Jak na výpočet hypotéky? Máme pro vás hned několik metod!

Hypoteční úvěr – produkt, který dokáže splnit nejeden realitní sen. Pokud i vy již nějakou tu dobu hledáte mezi nabídkami nemovitostí svůj vysněný domov a zároveň sledujete nabídky hypotečních bank, které se pyšní rekordně nízkými sazbami hypotečních úvěrů, určitě zvažujete, zda tento významný krok učinit a jak vlastně ovlivní váš dosavadní život. Uvázat si na nohu onu pomyslnou kouli nebo raději podpis smlouvy o hypotečním úvěru odložit na neurčito? Jedním z parametrů, na základě kterého se zájemci o nové bydlení nejčastěji rozhodují, je výše splátek a finální cena hypotéky. Jak takovou hypotéku i její měsíční splátky spočítat?

Jak na výpočet hypotéky? Máme pro vás hned několik metod!

Splátky hrají prim

Zřejmě ze všeho nejvíc bude každého z vás zajímat, jak vysokou částku hypotéka ukrojí z vašeho měsíčního rozpočtu. Výpočet takové splátky hypotéky můžete realizovat hned několika způsoby. Buďto zvolíte metodu „tužka a papír“, která vám – a zejména pak vašim mozkovým závitům – dá pořádně zabrat, v lepším případě použijete program MS Excel, nebo vyzkoušíte klasickou online hypoteční kalkulačku, jenž je součástí mnoha webů specializujících se na problematiku hypotečního financování.

Jak vypočítat splátku hypotéky v MS Excel

Anuitní splátku úvěru můžete v Excelu vypočítat pomocí funkcí  „PLATBA“, „PLATBA.ZÁKLAD“ a „PLATBA.ÚROK“. V anglické verzi Excelu se tyto funkce jmenují „PMT“, „PPMT“ a „IPMT“.

Pokud to budete chtít vyzkoušet, myslete na to, že do těchto funkcí se splatnost nezadává jako počet let, ale jako počet splátek. Pro splatnost 20 let tedy musíte do funkce zadat nikoli 20, ale 240!

Dalším chytákem je to, že tyto funkce chtějí zadat sazbu za tzv. úrokové období. Protože se splácí měsíčně, je tímto úrokovým obdobím jeden měsíc. Ale banky uvádí roční sazby. Proto do funkce Excel musíte zadat roční úrokovou sazbu vydělenou 12. A nesmíte zapomenout na to, že sazba je v procentech, tedy vlastně v setinách! Roční sazba 3 % se do odpovídající funkce zadá jako 0,03/12 což se rovná 0,0025.

Nenechte se překvapit tím, že vám vyjde záporné číslo – je to splátka, takže vlastně záporný pohyb peněz.
 

Výpočet anuitního splácení hypotéky

U některých bank se může stát, že se splátka hypotéky bude o něco málo lišit. Je to způsobeno tzv. úrokovou bází a pro orientační výpočet tento rozdíl nehraje významnou roli.

Podívejte se na praktické rady, jak na výpočet hypotéky.

Výpočet hypotéky online za pomocí jednoduché kalkulačky

online hypotečních kalkulaček nejde o nic jiného, než o snadnou, rychlou a jednoduchou metodu, jak zjistit, jaká hypotéka je pro vás nejvýhodnější. Stačí zadat účel využití finančních prostředků, objem hypotéky, dobu jejího splácení a fixaci. Po zadání těchto údajů se okamžitě dozvíte, kde vám bude poskytnuta hypotéka s nejvýhodnějšími parametry.

Porovnávat můžete i jinak! Komplikovaně

Pokud z nějakého důvodu nechcete spoléhat na internetové kalkulačky a matematiku jste nesnášeli již od první chvíle, co jste zasedli do školních lavic, nabízí se ještě jedna možnost. Tou je postupné obcházení jednotlivých bankovních domů a shromažďování všech informací. Tento postup je značně zdlouhavý, náročný na čas a zbytečně komplikovaný. Každá banka by vám měla na požádání sestavit nezávislou kalkulaci, která se však po doložení všech potřebných dokumentů může i několikrát změnit. V tomto případě vám pomůžeme zjistit všechny důležité informace ihned a to je pro vás mnohonásobně pohodlnější.

Nevíte si rady? Oslovte profesionály!

Ať již zvolíte kteroukoli z metod, vždy je dobré se o konkrétní hypotéce poradit s nezávislými profesionály. Oslovte hypoteční makléře Gepard Finance, seznamte je se svou aktuální situací, příjmem rodiny, a nechte si poradit s hypotékou ušitou na míru vašim potřebám a požadavkům.

Jednou z nesporných výhod je nejen nezávislé porovnání, ale též nadstandardní podmínky, které pro vás mohou makléři společnosti Gepard Finance operativně vyjednat.

Splňte si svůj velký realitní sen třeba ještě dnes!

 

Sdílejte článek