Jak na odpočet úroků ze stavebního spoření? Máme pro vás spolehlivý návod!

Věděli jste o tom, že úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně? Víte, kterých produktů se tato úleva týká? Jak vysoká může být finální úspora a kdo ji může vlastně realizovat? Pokud vás toto téma blíže zajímá, jsou následující řádky určeny právě vám! Připravili jsme pro vás spolehlivý návod, jak na odpočet úroků ze stavebního spoření bez zaškobrtnutí a s grácií...

Jak na odpočet úroků ze stavebního spoření?

Krok č. 1: Pozor na poskytovatele

Jako první musíme zmínit, že možnost odpočtu úroků z úvěrů ke smlouvě ze stavebního spoření či hypotéky mohou využít pouze klienti bank. Pokud byste tak uzavřeli hypotéku nebo úvěr ke smlouvě o stavebním spoření prostřednictvím nebankovního poskytovatele, na odpočet nárok nemáte.

Krok č. 2: Peníze na bytové potřeby

Abyste mohli realizovat odpočet úroků, musíte peníze v rámci úvěru ke smlouvě o stavebním spoření využít pouze na uspokojení bytových potřeb a toto plně doložit platebními doklady stavební spořitelně.

Krok č. 3: Kdo může o odpočet požádat?

Pokud jste investovali finance z úvěru ke smlouvě o stavebním spoření do nového domu či bytu, je podmínkou, že osoba uplatňující daňový odpočet z úvěru musí danou nemovitost vlastnit a užívat ke svému trvalému bydlení nebo bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. Jestliže jste si pořídili družstevní byt, pak zde odpadá podmínka vlastnictví. Trvalé bydliště v něm ale nahlášené mít musíte.

Nezapomeňte: Osoba uplatňující daňový odpočet musí být uvedena na úvěrové smlouvě jako přímý účastník. Nestačí, že úvěr pouze splácí.

Odpočet může uplatnit:

  • Zaměstnanec: Zde platí podmínka, že zaměstnanci musí pro možnost odpočtu v průběhu roku odvádět na dani z příjmu více, než činí měsíční sleva na poplatníka 2 070 Kč.
  • Osoby samostatně výdělečně činné: OSVČ musejí naopak dosahovat takového zisku, aby jim vznikla daňová povinnost.

Odpočet nemůže uplatnit:

  • Zaměstnanec pobírající minimální mzdu
  • Osoba pracující pro několik zaměstnavatelů na základě dohody
  • Samoživitelka pobírající rodičovský příspěvek
     

Krok č. 4: Zjistěte, kolik si můžete odečíst

Jakmile splníte zákonné podmínky, od základu daně z příjmů lze odečíst sumu úroků až do výše 300 000 Kč ročně. Odpočet úroků se provádí vždy na konci zdaňovacího období v rámci daňového přiznání (OSVČ) nebo zúčtování daně (zaměstnanci), ke kterým přiložíte vyčíslení výše zaplacených úroků zasílané bankou. Toto vyčíslení by vám měla poslat banka automaticky a bezplatně na začátku roku. Pokud jste vyčíslení neobdrželi, kontaktujte svou banku nebo hypotečního specialistu.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé...