Jak ušetřit při stavbě domu

Snad každý, kdo někdy v životě stavěl dům, vám řekne: „Kdybych znovu stavěl, tohle bych udělal jinak“. Bohužel příležitost postavit si nový dům podruhé a poučit se tak ze svých chyb, tu dostane jen málokdo. O to cennější jsou proto rady těch, kteří si již tímto procesem prošli. V následujícím článku jsme si pro vás připravili pár zásadních rad, bez kterých se při stavbě domu neobejdete a které vám pomohou něco málo ušetřit.

jak-usetrit-pri-stavbe-domu

Peníze až na prvním místě

Pokud plánujete stavbu domu, buďte realisté a zachovejte si určitou míru skromnosti. Dejte sbohem představám o velkém domě s atypickými tvary. Ušetřit můžete už jen tím, že zvolíte správný tvar domu. V tomto ohledu vítězí jednoduchý obdélníkový tvar - takový dům snadno vytopíte a má i nižší tepelné ztráty. Předimenzované rozměry domu jsou často zbytečné a ve výsledku vás takový dům stojí více peněz.

Ujasněte si také předem své reálné požadavky, orientujte se na skutečné potřeby a snažte se nepodléhat stavebním a módním trendům. Ušetříte tak za zbytečně vypracované projekty, z kterých byste museli v budoucnu jen s těžkým srdcem ustupovat.

Svépomocí, nebo firma?

Když ponecháte stavbu domu na spolehlivé, ověřené firmě, čeká vás jistě řada pozitiv. Řadí se mezi ně především ušetřený čas a záruka na stavbu. Pokud stavíte svépomocí, počítejte s tím, že vás stavba připraví o většinu volného času. Výhodou je, že můžete ušetřit za cenu lidské práce. Navíc pokud si sami nakupujete materiál, lze využít akce a slevy a uspořit tak další finance. Může se také vyplatit nakoupit dopředu mimo sezónu, protože na jaře je cena materiálů obvykle vyšší.

Lokální dodavatelé

Při stavbě svépomocí myslete na to, že každá firma si naúčtuje dopravu na stavbu, to je logické. S lokálním dodavatelem však můžete ušetřit značnou část finančních prostředků, neboť není výjimkou, že je doprava v cenových nabídkách zastoupena v řádech desetitisíců. Ani tohle pravidlo však nemusí platit za každou cenu. Je nutné hledat a vždy porovnávat nejen cenu za materiál, ale také za dopravu. Cenové nabídky na stejné věci mohou být značně rozdílné.

Požádejte stát o dotaci

Každý, kdo chce žít v rodinném domě, by měl být ztotožněn s tím, že dům představuje nekončící investici. V některých případech lze požádat stát o dotaci, díky čemuž můžete získat část peněz zpátky. V rámci programu Nová zelená úsporám lze např. žádat o dotace na novostavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Získání finanční podpory je podmíněno zařazením stavby do tzv. nízkoenergetických, neboli pasivních domů. Takovýto dům musí splňovat podmínky energetické náročnosti kategorie “A”.

Větší portfolio podporovaných opatření

V rámci nové etapy programu Nová zelená úsporám přispěje stát lidem také na efektivnější hospodaření s dešťovou a odpadní vodou, lidé mohou žádat o dotaci na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo např. na pořízení dobíjecí stanice pro osobní vozidla. Čím více opatření žadatel zkombinuje, tím vyšší bonus ke standardní dotaci získá. Tak by se dalo stručně shrnout jednoduché pravidlo, kterým se řídí počítání bonusů. Majitelé rodinných domů za každou kombinaci získají navrch 10 tisíc korun. Pokud například majitel rodinný dům zateplí a vymění kotel, získá za tuto kombinaci bonus 10 tisíc korun. Pokud navíc ještě instaluje fotovoltaiku a pořídí nádrž na dešťovou vodu, obdrží bonus ve výši 30 tisíc korun (3x 10 000 Kč).

Na čem rozhodně nešetřit?

  • Základy a konstrukce – každý odborník vám řekne, že šetřit se rozhodně nevyplatí na pevných a kvalitních základech, stejně jako na nosné konstrukci. Některé části domu (podkroví, garáž apod.) lze vždy dokončit v pozdější fázi, ovšem konstrukci domu po pár letech vyměníte jen stěží.

  • Projekt domu – je výhodnější investovat za kvalitní práci zkušeného projektanta, než později litovat chyb, kterých jste se při stavbě dopustili. Je třeba, aby ve vašem domě všechno sedělo, a přitom bydlení splňovalo také potřeby, které vás třeba ještě nenapadly. Nechte si vše vysvětlit, zvažte doporučené rady, ale neustupujte z toho, co je pro vás důležité.

  • Stavební dozor – ať už vám bude dům stavět firma nebo dobrý známý, vždy investujte do nezávislého stavebního dozoru. Na stavbách dochází poměrně často k porušování technologických postupů či správného množství materiálu. Stavební dozor vám pohlídá, aby práce probíhaly tak, jak mají, a vše bylo správně podle projektu, vašich představ a rozpočtu. I přesto, že vám to může přijít jako zbytečná investice, nakonec vám dokáže uspořit nemalé finanční prostředky.

Ušetřete díky správné volbě financování

Nemalé prostředky lze ušetřit také na správně zvoleném financování. S výběrem hypotéky je dobré obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který vám dokáže předložit více nabídek a probrat s vámi vaše možnosti. Ne vždy platí, že nejnižší sazba znamená nejlepší řešení. Sjednejte si zdarma schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte odborníkům. Ušetříte tím čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...