Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Máme pro vás tipy, jak ušetřit čas i peníze!

Hypotéky pomáhají lidem plnit jejich sny. Na druhou stranu jim na nohu přivazují pomyslnou železnou kouli, která je tíží po mnoho dlouhých let.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Máme pro vás tipy, jak ušetřit čas i peníze!

Pokud již nějakou dobu o hypotéce uvažujete, ale stále jste neposbírali dostatek odvahy a kuráže, učiňte tak pokud možno co nejdříve. Úrokové sazby hypoték jsou totiž na svém pomyslném minimu a je jen otázkou času, kdy opět porostou vzhůru. Kolik času vám vyřízení hypotéky zabere a jak finální lhůtu značně zkrátit? To vám prozradíme o pár řádků níže. 

Co banka, to jiné podmínky a lhůty

Ať už zamíříte ke kterékoli z tuzemských nebo zahraničních bank, jež se specializují na vyřizování a schvalování hypotečních úvěrů, vždy se setkáte nejen s rozdílným přístupem, ale zejména pak s rozdílnými podmínkami, službami a lhůtami. K vyřízení hypotečního úvěru je potřeba několika důležitých dokumentů a zásadních kroků, které si nyní popíšeme.

Krok č. 1 – vstupní dokumenty jsou základ

Každá banka po vás bude s největší pravděpodobností požadovat několik vstupních dokumentů. Mezi ty patří zejména potvrzení o vašich příjmech a výdajích. Potvrzení o příjmech vám může vystavit zaměstnavatel nebo jej doložíte prostřednictvím přiznání daně z příjmu, které však musí potvrdit finanční úřad. Doklady potvrzující vaše výdaje jsou například smlouvy o dalších úvěrech, leasingu, pojistné smlouvy nebo dokumenty prokazující platbu pojistného. Lhůtu, během které seženete tyto podklady, můžete částečně sami ovlivnit. Počítejte však s tím, že shánění a potvrzování výše uvedeného vám zabere zhruba 1 až 2 týdny.

Krok č. 2 – schvalovací řízení

Spolu s doklady prokazující vaši totožnost a dokumenty výše uvedenými se dostavte na pobočku banky, u které hodláte hypoteční úvěr uzavřít. Nyní vás totiž čeká martyrium v podobě schvalovacího procesu. Banka bude v první řadě zkoumat vaši bonitu, finanční minulost a nezapomene ani na důkladné prozkoumání registru dlužníků. Toto schvalovací řízení trvá v průměru kolem 2 týdnů.

Krok č. 3 – splnění podmínek úvěrové smlouvy

Pokud u vás banka objeví nějaký nedostatek, pak vám s největší pravděpodobností hypotéku neschválí. V opačném případě obdržíte úvěrovou smlouvu, jež však bude plná různorodých podmínek, které musíte bezpodmínečně splnit. Ve smlouvě bude s největší pravděpodobností ukotven požadavek na podání návrhu na vklad zástavního práva nebo jeho zapsání na katastr nemovitostí. To může trvat zhruba 3 – 6 týdnů.

Z výsledné lhůty vám Gepard Finance kus ukrojí

Vyřízení hypotečního úvěru může trvat od 6 do 10 týdnů. U složitějších projektů je pochopitelně lhůta ještě delší. Pokud však nemůžete čekat nebo jednoduše chcete začít stavět pokud možno co nejdříve, pak se obraťte na hypoteční makléře, kteří spolupracují se všemi tuzemskými bankami a mohou pro vás vyjednat nejen nadstandardní podmínky hypotéky, ale mnoho zajímavých výhod a předností. Neztrácejte čas a oslovte profesionály, kteří jsou připraveni vám kdykoli pomoci!

 

Sdílejte článek