je také třeba následně informovat o ukončení dědického řízení a nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví. K tomu vám poslouží doklad soudu o rozhodnutí o dědictví.

Zůstala vám hypotéka „na krku“? Stáhněte si náš e-book, ve kterém vám poradíme, jak na ní ušetřit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...