Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak postupovat, abyste si vyjednali ty nejlepší možné podmínky hypotečního úvěru.

Jak na snadné refinancování hypotéky

Co je refinancování hypotéky?

Refinancováním hypotečního úvěru se rozumí zřízení nové hypotéky za účelem splacení té původní. Vhodná doba na refinancování úvěru je konec fixačního období. Váš stávající poskytovatel hypotéky by vám měl zaslat nové podmínky hypotečního úvěru v dostatečném předstihu, ideálně tři měsíce před koncem fixace. Upravit můžete v rámci refinancování také délku splácení či pravidla mimořádných splátek.

Refinancování a hypoteční kalkulačka

Pokud již máte v ruce nabídku své stávající banky, není nic jednoduššího, než si ověřit, zdali vám výhodnější nabídku neposkytne jiná banka. Začněte tím, že si na hypoteční kalkulačce zadáte parametry vaší stávající hypotéky a hned zjistíte, která banka vám poskytne lepší podmínky. Kromě úrokové sazby se vyplatí porovnávat také další podmínky úvěru a poplatky.

Vyjednejte si lepší podmínky

Své bance pak můžete zkusit předložit konkurenční nabídky. Váš stávající poskytovatel hypotečního úvěru by měl být díky tomu svolnější k případnému přehodnocení původní nabídky. Pokud vaše banka své parametry neupraví, refinancujte hypotéku s jinou bankou.

ČNB ponechala sazby beze změny

Bankovní rada ČNB na svém jednání na konci června ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Základní úroková sazba (2T repo sazba), od které se částečně odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že pauza by mohla být poměrně dlouhá. Vše se bude odvíjet od ekonomického vývoje. Bude-li to situace vyžadovat, bankovní rada ČNB je připravena sazby zvýšit, v případě negativního scénáře také snížit.

Úrokové sazby hypoték dále klesají

Úroky hypotečních úvěrů díky vzájemné konkurenci bank klesají již několik měsíců v řadě. Je možné, že tento trend bude pokračovat i v letních měsících a hypoteční trh by tak mohl zažít významnější oživení. Aktuálně začínají úrokové sazby u tříletých i pětiletých fixací na 2,49 %.

Průměrná úroková sazba hypoték byla v květnu 2019 dle údajů ČNB 2,74 %.

Refinancovat se dá i dva roky dopředu

O nové podmínky hypotečního úvěru se můžete zajímat také v případě, že vám fixace končí až příští nebo přespříští rok. Tzv. dopředné refinancování znamená, že si již nyní dohodnete nové podmínky úvěru, včetně hypoteční sazby, čerpání úvěru se však odloží až k termínu výročí fixace vašeho úvěru. Doba, o níž lze čerpání úvěru odložit, se v jednotlivých bankách liší. Na trhu jsou banky, které jsou schopné a ochotné slíbit sazbu na další fixační období až dva roky dopředu.

Refinancování s hypotečním makléřem

Více než kdy jindy se vám vyplatí při refinancování hypotéky obrátit se na hypotečního makléře. Získáte díky tomu přehled aktuálních nabídek všech bank bez zdlouhavého obíhání bankovních ústavů. Společně pak vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Můžete díky tomu ušetřit nejen spoustu drahocenného času, ale také peněz do vašeho rodinného rozpočtu.

Potřebujete pomoci s refinancováním?

Chystáte se letos nebo v příštím roce refinancovat hypotéku? Pokud chcete mít jistotu, že vše proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s celým procesem refinancování pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...