Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

HYPOTÉKA 2021: Jak bude vypadat hypotéka v roce 2021?

Konec roku se nevyhnutelně blíží a hypoteční trh se připravuje pokořit rekord v objemu poskytnutých hypoték. Úrokové sazby klesají již několik měsíců v řadě a Češi se nebojí hozenou rukavici zvednout. To vše i přes probíhající druhou vlnu pandemie nemoci covid-19. Jak bude probíhat v oblasti hypoték rok 2021? Máme očekávat ještě větší rozvolnění ze strany ČNB? Co na hypotéku 2021 banky? Budou i nadále pokračovat ve svém obezřetném postoji vůči nově poskytnutým hypotékám? A budou hypotéky 2021 ještě levnější?

Prodej domu

Banky budou i v roce 2021 pokračovat v obezřetném chování

Ze strany ČNB došlo v dubnu a červnu letošního roku ke zmírnění doporučení pro posuzování hypoték. Nyní se nacházíme v situaci, kterou ještě na počátku roku snad nikdo nečekal. Podmínky, které banky nastavily pro poskytování nových hypotečních úvěrů jsou mnohdy přísnější, než jaké jsou limity, které doporučuje ČNB. Velká část poskytovatelů hypoték stále sleduje ukazatele DTI i DSTI a pečlivě hodnotí rizikovost každé nové hypotéky. Je téměř jisté, že na počátku roku 2021 budou platit stejná pravidla, která platí na trhu také nyní. ČNB nemá za cíl realizovat žádné rychlé změny, které by ovlivnily stabilitu trhu, a očekává, že poskytovatelé hypoték budou za této situace i nadále důkladně vyhodnocovat rizika spojená s hypotékami a budou při posuzování žádostí postupovat s vysokou mírou obezřetnosti.

Stoprocentních hypoték se zřejmě nedočkáme ani v roce 2021

Limit LTV byl v průběhu letošního roku zvýšen na 90 %, k jeho úplnému zrušení však nedošlo. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že nedochází k poklesu cen nemovitostí. ČNB stále vnímá určité nadhodnocení cen nemovitostí, které s sebou nese také rizika pro dlužníky a věřitele. A také v tomto případě platí, že úvěrové standardy bank jsou často přísnější, než je limit ČNB 90 % LTV. Vzhledem k tomu, že nic nenasvědčuje blížícímu se poklesu cen nemovitostí, není ani ze strany ČNB důvod k tomu, aby minimálně v první polovině 2021 uvažovala o přehodnocení ukazatele LTV.

Výhled ČNB na vývoj úrokových sazeb hypoték 2021

Úrokové sazby z hypoték klesají již několik měsíců v řadě. Hypotéku s pětiletou fixací můžete nyní získat se sazbou nižší než 2 %. Celkově jsou hypotéky nyní nejlevnější za poslední tři roky.

Dvoutýdenní repo sazba, od které se částečně odvíjí také úročení komerčních úvěrů včetně hypoték, je v současnosti nastavena na 0,25 % poté, co ji centrální banka na jaře srazila ve třech krocích celkem o 200 bazických bodů, aby pomohla ekonomice ustát dopady pandemie koronaviru a vládních opatření proti jejímu šíření.

ČNB zveřejnila na začátku listopadu novou makroekonomickou prognózu, se kterou je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem v příštím roce. Realita však bude podmíněna naplněním předpokladů týkajících se vývoje epidemické situace a opatření proti šíření nákazy nemoci covid – 19. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka proto nelze vyloučit, že sazby se nebudou zvyšovat celý příští rok.

Kompletní přehled: Úrokové sazby hypoték 2021

Digitální hypotéka 2021 jako nevyhnutelná budoucnost?

I přesto, že se na hypotečním trhu nachází již první vlaštovky z oblasti digitalizace hypoték, lidé upřednostňují při zprostředkování hypotéky finančního poradce či banku. V jednom z výzkumů společnosti EMA, který se zaměřil na respondenty, kteří ještě nemají sjednanou hypotéku, uvedlo pouze 13 % dotazovaných, že by upřednostnilo sjednání hypotéky 2021 online. Důvodů je hned několik. Především je to skutečnost, že hypotéka je vnímána lidmi jako složitý a komplikovaný produkt, tedy něco, k čemu potřebují poradce. Největší výzvou světa online hypoték tak pro rok 2021 bude změnit vnímání lidí, jinak se celý online proces může potýkat s mnohem větším problémem, než je např. digitalizace katastru nemovitostí, který zatím úplné digitalizaci hypoték brání.

Potřebujete hypotéku v roce 2021? Obraťte se na hypotečního makléře Gepard Finance

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2021 – přichází ideální doba na vyřízení hypotéky?

I když ještě nejsou k dispozici kompletní čísla ohledně objemu nově poskytnutých hypoték za loňský rok, můžeme s jistotou konstatovat, že rok 2020 byl rekordní. Krize nekrize, Češi touží po jistotě a chtějí bydlet ve vlastním. Bude zájem lidí o...

Veselé Vánoce a úspěšný vstup do roku 2021

Vážení a milí obchodní partneři, přátelé, franšízanti. Rok s rokem se sešel a opět nás všechny čekají ty nejkrásnější svátky v roce, svátky vánoční. Dovolte nám, prosím, poděkovat vám touto cestou za vaši laskavou přízeň a spolupráci v tomto roce....

Dejte svému bydlení nový kabát. S hypotékou na rekonstrukci to jde snadno

Plánujete rekonstrukci vašeho domu či bytu? Rádi byste vyměnili starou kuchyňskou linku za novou, potřebujete zrenovovat bytové jádro, vyměnit stará okna nebo zkrátka zmodernizovat kompletně celý dům? Pokud vám v tom brání pouze nedostatek...