Jak a proč se mění pozice dlouhodobých fixací na hypotečním trhu?

Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost zájemců o vlastní bydlení. Zájem o roční a tříleté fixace upadá – a do popředí se dostávají úvěry zafixované na 5 a více let.

Dlouhodobé fixace jsou u klientů čím dál oblíbenější.

Ještě dva roky zpět byl tuzemský hypoteční trh v odlišné situaci. Úrokové sazby pod 2 %, hypotéka takřka pro každého; zlatému období učinil přítrž teprve zásah České národní banky. Z obav z přehřátí trhu omezila LTV na hranici 90 % – a zanedlouho poté zvedla své úrokové sazby. Dvakrát v jediném roce.

Zejména v pásmu nad 80% LTV se hypoteční produkty staly nedostatkovým zbožím. Zdražující nemovitosti, vysoká poptávka po výhodných úvěrech a vidina zavedení ještě přísnějších hodnoticích kritérií dokonaly zbytek – a úrokové sazby hypoték začaly stoupat.

Delší fixační období jako všelék?

Zatímco dříve vnímala veřejnost úvěry s delším fixačním období jako popelku mezi hypotékami, ve světle posledních událostí se situace obrací. V popředí jsou úvěry s pětiletou, mnohdy i desetiletou dobou fixace. A některé banky jdou ještě dál.

Např. Hypoteční banka nabízí 20leté fixační období, podobně je na tom ČSOB. U fixací na dvacet let (s 90% LTV) nabízí obě banky shodně úrokovou sazbu 4,49 %.

Stejný tandem institucí nabízí také hypotéky s fixací na 30 let. Ne pro každého je ale tento typ úvěru vhodný. Chcete zjistit, zda se vám vyplatí?

Domluvte si s našimi hypotečními brokery nezávaznou schůzku ZDARMA. Odpovíme na všechny vaše dotazy!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní půjčka na bydlení zProgramu pro mladé lákala především svou nízkou úrokovou sazbou, která byla v době spuštění programu v srpnu loňského roku 1,12 %.Od letošního srpnaje úroková sazba státních půjček na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba...

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila minulý týden varování adresované také České republice týkající se vývoje rizik v oblasti rezidenčních nemovitostí. Potenciální rizika obecně vyplývají z cenové dynamiky trhu nemovitostí a...

Mobilní dům jako cesta k rychlému a levnému bydlení

Pořídit si vlastní bydlení je v Česku rok od roku finančně náročnější. Tento stav nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je mobilní dům. Bydlení v mobilním domě přináší spoustu výhod a nově lze jeho pořízení...