Jaká je průměrná výše hypotéky v ČR? Prozradíme vám to!

Tuzemské banky hlásí rekordní výše hypotečních úvěrů. Klienti využili nízkých úrokových sazeb a konečně si plní své sny o vlastním bydlení.

Jaká je průměrná výše hypotéky v ČR? Prozradíme vám to!

Dostupnost hypoték v našich podmínkách je poměrně dobrá, proto se není čemu divit, že objem poskytnutých hypotečních úvěrů narůstá. Průměrná výše hypotéky, přepočítaná na klasickou českou domácnost, činí dle nejnovějších odhadů předních finančních expertů a analytiků 1,7 milionu Kč. Jelikož jsou hypotéky rekordně levné, do budoucna je možno očekávat ještě mírný nárůst výše uvedené částky, který ovšem nemůže trvat věčně.

Kolik prostředků pustily banky do oběhu?

Během června letošního roku poskytly české banky hypoteční úvěry v hodnotě 15 miliard korun, což je částka, která v roce 2014 představuje rekordní výsledek. Proč tomu tak je? Jak již bylo výše zmíněno, za tento trend primárně mohou nízké úrokové sazby, které se pohybují na historické hranici svého minima. Hypotéky jsou levné, dostupné a klienti tuzemských bank této skutečnosti využívají v hojné míře. Jen za červen sjednaly české banky necelých 9000 hypotečních úvěrů. Ačkoli se zdá 9000 uzavřených hypoték a 15 miliard korun jako rekordně vysoké číslo, rozhodně nejde o absolutní rekord. Ten totiž stále ještě drží rok 2007, kdy banky svým klientům rozpůjčovaly 18,7 miliard korun!

Využili jste nízké úrokové sazby? Gratulujeme!

Pokud jste na snižování úrokových sazeb hypoték pružně zareagovali a sjednali si hypoteční úvěr, pak vám můžeme směle pogratulovat. Ačkoli bude snižování sazeb hypoték ještě pár měsíců pokračovat, finanční analytici očekávají s příchodem nového roku postupné navyšování úrokových sazeb, které mnohé opozdilce nepříjemně zaskočí. V případě, že s hypotékou stále otálíte, pak je nejvyšší čas vsadit vše na jednu kartu! Své nerozhodnosti byste totiž později mohli litovat. Pokud vám stávající hypotéka nevyhovuje, pak si zkontrolujte, kdy vám končí její fixace. I hypotéku, která se již nyní nejeví tak výhodná jako na začátku, můžete díky refinancování upravit dle svých požadavků.

Jak to vypadá s hypotékami do budoucna?

Jak jsme již výše nastínili, pokles úrokových sazeb je již doménou pouze několika následujících měsíců. Poté začnou úroky hypoték opět pozvolně narůstat. O následujících měsících tedy mají finanční experti a zástupci tuzemských bank jasno. Výhodných sazeb budou chtít klienti využít, proto se může průměrná výše hypotéky ještě nepatrně navýšit. Po novém roce je očekáván tradiční pokles, na který bude mít vliv několik různorodých faktorů, z nichž nejvýraznější bude právě nárůst sazeb hypotečních úvěrů.

Co říci závěrem?

Pokud patříte mezi rozvážné jedince, kteří čekají s rozhodnutím ohledně hypotečního financování na poslední chvíli, pak se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám sestavíme hypoteční úvěr ušitý na míru a nabídneme ty nejvýhodnější podmínky, které nezískáte u žádné z tuzemských bank! Nevěříte? Přesvědčte se sami v hypoteční kalkulačce.

Sdílejte článek