Úvěrový registr: Jak zamíchá kartami na hypotečním trhu?

Rozdíl mezi výhodnou a nevýhodnou hypotékou může znamenat rozdíl statisíců korun. Výběr vhodného úvěru je proto nezřídka během na dlouhé měsíce. Scénář bývá totožný; využití hypoteční kalkulačky, návštěva bank a vypracování nezávazných nabídek. Posledním krokem by pak logicky měla být žádost o přesnou podobu úvěru u několika vybraných institucí a volba toho nejvýhodnějšího. Tak snadné to ale bohužel není.

Jak mění úvěrový registr hypoteční trh?

Základní ekonomická poučka říká, že podnikání musí vést k zisku – v opačném případě je jeho dlouhodobé provozování neudržitelné. Pro poskytovatele hypoték jsou zásadní pravidelné klientské splátky; teprve po letech splácení se hypoteční úvěr vyrovnává a bance konečně plyne zisk.

V hlavní roli bonita

Pro posouzení toho, zda žadatel o hypotéku svým závazkům skutečně dostojí, mají banky několik mechanismů. Jedním z nejdůležitějších je výše bonity.

Při jejím výpočtu banky prověřují v příslušných registrech žadatelovu úvěrovou minulost. Pravidelné splácení přičítá body k dobru, opožděné splátky jsou naopak důvodem k zamítnutí hypotéky. Nejde ale jen o úvěry a pohledávky z minulosti – do registrů se dostane totiž i žádost, kterou příslušná banka teprve zpracovává. A právě v tom leží zakopaný pes.

Se žádostmi opatrně

Do registrů se totiž bankovní úředníci dostanou, jen pokud do nich současně vloží vaši žádost o úvěr. To ovšem zásadně ovlivní hodnocení bonity u další banky, a tedy i strop částky, kterou bude ochotna poskytnout.

Po několika podobných žádostech o závaznou nabídku na hypoteční úvěr vyhodnotí úvěrové registry vaše chování jako rizikové, a na hypotéku budete moci zapomenout.

Před vypracováním závazné nabídky banky doporučují předchozí žádosti stáhnout. To je ovšem časově náročné, obzvláště pak v podmínkách dynamického hypotečního trhu.

Porovnáme hypotéky za vás

Nemáte čas ani chuť zjišťovat, jakou hypotéku vám ta která banka poskytne?

Nechte si prověřit bonitní průchodnost své hypotéky u našich odborníků ještě předtím, než banka v rámci vaší žádosti do registrů nahlédne.

Sjednejte si ZDARMA schůzku s našimi hypotečními brokery a ušetřete čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...