Úvěrový registr: Jak zamíchá kartami na hypotečním trhu?

Rozdíl mezi výhodnou a nevýhodnou hypotékou může znamenat rozdíl statisíců korun. Výběr vhodného úvěru je proto nezřídka během na dlouhé měsíce. Scénář bývá totožný; využití hypoteční kalkulačky, návštěva bank a vypracování nezávazných nabídek. Posledním krokem by pak logicky měla být žádost o přesnou podobu úvěru u několika vybraných institucí a volba toho nejvýhodnějšího. Tak snadné to ale bohužel není.

Jak mění úvěrový registr hypoteční trh?

Základní ekonomická poučka říká, že podnikání musí vést k zisku – v opačném případě je jeho dlouhodobé provozování neudržitelné. Pro poskytovatele hypoték jsou zásadní pravidelné klientské splátky; teprve po letech splácení se hypoteční úvěr vyrovnává a bance konečně plyne zisk.

V hlavní roli bonita

Pro posouzení toho, zda žadatel o hypotéku svým závazkům skutečně dostojí, mají banky několik mechanismů. Jedním z nejdůležitějších je výše bonity.

Při jejím výpočtu banky prověřují v příslušných registrech žadatelovu úvěrovou minulost. Pravidelné splácení přičítá body k dobru, opožděné splátky jsou naopak důvodem k zamítnutí hypotéky. Nejde ale jen o úvěry a pohledávky z minulosti – do registrů se dostane totiž i žádost, kterou příslušná banka teprve zpracovává. A právě v tom leží zakopaný pes.

Se žádostmi opatrně

Do registrů se totiž bankovní úředníci dostanou, jen pokud do nich současně vloží vaši žádost o úvěr. To ovšem zásadně ovlivní hodnocení bonity u další banky, a tedy i strop částky, kterou bude ochotna poskytnout.

Po několika podobných žádostech o závaznou nabídku na hypoteční úvěr vyhodnotí úvěrové registry vaše chování jako rizikové, a na hypotéku budete moci zapomenout.

Před vypracováním závazné nabídky banky doporučují předchozí žádosti stáhnout. To je ovšem časově náročné, obzvláště pak v podmínkách dynamického hypotečního trhu.

Porovnáme hypotéky za vás

Nemáte čas ani chuť zjišťovat, jakou hypotéku vám ta která banka poskytne?

Nechte si prověřit bonitní průchodnost své hypotéky u našich odborníků ještě předtím, než banka v rámci vaší žádosti do registrů nahlédne.

Sjednejte si ZDARMA schůzku s našimi hypotečními brokery a ušetřete čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....