Jak na to, když chci refinancovat hypotéku? Stručný návod uvnitř článku!

Ani dnes nezačneme jinak, než opěvováním rekordně nízkých sazeb hypoték. Ty nejnižší se stále drží pod hranicí dvou procent. Tato skutečnost by měla i poslední opozdilce a rozvážné jedince přesvědčit k tomu, že upsat se k výhodnějšímu hypotečnímu úvěru už jednoduše nebude možné. Po novém roce totiž banky začnou testovat opětovné navýšení úrokových sazeb, které se pod hranici dvou procent zase nějakou dobu nedostanou. 

Jak na to, když chci refinancovat hypotéku? Stručný návod uvnitř článku!

Stojíte-li na pomyslné „opačné straně barikády“ a hypotéku jste uzavřeli před třemi nebo pěti lety, kdy se sazby držely u hranice 5-6 procent, pak právě vás může aktuální situace na hypotečním trhu značně iritovat. Pokud vám v letošním nebo příštím roce končí fixace hypotéky, pak byste měli vážně zvažovat o jejím refinancování. Na následujících řádcích vám detailně odpovíme na otázku: „Co dělat, pokud chci refinancovat hypotéku“ a prozradíme, kde je její refinancování nejvýhodnější.

Zjistěte, kdy vám končí fixace

V první řadě je důležité zjistit, kdy vám končí fixace stávající hypotéky. Nejčastěji jsou hypotéky uzavírány s tří nebo pětiletou fixací. Během roku 2014 však získaly na oblibě také hypotéky, jejichž fixace činí 10 let. Pokud nevíte, kdy končí fixace právě vaší hypotéky, dočtete se to ve smlouvě, kterou jste u dané banky uzavírali nebo to zjistíte přímo z jednání banky, jež vás začne před uplynutím fixační lhůty kontaktovat s novými podmínkami ve snaze udržet si vaši přízeň. Refinancování stávajícího hypotečního úvěru však začněte řešit alespoň 3 měsíce před uplynutím lhůty fixace.

Zjišťovat informace a porovnávat se vyplatí

Dalším krokem je zjišťování informací o průběhu refinancování, ale také o podmínkách ostatních bank. V první řadě se ale zaměřte na to, zda ve stávající smlouvě nemáte ujednány nějaké výjimky týkající se refinancování hypotečního úvěru. Některé banky výjimečně refinancování zakazují nebo jej – i po vypršení fixace – povolují s určitou sankcí, jež nebývá zrovna dvakrát nízká. Pokud se vás tato skutečnost netýká, pak zjistěte, jaké jsou podmínky u ostatních bank. Nenechte se uchlácholit dobrou reklamní kampaní, upomínkovými předměty ani planými sliby. Při výběru nové bankovní instituce jednejte racionálně, srovnávejte a především pořádně počítejte. Ne každá nabídka totiž může být tak výhodná, jak se na první pohled tváří.

Co takhle zůstat u stávající banky?

Pokud jste již provedli důkladný průzkum napříč hypotečním trhem, pak máte jistě dostatek informací o nových sazbách a výhodách, které vám mohou nabídnout konkurenční bankovní domy. Informace proto shromážděte, vytiskněte si je a napochodujte s nimi ke stávající bance. Začněte vyjednávat a argumentujte (pravdivými, pochopitelně) výhodami, jež můžete získat u konkurence. Banka si vás pochopitelně bude chtít udržet za každou cenu, proto vám může nabídnout ještě výhodnější nabídku. Následně již bude pouze na vás, zda ji přijmete či nikoli.

Rozhodli jste se pro refinancování?

Jestliže vám navrhnuté podmínky stávající banky nevyhovují, pak je refinancování na místě. Kontaktujte nově vybranou banku s prosbou o refinancování a domluvte se na osobní schůzce. Pokud vám i po této schůzce budou navržené podmínky refinancování vyhovovat, pak přejděte k podpisu smlouvy a od dalšího měsíce začněte splácet nově nastavenou částku. Při refinancování se můžete kromě nově nastavené sazby domluvit také na změně splátkového kalendáře nebo lhůty, jež bude nutná pro navrácení vypůjčených prostředků.

Kde můžete refinancovat nejvýhodněji?

Pokud chcete refinancovat opravdu nejvýhodněji, pak kontaktujte makléře společnosti Gepard Finance, kteří pro vás mohou vyjednat zcela unikátní podmínky u kterékoli z tuzemských bank. Neplaťte za hypotéku více, než je nezbytně nutné. Vsaďte na refinancování svého stávajícího hypotečního úvěru u společnosti Gepard Finance a každý měsíc ušetříte zajímavé částky.

 

Sdílejte článek