Jak si ušetřit starosti při výběru hypotéky? Dobrá volba ušetří nervy, čas i peníze

Hypoteční úvěr – to jsou nejen splněné sny, ale především závazek na mnoho dlouhých let. Aby proběhla vaše hypotéka bez problémů, přinášíme vám následující rady a tipy, co před jejím výběrem nepodcenit a na co se naopak zaměřit. Že vás extrémně nízké úroky hypotéky nenechaly chladnými? Vůbec se nedivíme! Vždyť o sazbě začínající na 1,49 % se nám mohlo v předchozích letech jenom zdát! A prognózy hypotečních makléřů jsou i pro následující měsíce více než příznivé.

Jak si ušetřit starosti při výběru hypotéky? Dobrá volba ušetří nervy, čas i peníze

Jak si ušetřit starosti při výběru hypotéky?

Krok č. 1: Odpovězte si na nepříjemné otázky

V první řadě bude nutno zohlednit hypotéku realistickým pohledem, proto si po pravdě odpovězte na následující otázky, které budou občas pěkně nepříjemné:

 • Kolik stojí vaše vysněná nemovitost?
   
 • Kolik do ní budete muset v průběhu let investovat?
   
 • Kolik vlastních finančních prostředků máte již našetřeno?
   
 • Jak vysokou splátku jste schopni měsíčně hradit, aniž by se vaše standardní životní úroveň snížila?
   
 • Máte nějakou finanční rezervu, která v případě výpadku příjmů pokryje několik měsíčních splátek?
   
 • Hypotéka je závazek na desetiletí. Dokážete si představit, jak bude vaše situace vypadat za rok či za deset let?
   
 • Co s hypotékou, pokud se něco stane s příjmem živitele rodiny?
   
 • Budete uvažovat o vhodném pojištění hypotéky?

Krok č. 2: Nenechte se nalákat první nabídkou

… ani marketingovou akcí banky. Reklamní spoty jsou samozřejmě zajímavé a nápadité a primárně jsou tvořeny pro to, aby v klientech vyvolaly zvědavost a nahnaly je k přepážkám. Vy se ovšem nenechte nalákat na „sazby od…“ nebo extrémně výhodnou nabídku, která ve finále zas až tak výhodná není. Raději porovnejte nabídky jednotlivých institucí, vyžádejte si nezávazné kalkulace a na základě nich se rozhodněte pro konkrétní hypoteční úvěr.

Náš tip: Narazíte-li někde na „hypotéku již od…“, mějte na paměti, že slíbená sazba je vždy něčím podmíněna.

Krok č. 3: Získejte reference

bezstarostnost

A nesoustřeďte se výlučně pouze na reference uvedené na oficiálních stránkách společnosti. Raději zapátrejte v internetových fórech a diskuzích. Od věci také není, pokud oslovíte své známé či přátele, kteří již hypotéku mají, a zeptáte se na jejich zkušenosti.

Dalším vodítkem mohou být také certifikáty a ocenění, jimiž se může daná instituce či makléř pochlubit. Získat některé certifikáty totiž není v dnešní době ani trochu jednoduché. A banky, potažmo společnosti, které hypoteční úvěry nabízejí, musí splňovat řadu přísných kritérií a podmínek.

Krok č. 4: Dokáže se o vás banka doopravdy postarat?

Jedním z neméně důležitých kritérií je také to, zda vám dokáže bankovní úředník nabídnout individuální přístup a zázemí. Pokud jste pro společnost pouhopouhé „číslo“, nějakého nadstandardního servisu se ani v případě problémů nedočkáte. Proto je dobré, pokud s vámi komunikuje jeden zkušený hypoteční makléř, který nejdříve pozná vaše potřeby a situaci a až poté navrhne odpovídající řešení v podobě skvěle padnoucí hypotéky.

Víte, že: Není výjimkou, že ve společnosti Gepard Finance se klientovi hypoteční makléř věnuje ještě dlouho po tom, co je hypotéka podepsaná? Profesionální makléř se totiž postará o bezproblémové čerpání úvěru a zůstává s klientem po celou dobu jeho splácení.

Závěrečné resumé

Podmínek, dle kterých budete hypotéku (potažmo instituci, s níž budete komunikovat) vybírat, je pochopitelně mnohem více. Vždy je důležité, aby vám hypoteční úvěr takříkajíc „sedl“ a pomohl splnit sny o novém bydlení bez újmy na standardní životní úrovni, na kterou jste byli doposud zvyklí. Další rady a tipy naleznete v dalších článcích našeho blogu nebo vám je poradí naši makléři na osobní schůzce.

Hypotéka bez problémů na vás čeká v Gepard Finance! Neváhejte nás kontaktovat třeba ještě dnes!

Sdílejte článek