Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Jak spořit dětem? Víme, které produkty jsou nejvýhodnější!

Kdo šetří, má za tři, říká staré české rčení. Snaha zajistit dětem důstojný start do dospělého života staví rodiče před závažnou otázku: Jaké spoření se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? A jakou mám jistotu, že pracně naspořené peníze potomek opravdu uvidí?

Jak spořit dětem? Víme, které produkty jsou nejvýhodnější!

Spoření pro dítě má většina z nás spojené s vkladními knížkami a stavebním spořením. Rozhodně ale nejde o jediné spořicí produkty. Jejich portfolio je široké a uspokojí jak konzervativního zákazníka, tak zájemce o nejrůznější investice. Ať už se ale rozhodnete pro stavební spoření nebo spořicí účet, s dětským spořením neotálejte.

I při totožném vkladu se naspořená částka může – v závislosti na typu spořicího produktu – lišit o desítky tisíc korun. Jak je to možné?

Konzervativní produkty – jistota a nízký výnos

Stavební spoření a spořicí účet jsou jistotou, která nezklame – a na to většina Čechů slyší. I navzdory tomu, že konzervativní metody ukládání peněz příliš nevynáší. Navíc platí, že čím delší dobu je ke spoření využíváme, tím menší reálné zhodnocení naspořené částky opravdu je.

Spořicí účet

Spořicí účty se v současnosti přílišné popularitě netěší. Jejich současné úročení v průměru nepřekračuje 1 %, při vkladu částky ke spoření se automaticky strhává srážková daň. Stát navíc ukládání peněz na spořicí účty nijak nepodporuje. V konečném důsledku to znamená, že reálný výnos v podstatě kopíruje míru inflace.

Výhodnější variantou spořicích účtů jsou termínované vklady. Disponují vyšším úročením, je ale třeba se zavázat, že uložené úspory nevybereme před uplynutím stanoveného termínu. V opačném případě hrozí sankce v řádu několika procent ze složené jistiny.

Stavební spoření

Léty prověřená klasika, která se na vrcholu oblíbenosti drží od počátku 90. let. Popularita stavebního spoření je dána především státní podporou – při naspořené částce 20 tisíc Kč ročně tvoří podpora 2 000 Kč na jedno rodné číslo.

Příspěvek od státu reálné úročení zvedá, odborníci ovšem stavební spoření radí stavební spoření doplnit dalšími spořicími produkty s vyšším výnosem.

Risk je zisk

I tak by se daly popsat některé produkty, které většinová veřejnost sleduje s podezřením. Jde zejména o podílové fondy, které byly puncem nespolehlivosti ocejchovány v 90. letech, veliké důvěře se ale netěší ani penzijní spoření.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření navazuje na někdejší penzijní připojištění. Podobně jako stavební spoření se i tento spořicí produkt těší státní podpoře, ta je podmíněna měsíčním vkladem alespoň 300 Kč.

Ač je doplňkové penzijní spoření primárně určeno pro zajištění v důchodu, třetinu vkladu lze vybrat při dovršení 18 let. To z něj činí poměrně zajímavý spořicí produkt, kterému na atraktivitě neubírá ani skutečnost, že vybraná částka podléhá zdanění ze zisku.

Které spoření zvolit?

Nedokážete se rozhodnout, které spoření zajistí vašemu potomkovi nejlepší budoucnost? Nabízíme pomocnou ruku – domluvte si ZDARMA osobní schůzku s naším poradcem!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Češi chtějí v době krize spořit. Zájem o stavební spoření je obrovský

Na letošní rok budeme všichni vzpomínat jako na rok, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru. Dopady krize, která na sebe nenechala dlouho čekat, budeme jistě pociťovat ještě nějakou dobu poté, co se běžný chod společnosti opět vrátí do zaběhlých kolejí. Lidé...

Snadnější koupě družstevního bytu s překlenovacím úvěrem od MONETA Stavební spořitelny

Získat klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu je ve většině případů nemožné. Koupí družstevního bytu se totiž nestáváte vlastníkem bytové jednotky, ale pouze podílníkem v bytovém družstvu. A pokud nemáte možnost převodu do osobního...

Plánujete nové bydlení nebo jen modernizaci stávajícího? Máme pro Vás výhodné nabídky financování vysněného bydlení

Vstupujeme do nového roku a plánujeme spolu s předsevzetími, co by se dalo vylepšit. Spolu s rekapitulací roku loňského se většina z nás zamyslí nad tím, jak ušetřit na nákladech bydlení, jak více využívat přírodní zdroje energií, abychom byli více...