Jak zvládnout rodinný rozpočet s hypotékou? Praktické rady a tipy na každý den

Úrokové sazby už poněkolikáté atakují hranice naprostého minima. Pokud o hypoteční úvěr požádáte dnes, máte šanci získat úrok začínající na 1,29 %! A to je číslo, které musí přesvědčit i ty největší skeptiky. Kdybychom současný úrok porovnali s úrokem, na který jste mohli v rámci „akční nabídky“ dosáhnout před třemi nebo pěti lety, dospějeme k názoru, že jeho hodnota je dvakrát i třikrát nižší! Jak ale taková hypotéka zamává s rodinným rozpočtem a proč se do jejího sjednání nevrhat po hlavě? Dozvíte se na následujících řádcích.

rodinný rozpočet

Hypotéka by neměla ovlivnit vaši životní úroveň

… tedy alespoň ne v tom negativním slova smyslu. Pokud jste se s bankovním domem domluvili na kratší době splácení a vyšších měsíčních splátkách, důkladně si propočítejte, zda na to opravdu máte. Poměrně často se totiž stává, že domácnost má „velké oči“ a po nějaké (poměrně krátké) době zjistí, že měsíční splátky jsou pro ni neúnosné.

Jak tedy zvolit správnou dobu fixace a dobu splátek?

 • Zapisujte si veškeré měsíční výdaje a příjmy
 • Sestavte si rodinný rozpočet
 • Připočítejte výši plánované splátky
 • Splátka by neměla překročit 1/3 čistého měsíčního příjmu

Víte, že: Podle aktuálních průzkumů nejrůznější druhy splátek každý měsíc z našich příjmů odčerpají zhruba čtvrtinu?

Jaké výdaje nesmí ve vašem rozpočtu chybět?

„Sestavit rozpočet přeci nemůže být tak složité,“ říkáte si. Bohužel opak je někdy pravdou. Často totiž my sami děláme jednu zásadní chybu, kterou je absence některých (více či méně) pravidelných výdajů. Zapomínat bychom proto neměli na:

 • výdaje na bydlení,
 • výdaje na potraviny,
 • výdaje na studium,
 • výdaje na ošacení,
 • výdaje na dopravu,
 • výdaje na zábavu
 • a ostatní výdaje.

Vytvořte si finanční plán!

Abyste měli jistotu, že hypotéku doopravdy utáhnete, po sestavení rozpočtu domácnosti si připravte také jednoduchý finanční plán, který může vypadat třeba následovně:

 1. Dejte dohromady přání a cíle domácnosti (vlastní bydlení, letní dovolená, studium v zahraničí, zajištění na důchod apod.).
 2. Zkuste jednotlivé cíle ocenit konkrétními částkami (kolik vás bude stát studium dětí na zahraniční univerzitě, jaká je cena vámi vyhlédnutého domku apod.).
 3. Stanovte, za jak dlouho chcete cíle dosáhnout (vlastní domek do 1 roku, studium dětí do 5 let, zajištění na důchod za 40 let apod.).
 4. Zhodnoťte, jaké jsou vaše finanční možnosti naplnění plánu. Na pomoc si přizvěte sestavený rodinný rozpočet a na základě jeho dlouhodobého zaznamenání objektivně zhodnoťte, zda jsou vaše cíle dosažitelné, či nikoli.
 5. Pojistěte se! Abyste nemuseli zbytečně sahat do pracně uspořených rezerv, pojistěte se pro nejrůznější druhy nečekaných událostí (živelné katastrofy, požár apod.).
 6. Snažte se o přebytkový rozpočet! Naplnit výše uvedené cíle budete moci pouze tehdy, bude-li váš měsíční rozpočet přebytkový. Proto se jej snažte dodržovat a v případě problémů okamžitě reagujte a sjednejte nápravu.

Ještě před tím, než zamíříte do banky pro svou vysněnou hypotéku, přečtěte si, jak na ní můžete v budoucnu ušetřit.

Stáhněte si návod ve formuláři níže nebo rovnou kontaktujte naše makléře.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...