Jak zkrátit dobu pro vyřízení hypotéky?

Hlad Čechů po vlastním bydlení neutuchá a bankovní domy již několik měsíců v řadě bojují s obrovským množstvím žádostí o hypoteční úvěr. Není proto žádným překvapením, že se vyřízení hypotečního úvěru prodlužuje, což může některým zájemcům o koupi nemovitosti přinést nemalé komplikace. Za jak dlouho nyní vyřídíte úvěr na bydlení a existuje cesta, jak si koupi nemovitosti na hypotéku usnadnit?

rozhodnutí

Hypotéky pokračují ve spanilé jízdě

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly v dubnu 2021 celkového objemu 29 mld. korun. I když se nejedná o rekordní měsíc z hlediska nově sjednaných hypoték, oproti stejnému měsíci předchozího roku byl objem prodejů letos v dubnu o 13,5 mld. korun vyšší (o 86 % více). Refinancované hypotéky a úvěry od stavebních spořitelen dosáhly ve stejném měsíci objemu 9,5 mld. korun.

 

Obr. č. 1 Nové hypoteční úvěry k 30. 4. 2021

Zdroj: cbaonline.cz

Banky na hraně svých kapacit

S narůstajícím množstvím podepsaných smluv se české finanční domy dostávají na hranu svých možných kapacit. Sjednání úvěru na bydlení se prodlužuje a na vyřízení hypotéky si klient počká až dvojnásobně dlouhou dobu. Cesta k vysněnému bydlení se tak může prodloužit klidně i na dva měsíce.

Vyřízení hypotéky může trvat dvě měsíce

V běžném provozu, kdy banky nebyly zahlceny novými žádostmi o financování bydlení, trval proces vyřízení hypotéky zhruba tři týdny až měsíc. Aktuálně se výrazně prodloužila doba, během které bankéři dokážou kompletně zpracovat žádost o nový hypoteční úvěr. I přesto, že má klient veškeré poklady ke schválení řádně k dispozici, může v některých bankách trvat celý proces i dva měsíce.

Hypotéka bez nemovitosti 

Některé banky nabízí možnost zajistit si hypotéku dopředu. Tento typ úvěru je vhodný pro klienty, kteří vážně uvažují o koupi nemovitosti a chtějí mít zajištěno financování ještě před výběrem konkrétní nemovitosti. Banka posoudí bonitu klienta, tzn. jeho příjmy, výdaje a zápisy v registrech, a na jejím základě schválí maximální výši úvěru. Po podpisu úvěrové smlouvy si klient vybírá nemovitost a do doby stanovené bankou předloží dokumenty k nemovitosti, kterou si vybral.

Pozor na nečerpání úvěru

V případě nečerpání hypotéky, tzn. pokud si klient žádnou nemovitost nevybere, požaduje banka poplatek za nečerpání úvěru. Proto by měl klient důkladně zvážit, zdali je pro ně takový produkt vhodný a zdali skutečně vážně zvažuje v blízké době koupi nemovitosti.

Rychlost vyřízení ovlivní i výběr makléře

Dobu vyřízení žádosti o hypotéku můžete výrazně zkrátit či prodloužit také svým vlastním přičiněním. Subjekt, který v souvislosti s hypotečním financováním oslovíte, po vás bude požadovat nejrůznější druhy dokumentů. Rychlost, s jakou potřebné dokumenty doručíte i způsob, jakým budete s danou institucí komunikovat, pak máte výlučně ve svých rukou.

Některé subjekty - a Gepard Finance není výjimkou, mnoho dokumentů nashromáždí i bez vašeho přičinění, čímž ukrojí z výsledné doby nutné pro vyřízení žádosti o hypotéku značný kus. Hypoteční makléři znají detailně metodiky jednotlivých bank a jejich požadavky na potřebnou dokumentaci. Do banky pak přicházejí s kompletní složkou klienta připravenou pro schválení hypotéky.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...