Jak probíhá výpočet hypotéky podle příjmu

Kdokoli z nás si bude chtít vzít hypotéku, bude dotázán na své příjmy a výdaje, protože je to právě rozdíl těchto dvou položek, co určuje naši schopnost splácení a výši splátek.

Jak probíhá výpočet hypotéky podle příjmu

Co je to příjem a jak ho doložit

V zásadě jednoduchá otázka s docela jednoduchou odpovědí – příjem pochází především ze zaměstnání, případně z podnikání.
 Rozdíl mezi příjmem zaměstnance a podnikatele je v tom, čím bance, u níž si chceme hypotéku vzít, dokládáme výši svého příjmu. Zaměstnanci musí svůj příjem doložit potvrzením příjmů zpravidla (dle požadavků banky) za poslední tři měsíce, který jim poskytne jejich zaměstnavatel. Tyto příjmy se dále porovnávají s příjmy za poslední rok, aby se zjistilo, zda jde o příjmy trvalé a stabilní. Jednorázové brigády tedy nikomu štěstí v zařizování hypotéky nepřinesou. Podnikatelé musí bance zpravidla poskytnout svá daňová přiznání za poslední dvě zdaňovací období (opět závisí na konkrétní bance).

Příjmy však nemáme jen ze zaměstnání nebo z podnikání. Započítat můžeme také příjmy z pronájmu nemovitosti, různé příspěvky, renty nebo důchody, cestovní diety, příjmy z podílu na zisku obchodních společností, výživné a další. Podmínkou je, že tyto příjmy k nám putují pravidelně každý měsíc.

Jaká částka je pro nás a pro banku snesitelnou splátkou

Od všech příjmů je především třeba odečíst nutné a pravidelné výdaje – jiné splátky, leasing, placení výživného apod. Potom si můžeme udělat reálnější představu o tom, kolik jsme schopni měsíčně splatit. Banka sama si pohlídá, aby nám po odečtení konkrétní sumy na splátku zbyly finance na živobytí, které budou alespoň rovny nákladům na životní minimum všech členů domácnosti a nákladům na domácnost.

Banky v naší zemi mají mnohdy rozdílné požadavky na výši našich příjmů, například některá může požadovat, aby náš čistý příjem (po odečtení nutných výdajů) byl dvojnásobkem jedné splátky, jiná banka zase používá svůj speciální vzorec pro vypočítání požadavků na minimální čistý příjem žadatele o hypotéku.

Spočítejte si snadno, na jakou hypotéku dosáhnete

Na internetu je dnes možné spočítat si jednoduše částku, které musí být roven náš čistý příjem, abychom na hypotéku v určité výši dosáhli, nebo jaká bude naše splátka při splácení konkrétní částky v konkrétním časovém rozmezí u té které banky.

Dva modelové případy za všechny

Petr Novák si chce vzít hypotéku na koupi bytu. Neví ale, jak vysokou hypotéku mu banka poskytne. Jeho měsíční příjem je 30 000 Kč, po odečtení všech nákladů mu zbývá 10 000 Kč. Úvahou došel k tomu, že byt může splácet třeba dvacet let. Poptal se také na roční úrokovou sazbu banky, u které by si rád hypotéku zřídil. Díky internetové kalkulačce zjistil, že se svými možnostmi může požádat o hypotéku ve výši asi 1 710 000 Kč.

Svobodovi si chtějí koupit rodinný dům, ale ani oni nevědí, zda jim banka poskytne tak vysokou hypotéku. Jejich měsíční příjem je 100 000 Kč, čistý měsíční příjem je 60 000 Kč. Po zjištění roční úrokové sazby u konkrétní banky se dohodnou, že by chtěli splatit hypotéku nejpozději za deset let. Banka jim v tomto případě poskytne asi 6 000 000 Kč.

Při zařizování hypotéky se snažte dělat co nejméně kompromisů. Hypotéka je totiž břemeno, které na sebe nakládáte na dlouhá léta a jste to právě vy, komu by výše splátek měla vyhovovat.

  

Na jakou hypotéku dosáhnete, si vyzkoušejte nanečisto.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...