Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční úvěry. Nabídky realitních kanceláří se proto rozrůstají o dříve ne až tak běžnou kategorii - rozestavěné domy. Pokud zvažujete koupi a dokončení rozestavěné nemovitosti, máme pro vás dobrou zprávu. Na její pořízení lze získat hypoteční úvěr.

kam pro výhodnou hypotéku

Když dojdou peníze na stavbu domu

Stále více českých rodin bohužel čelí této nepříjemné skutečnosti – hypotéka na stavbu domu je díky rostoucím cenám stavebních materiálů v podstatě prostavěná a dům není ani zdaleka kompletní. Těm šťastnějším se podaří vyjednat v bance navýšení hypotéky nebo další hypoteční úvěr, těm méně šťastným pak nezbývá než nedokončený dům nabídnout k prodeji. Podle hypotečních expertů se tato situace, kdy lidé nezvládají financovat výstavbu svých nových domů, může týkat i tisíců lidí.

Přibývá rozestavěných domů ke koupi

Potvrzují to také realitní kanceláře, podle kterých nabídka rozestavěných domů ve srovnání s předešlými roky vzrostla několikanásobně. Mnohem častěji se tak nyní můžete setkat s inzeráty, které začínají slovy: „Nabízíme k prodeji rozestavěný rodinný dům se zahradou, předpokládaná částka k dokončení stavby je cca 1,5 milionu korun.“

Dobrou zprávou je, že většina rozestavěných domů se podle realitních makléřů neprodává se ztrátou. Díky nekončícímu růstu cen nemovitostí tak často prodávající dostane za svůj nedostavěný dům více, než byly náklady na jeho výstavbu.

Proč uvažovat o koupi rozestavěného domu?

Mnohým, kteří se rozhodovali mezi koupí hotového domu a stavbou nemovitosti, se tak nyní nabízí třetí možnost – koupě již rozestavěného domu. Pro kupujícího z toho plyne také spousta výhod – nemusí vyřizovat veškerá povolení, jako by tomu bylo v případě, že by začínal novou stavbu, má již hotový projekt a zpravidla se dá očekávat, že k dokončení stavby dojde dříve, než kdyby se rozhodl pro zcela novou výstavbu. A další podstatnou výhodou je skutečnost, že koupi a následné stavební práce lze financovat hypotečním úvěrem.

Hypotéka na rozestavěný dům

Tuzemské banky dokážou financovat hypotečním úvěrem také koupi a následnou výstavbu rozestavěné nemovitosti. Hypotéka může být poskytnuta v některých případech až do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Pro účely stanovení maximální výše úvěru bude banka vycházet z odhadu zástavní hodnoty nemovitosti po dokončení stavebních prací a aktuální finanční situace žadatele.

Pro vyřízení hypotéky bude nutné doložit vždy návrh kupní smlouvy rozestavěné nemovitosti, položkový rozpočet stavebních prací a jejich případný harmonogram, stavební povolení a dokumenty potvrzující příjem žadatele o úvěr.

V mnoha případech bude docházet k situaci, že z hypotečního úvěru žadatele bude následně splacena hypotéka prodávajícího. V takovém případě bude nutné doložit bance také potvrzení banky prodávajícího, že se po splacení úvěru vzdá zástavního práva.

Postupné čerpání hypotečního úvěru

Schvalovací proces se dále nijak neliší od toho, když si člověk žádá o hypotéku na koupi nemovitosti či hypotéku na stavbu domu. Pouze je nutné počítat s tím, že v případě koupě rozestavěné nemovitosti a její následné dostavby, získá klient hypotéku s tzv. postupným čerpáním. To znamená, že dokud nebude vyčerpána celá část úvěru a dokončeny veškeré stavební práce, splácí se pouze úroky z dlužné částky.

Na co myslet u hypotéky s postupným čerpáním?

Hypotéka s postupným čerpáním má svá specifika, se kterými je nutné počítat. Především jde o následující:

  • na postupné čerpání hypotéky máte zpravidla 24 měsíců,

  • banka uvolňuje peníze postupně podle skutečně provedených stavebních prací,

  • prvních několik čerpání máte většinou zdarma, další čerpání už mohou být za poplatek,

  • počítat musíte i s průběžnými kontrolami pověřeným odhadcem,

  • v případě, že se blíží termín vyčerpání hypotéky a vy nemáte hotovo, můžete se pokusit požádat o prodloužení čerpání,

  • pokud vám bude vyhověno, počítejte s tím, že za prodloužení čerpání zaplatíte další poplatek.

Co si z toho odnést?

I když by se dalo říci, že aktuální situace příliš nenahrává těm, kteří se poohlížejí po vlastním bydlení, nemusí být všechno tak černé, jak by se na první pohled zdálo. Hypotéky jsou možná nyní rekordně drahé, ale tahle situace nebude trvat věčně. I proto existují krátká fixační období, která je vhodné volit v době vysokých úrokových sazeb, kdy lze očekávat, že půjdou sazby zase dolů. A na to je třeba myslet a mít přehled nad aktuálními úrokovými sazbami.

Navíc se otevírají další možnosti těm, kteří stále o koupi či stavbě nemovitosti uvažují. Vše je pouze o úhlu pohledu. Ne nadarmo se říká, že příležitost čeká na ty, kteří se jí chopí a maximálně využijí.

Potřebujete hypotéky? Obraťte se na odborníky

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....