Jak dlouho trvá schválení hypotéky? Odpověď je nejednoznačná!

Koupě či stavba vlastního domku není rozhodnutím, které byste učinili „ze dne na den“. Tento krok důkladně promýšlíte, hodnotíte všechny jeho výhody. Nemáte-li dostatek vlastních zdrojů, budete navíc přemýšlet o hypotéce. Takový hypoteční úvěr je závazkem na dlouhou dobu. A jeho vyřízení vyžaduje čas i trpělivost. Jak dlouho vlastně může celý proces vyřizování a schvalování hypotéky trvat?

Jak dlouho trvá schválení hypotéky? Odpověď je nejednoznačná!

Co ovlivňuje dobu nutnou pro vyřízení hypotéky?

 • Složitost daného případu
 • Skutečnost, zda klient nemovitost staví, nebo kupuje
 • Bonita a finanční minulost žadatele
 • Případná spolupráce s hypotečním makléřem
 • Skutečnost, zda jde o stávajícího či nového klienta banky
   

Dvakrát měř, jednou řež

Manželé Martínkovi se po vysněném domku dívali již dlouhou dobu. Ve chvíli, kdy je téměř opouštěla naděje, objevili lákavou nabídku: „Bylo to přesně to, co jsme s manželkou hledali. Nádherná udržovaná stavba obklopená zelení. Blízké možnosti sportovního i kulturního využití a perfektní dopravní i občanská vybavenost takřka v místě. Realitní makléřka na nás ale bohužel tlačila a my museli zaplatit rezervaci co nejdříve. Proto jsme naklusali do nejbližší banky a podali žádost o hypotéku. Bohužel jsme se nedokázali vypořádat s tlakem, neporovnali jednotlivé nabídky a nakonec zjistili, že v jiné bance by nás vyšla hypotéka mnohem levněji,“ líčí své zkušenosti třiapadesátiletý Milan.

Komplikace při vyřizování hypotéky

 • Nevyhovující nabídka banky
 • Nedostatečná bonita žadatele
 • Chybějící podklady
 • Nevhodná zástava
 • Administrativní komplikace
 • Nezkušený hypoteční makléř
 • Další zjištěné nedostatky
   

Spěchejte pomalu

Výše zmíněný příběh by měl ostatní žadatele o hypotéku varovat před zbrklým jednáním. I přesto, že vás tlačí čas, nenechte se nalákat první nabídkou, k níž se dostanete. Ideální je, pokud nabídky bank vzájemně porovnáte nebo v této souvislosti oslovíte hypotečního makléře, jenž vám pomůže vybrat vhodnou nabídku a dokonce může zkrátit proces jejího vyřízení o několik dlouhých dnů, v krajním případě i týdnů.

3 kroky schvalování hypotéky:

 1. Příprava podkladů a dokumentů: Informace o tom, jaké podklady po vás bude banka vyžadovat, naleznete zde. Shromáždit je bez případných komplikací a problémů dokážete během 1 až 2 týdnů.
   
 2. Schvalovací řízení: Jakmile dokumenty doložíte, banka zahájí schvalovací řízení. To se obvykle pohybuje v řádech dvou až tří dnů, v závažnějších a komplikovanějších případech může jít o týdenní lhůty. V případě zjištěných nedostatků se však může výsledná doba protáhnout třeba i dvojnásobně.
   
 3. Splnění podmínek pro čerpání: Hypotéku můžete čerpat, jakmile splníte podmínky definované hypoteční smlouvou. Zde jde zejména o podání návrhu na vklad zástavního práva či jeho zapsání na katastr nemovitostí. Také tento krok vyžaduje několik dlouhých dnů.
   

Přesnou dobu nelze jednoznačně určit

Výše zmíněný časový odhad je pouze orientační a vždy záleží na konkrétním případu. U složitějších případů nebo tehdy, hodláte-li čerpat hypotéku na stavbu domu, se může výsledná doba natáhnout. Pokud však navážete spolupráci se zkušeným hypotečním makléřem, výsledná lhůta může být ještě o něco kratší. V každém případě však začněte řešit hypotéku včas a nikoli až ve chvíli, kdy po vás makléř vyžaduje uhrazení rezervačního poplatku.

Ještě před tím, než o hypotéku požádáte, informujte se o všem důležitém a ZDARMA si stáhněte náš e-book níže!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...