Jak a proč se mění pozice dlouhodobých fixací na hypotečním trhu?

Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost zájemců o vlastní bydlení. Zájem o roční a tříleté fixace upadá – a do popředí se dostávají úvěry zafixované na 5 a více let.

Dlouhodobé fixace jsou u klientů čím dál oblíbenější.

Ještě dva roky zpět byl tuzemský hypoteční trh v odlišné situaci. Úrokové sazby pod 2 %, hypotéka takřka pro každého; zlatému období učinil přítrž teprve zásah České národní banky. Z obav z přehřátí trhu omezila LTV na hranici 90 % – a zanedlouho poté zvedla své úrokové sazby. Dvakrát v jediném roce.

Zejména v pásmu nad 80% LTV se hypoteční produkty staly nedostatkovým zbožím. Zdražující nemovitosti, vysoká poptávka po výhodných úvěrech a vidina zavedení ještě přísnějších hodnoticích kritérií dokonaly zbytek – a úrokové sazby hypoték začaly stoupat.

Delší fixační období jako všelék?

Zatímco dříve vnímala veřejnost úvěry s delším fixačním období jako popelku mezi hypotékami, ve světle posledních událostí se situace obrací. V popředí jsou úvěry s pětiletou, mnohdy i desetiletou dobou fixace. A některé banky jdou ještě dál.

Např. Hypoteční banka nabízí 20leté fixační období, podobně je na tom ČSOB. U fixací na dvacet let (s 90% LTV) nabízí obě banky shodně úrokovou sazbu 4,49 %.

Stejný tandem institucí nabízí také hypotéky s fixací na 30 let. Ne pro každého je ale tento typ úvěru vhodný. Chcete zjistit, zda se vám vyplatí?

Domluvte si s našimi hypotečními brokery nezávaznou schůzku ZDARMA. Odpovíme na všechny vaše dotazy!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...