Jak nejlépe ochránit své peníze? Investice do nemovitostí přináší jistotu

Již několik měsíců se potýkáme s nebývale vysokým růstem cen a ani výhled na letošní rok neslibuje zrovna světlé zítřky. Peníze uložené na běžných či spořících účtech tak mohou velmi rychle ztrácet svou hodnotu. Pokud také uvažujete, jak své úspory bezpečně zhodnotit, přinášíme vám možné řešení v podobě investice do nemovitosti.

hypotéky budou dražší

Výhoda č. 1 – zhodnocení úspor

Investice do nemovitostí je tradiční formou ochrany peněz, která jako jedna z mála obstála také zkoušku časem. Funguje v době ekonomické prosperity, stejně jako v časech krize a pandemie. Vydělávat na nemovitosti můžete hned dvěma způsoby – aktivně pronájmem a pasivně zvyšováním tržní hodnoty. To, jak lze zhodnotit úspory díky růstu tržní hodnoty, lze ilustrovat na jednoduchém příkladu. Před sedmi lety stál nový sedmdesátimetrový byt v Praze okolo 4 milionů korun. Nyní je cena podobného bytu zhruba 8 milionů korun.

Lidé hledají způsoby, jak ochránit své úspory

Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 % z prosincových 6,6 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 %. Lidé, kteří mají dostatek vlastních úspor, proto hledají způsoby, jak je před rostoucí inflací ochránit. Jednou z nejlepších cest přitom představují právě nemovitosti. Ať už je to s vidinou pravidelného příjmu z pronájmu nebo jen za účelem zhodnocení investice díky dalšímu růstu cen.

Výhoda č. 2 – bezpečí a jistota

Obecně jsou investice do nemovitostí považovány za jedny z nejbezpečnějších. Nemovitost má svoji cenu vždy. Někde se bydlet prostě musí. Ceny nemovitostí v čase rostou, což se o všech investicích rozhodně nedá říct. Investiční nemovitosti mají navíc tu výhodu, že přináší pravidelný měsíční příjem v podobě nájmu.

Pro mnohé představují nemovitosti jednu z mála výhodných a bezpečných investic také v dobách krize, a proto se investice do nemovitostí nezastavili ani v době celosvětové pandemie vyvolané nemocí Covid-19.

Výhoda č. 3 – nemovitost lze kdykoli pronajmout

Nejčastější způsob zhodnocení nemovitosti je prostřednictvím pronájmu. I přesto, že Češi milují bydlení ve vlastním, stále se v České republice nachází velké procento lidí, kteří si se své vlastní bydlení dovolit nemohou. Podle statistik žije v pronájmu zhruba 20 % obyvatel a do budoucna lze očekávat že se budeme přibližovat spíš celoevropskému trendu, kde tuto formu bydlení využívá asi 30 % lidí. Nemovitost často lidé nakupují např. pro své děti. Než potomci dospějí, nemovitost pronajímají, z čehož jim plyne dlouhodobý pasivní příjem.

Trendem poslední doby se stal pronájem rekreačních objektů, chat a chalup. V roce 2021 narostla poptávka po těchto nemovitostech o 70 % a výrazně tak převyšuje nabídku.

Výhoda č. 4 – Finanční jistota

Pokud se ocitnete v situaci, kdy budete nutně potřebovat větší obnos finančních prostředků, můžete kdykoli nemovitost prodat. Navíc pokud se vám podaří koupit nemovitost pod tržní cenou (např. dražba či exekuce), můžete následně na prodeji takové nemovitosti snadno a rychle vydělat. Vždy však musíte počítat s tím, že likvidita je v tomto případě značně nižší než v případě jiných investic. Samotný prodej nemovitosti je záležitost, která se může táhnout i několik týdnů či měsíců.

Žádná investice není bezriziková

Žádná investice, ani ta do nemovitostí, se neobjede bez určité míry rizika. Investování do nemovitostí je spojeno s vcelku vysokými vstupními náklady a pomalým výnosem. Rozhodně bychom se také měli držet doporučení nevkládat do jedné investice všechny své uspořené peníze. Koupi nemovitosti můžete částečně financovat hypotečním či jiným úvěrem na bydlení, a zbylé finance si ponechat v záloze pro případ, že se octnete v nečekané a finančně náročné životní situaci.

Kromě již zmíněné nízké likvidity je dalším rizikem, kterému se vystavuje každý, kdo vlastní nemovitost určenou k pronájmu, riziko nájemníka. Odhadnout, zdali vámi vybraný nájemník přestane platit nájemné nebo zdali vám způsobí škodu na majetku, můžete při podpisu smlouvy jen stěží.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...