Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Jak na refinancování úvěru ze stavebního spoření

Refinancování úvěru ze stavebního spoření je velice oblíbeným finančním úkonem posledních let. Úrokové sazby hypoték nebo dlouhodobých úvěrů (tedy to, co za půjčku ve výsledku zaplatíte ekonomickému subjektu navíc) se snížily v posledních měsících na svá největší dlouhodobá minima. Takto nízké úrokové sazby nebyly již hodně dlouho, což je samozřejmě nejvýhodnější zejména pro spotřebitele. Úrokové sazby stavebních spořitelen ale zůstávají okolo pěti procent, protože ty jsou fixovány po určitou dobu splácení úvěru, půjčky nebo hypotéky.

Jak na refinancování úvěru ze stavebního spoření

Komu je refinancování úvěru ze stavebního spoření určeno?

Refinancování úvěru ze stavebního spoření je určeno všem, kteří mají úvěr s vysokými splátkami, které značně zatěžují jejich rozpočet. Dále pro ty, jejichž úroková sazba úvěru je stanovená velice vysoko. A v neposlední řadě taktéž pro ty, kteří s tím chtějí něco udělat, kteří chtějí ušetřit, kteří chtějí například další půjčku a kterým nevadí párkrát navštívit ve svém volnu banku.

Proč je refinancování úvěru ze stavebního spoření tak populární?

To je jednoduché. Pokud vám v těchto dnech končí fixace výše měsíčních splátek a máte je příliš vysoké nebo v jiném případě máte úvěr ke smlouvě stavebního spoření s vysokým úrokem, je nejlepší refinancovat. Dnes se totiž úroková sazba může dostat i pod tři procenta. U vyšších úvěrů je pak rozdíl v měsíčních splátkách skutečně citelný. Měsíčně můžete zaplatit až o polovinu méně a nakonec za půjčení odevzdat naprosto minimální přeplatek.

Praktický příklad jak na refinancování úvěru ze stavebního spoření

Samozřejmě je lepší praktický příklad než jen nějaké sliby a teorie. Vezmeme si tedy ukázkovou situaci. Máte například úvěr od Stavební Spořitelny ve výši 3 000 000 korun. Za tyto peníze jste si kupříkladu zafinancovali většinu výstavby nového rodinného domu. Měsíčně již několik let splácíte přes 16 000 korun, což je samozřejmě náročné i pro zdravý rodinný rozpočet. Úroková sazby byla u tohoto ekonomického subjektu stanovena ve výši 5,2 % p.a. Rozhodnete se tedy, že takhle už to dál nejde. Naštěstí je rok 2014 rokem, kdy si můžete váš úvěr refinancovat, protože končí období fixace hypotečních splátek. Kdybychom měli brát v úvahu reálné subjekty, byla by úroková sazba jedna z nejnižších u LBBW Bank, která právě v této chvíli nabízí úrokovou sazbu ve výši 2,29 % p.a. Takto by se vám splátky snížily téměř o polovinu.

Výhody refinancování úvěru ze stavebního spoření

Jenže refinancovat si takto váš úvěr můžete i v době, kdy ještě máte fixované splátky. Nikde totiž není řečeno, že si prostě nemůžete splátky nechat snížit. Můžete, ale budete za to muset zaplatit jisté penále. To je dáno ve smlouvě, kterou jste zajisté během sjednávání úvěru či hypotéky podepisovali. Pokud navíc budete refinancování provádět u jiného, nového ekonomického subjektu, můžete si všechny vaše půjčky sjednotit do jedné a i tím následně ušetřit jak na měsíčních splátkách, tak i na celkové výši zaplacených úroků. Některé banky za vás většinu úkonů provedou. Vše tak budete mít o dost snadnější. V jiných případech byste si to totiž museli zajistit naprosto sami.

Nevýhody refinancování úvěru ze stavebního spoření

Nevýhodou, jak už bylo zmíněno výše, mohou být poplatky či penále za to, že provádíte refinancování ještě ve fixním období překlenovacího úvěru. Tyto poplatky se někdy pohybují v tak vysokých částkách, že je možná lepší počkat, až refinancování úvěru ke smlouvě stavebního spoření budete moct provést zdarma. Další nevýhodou může být komplikovanost refinancování u některých ekonomických subjektů. Ty totiž právě proto, aby nepřicházely o své klienty, mají podmínky pro refinancování či jakoukoliv jinou manipulaci s půjčkami tak komplikované, že je možná lepší nechat půjčku půjčkou, splátky splátkami a prostě to přetrpět až do konce.

Jak na refinancování stávající hypotéky vám poradíme v našem e-booku, který je ke stažení zcela zdarma!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé...