Jak a proč se mění pozice dlouhodobých fixací na hypotečním trhu?

Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost zájemců o vlastní bydlení. Zájem o roční a tříleté fixace upadá – a do popředí se dostávají úvěry zafixované na 5 a více let.

Dlouhodobé fixace jsou u klientů čím dál oblíbenější.

Ještě dva roky zpět byl tuzemský hypoteční trh v odlišné situaci. Úrokové sazby pod 2 %, hypotéka takřka pro každého; zlatému období učinil přítrž teprve zásah České národní banky. Z obav z přehřátí trhu omezila LTV na hranici 90 % – a zanedlouho poté zvedla své úrokové sazby. Dvakrát v jediném roce.

Zejména v pásmu nad 80% LTV se hypoteční produkty staly nedostatkovým zbožím. Zdražující nemovitosti, vysoká poptávka po výhodných úvěrech a vidina zavedení ještě přísnějších hodnoticích kritérií dokonaly zbytek – a úrokové sazby hypoték začaly stoupat.

Delší fixační období jako všelék?

Zatímco dříve vnímala veřejnost úvěry s delším fixačním období jako popelku mezi hypotékami, ve světle posledních událostí se situace obrací. V popředí jsou úvěry s pětiletou, mnohdy i desetiletou dobou fixace. A některé banky jdou ještě dál.

Např. Hypoteční banka nabízí 20leté fixační období, podobně je na tom ČSOB. U fixací na dvacet let (s 90% LTV) nabízí obě banky shodně úrokovou sazbu 4,49 %.

Stejný tandem institucí nabízí také hypotéky s fixací na 30 let. Ne pro každého je ale tento typ úvěru vhodný. Chcete zjistit, zda se vám vyplatí?

Domluvte si s našimi hypotečními brokery nezávaznou schůzku ZDARMA. Odpovíme na všechny vaše dotazy!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Výhody a nevýhody hypotéky

Investice do vlastního bydlení je jednou z nejlepších investic vůbec. Vyváže vás z nutnosti platit nájem a zároveň máte solidní pojistku na stáří. Málokdo ovšem disponuje takovým množstvím volných finančních prostředků, aby si mohl nemovitost...

Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Statistické údaje potvrzují, že Češi mají velmi vysokou preferenci vlastnického bydlení. Vlastnit byt či dům se stává určitou normou a pro mnohé také celoživotní investicí. Spolu s tím roste také celkové zadlužení Čechů. Kolik lidí žije ve vlastním a...

Staví se více, nových bytů je však stále málo

V loňském roce se v České republice postavilo téměř 19 tisíc nových bytových budov a v nich bezmála 30 tisíc bytů. I přesto, že počet dokončených bytů ve srovnání s předcházejícím rokem vzrostl, nových bytů je stále nedostatek. Nejhorší situace je v...