Jak vybrat hypotéku v několika bodech – přehledný návod pro Vás

Ani tento článek nemůžeme začít jinak, než opěvováním rekordně nízkých úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Dávno pryč jsou časy, kdy jsme hypotéku uzavírali s „výhodnou“ úrokovou sazbou šplhající se k 6-ti i 7-mi procentům.

Jak vybrat hypotéku v několika bodech – přehledný návod pro Vás

Dnes již banky nabízejí hypotéky zatížené úrokovou sazbou ve výši 2 až 4 procenta. Proto stále více zájemců o vlastní bydlení přestalo vyčkávat a vsadilo vše „na jednu kartu“. Objem zpracovaných hypotečních úvěrů během roku 2014 narůstal velmi rychle. Prognózy pro rok následující jsou ovšem stagnace a pokusy bank úrokové sazby hypoték opět postupně navyšovat. Pokud hypoteční úvěr doposud ještě sjednaný nemáte, nicméně o jeho uzavření vážně zvažujete, učiňte tak pokud možno co nejdříve. Máme pro vás návod, jak vybrat výhodnou hypotéku v několika bodech.

Bod č. 1 – nesázejte pouze na sazbu hypotéky

Sazba hypotéky je jedním, nikoli jediným parametrem, dle kterého byste měli hypoteční vybírat. Přesto, že její výše ovlivňuje mnohé a zejména pak vaše výdaje, jenž budete muset každý měsíc pravidelně splácet, nemusí se jednat o jediný výdaj s hypotékou spojený. Pokud vás bankovní instituce láká na nápadně nízkou úrokovou sazbu, pak důkladně prozkoumejte podmínky banky, což s největší pravděpodobností povede k tomu, že hypotéka nebude ve výsledku tak výhodná, jak se na první pohled tváří.

Bod č. 2 – co všechno zahrnují podmínky banky

Tento bod navazuje na bod předchozí. Je nutno u banky otevřít a aktivně využívat osobní nebo podnikatelský úvěr? Bude chtít banka nechat ocenit nemovitost vlastním soudním znalcem nebo vám snad naúčtuje pekelně vysoké poplatky za vedení hypotéky nebo její předčasné splacení? Na tyto parametry se při výběru hypotéky důkladně zaměřte a nenechávejte nic náhodě. V opačném případě byste totiž mohli svého unáhleného rozhodnutí vážně litovat. 

Bod č. 3 – poplatky, sankce a pokuty

Kromě podmínek banky prostudujte také výši poplatků, jež si za své služby účtuje. Nezapomínejte ani na ujednání v podobně nejrůznějších smluvních pokut a sankcí za předčasnou nebo naopak pozdní splátku hypotéky. Zaměřte se také na to, zda je možno hypotéku po uplynutí doby fixace refinancovat a jak vysoká pokuta na vás čeká, pokud se rozhodnete pro refinancování ještě před jejím uplynutím.

Bod č. 4 – pozor na délku fixace

Jelikož jsme v předchozím odstavci zmínili onu magickou fixaci, pak i na tomto místě je důležité říct si něco o její délce. Fixace hypotéky ve své podstatě klientovi zajišťuje stejné podmínky hypotéky, se kterými souhlasil při sjednávání hypotečního úvěru. Fixační období čítá nejčastěji 3 nebo 5 let. Ovšem některé banky nabízejí také hypotéky až s 10 letou fixací, což je na jednu stranu zajímavé pro konzervativní jedince především v době extrémně nízkých sazeb, ale na druhou stranu to sebou nese mnoho nevýhod, protože se s nastavenými podmínkami nedá hýbat po velmi dlouhou dobu, což 10 let bezesporu je. 

Bod č. 5 – co všechno zvládne zařídit hypoteční makléř?

V jednom z předchozích článků jsme si vyčíslili, jak dlouho vlastně vyřízení hypotéky trvá. Došli jsme ke lhůtě čítající 6 až 10 týdnů, během kterých se připravte na velké množství vyřizování, papírování a tolik nenáviděnou byrokracii. Ovšem s tou vám může pomoci zkušený hypoteční makléř a vyřizování hypotéky výrazně ulehčit a zkrátit. Proto se u konkrétní poradenské společnosti informujte, zda je opravdu specialista na hypotéky, zda pro vás dokáže zajistit výpis z katastru nemovitostí, sežene dobrého odhadce ceny nemovitosti nebo vyřídí nezbytné papírování a vyřizování v bankách, na úřadech, s realitní kanceláří či developerem. Pokud tyto služby poradce či makléř nabízí, pak vám pomůže ušetřit spoustu času, ale i nervů.

Bod č. 6 – počítejte s Gepard kalkulačkou

Doufáme, že vám tento stručný a přehledný návod pomohl k lepší orientaci ve světe hypotečních úvěrů a zároveň vám doporučujeme využít naší Gepard kalkulačky, jež vám během chvilky prozradí, u koho sjednáte hypotéku nejvýhodněji a jak vysoké šance na její schválení máte. V současné době pro vás mohou makléři společnosti Gepard Finance vyjednat hypotéku s bezkonkurenční sazbou od 1,64 %, na kterou jinde nenarazíte. Tak sjednání hypotečního úvěru neodkládejte a využijte historicky nízké sazby, jež začne po novém roce neúprosně narůstat.

 

Svoji hypotéku si vyzkoušejte nanečisto.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...