Jaké jsou nevýhody refinancování hypotéky a co vše musíte podstoupit?

Pojďme se společně podívat na tolik diskutované téma, kterým je refinancování hypotéky. V dnešním článku zjistíte, jaké jsou podmínky pro refinancování hypotéky, co vše je potřeba pro jeho úspěšné dokončení, ale také kdy vůbec začít celý proces řešit.

Jaké jsou nevýhody refinancování hypotéky a co vše musíte podstoupit?

Důvod pro refinancování hypotéky je hlavně ten, že na konci fixačního období má člověk možnost využít lepší protinabídku konkurenční banky, která má například výhodnější úrokovou sazbu nebo celkově přívětivější podmínky. Pokud se rozhodnete pro takovou změnu, je potřeba začít vše řešit dostatečně dopředu, jelikož samotný proces trvá poměrně dlouho a je vhodné myslet na zadní vrátka.

Proč platit zbytečně větší náklady?

Refinancování hypotéky je celkem logický krok – kdo v dnešní době chce dobrovolně platit větší poplatky a celkové náklady, když může ušetřit? Rozhodně neušetříte závratné částky, nicméně při hypotéce na dalších 20 let od refinancování není uspořený objem peněz zanedbatelný, což si jistě každý hravě spočítá.

Refinancování hypotéky má hlavně pomoci klientům po určité době splácení s hypotékou hýbat – a to ji buď přesunout k jiné bance, nebo ji například navýšit na delší období. Všechno záleží na nabídce na trhu aktuální pro dané období. Zbytečně platit dnes rozhodně nikdo nechce, proto jsou zde výše popsané možnosti, které mohou, ale nemusí stanovit lepší podmínky pro tento závazek.

Nechat si udělat na konci fixace nabídku od jiné banky není rozhodně na škodu a člověk alespoň zjistí, jaké jsou na trhu nabídky a co je lepší využít.

Pokud si nejste jisti, zda celý proces sami zvládnete, jsme zde pro vás se svými službami my a články na našem blogu. Naši specialisté na refinancování se vám budou naplno věnovat a společně najdete tu nejlepší cestu, jak ušetřit další a další náklady, které v součtu představují již poměrně velkou finanční úsporu.

Nevýhody refinancování hypotéky

Nepopíráme, že refinancování hypotéky s sebou nese určitá rizika a nevýhody. Co vás tedy může překvapit, rozhodnete-li se pro něj?

  • V některých případech je potřeba nové ocenění nemovitosti, což je bohužel pro mnohé další výdaj navíc, se kterým se musí při srovnání variant počítat.
     
  • Velkým rizikem je dodržení fixačního období. Kromě jiných zádrhelů vás mohou nepříjemně překvapit hraniční mantinely, které je potřeba dodržet, a období, které je právě určeno pro refinancování. Doporučujeme začít podnikat tyto kroky dostatečně dopředu, než pak být ke konci období ve zbytečně velkém stresu. Z vlastních zkušeností víme, že osvědčená časová rezerva pro to, začít refinancování hypotéky řešit, jsou 3 – 4 měsíce před koncem fixačního období.
      

V případě, že vám současný stav vaší hypotéky nevyhovuje, můžete si sami nechat udělat nabídky, nebo můžete kontaktovat naše makléře, kteří vám se vším pomohou a najdou tu nejlepší cestu pro váš případ a doporučí další kroky.

Poplatky za refinancování

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky, rozhodně budete muset počítat se zvýšenými náklady. Ve většině případů se jedná o následující poplatky:

  • 1 000 Kč za zástavní smlouvu na katastru nemovitostí,
     
  • 1 000 Kč za návrh na výmaz zástavního práva původní banky,
     
  • výdaje v bance jsou však již většinou bez poplatků.

 

Příklad refinancování v praxi – chcete ušetřit?

Pojďme se společně podívat na jeden reálný příklad přímo z praxe, kdy si mladá rodina vzala v roce 2010 hypotéku ve výši 2 500 000 Kč s úrokem 5,29 %. Měsíční splátka jejich hypotéky je 13 867 Kč.

V roce 2015 se naskytla možnost refinancování, kterou rodina využila, a její aktuální náklady na hypotéku jsou při úroku 1,99 % v celkové výši 9 228 Kč při splatnosti 30 let.

Jedná se tedy o celkovou úsporu 4 639 Kč měsíčně, což je ročně částka 55 668 Kč. To už za rok dá dohromady pořádnou sumu uspořených peněz, nemyslíte?

Co vlastně můžete refinancováním získat?

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky, můžete získat:

  • lepší úrokovou sazbu (aktuálně od 1,59 %)
     
  • nižší měsíční splátky,
     
  • navýšení hypotéky v případě potřeby.
     
  • Refinancovat můžete například i včetně úroků a poplatků za mimořádnou splátku.

 

Sdělte nám v komentářích níže své poznatky z refinancování hypotéky a poraďte tímto způsobem dalším lidem, kteří nad refinancováním přemýšlí.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...

Jak na snadné refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky řeší v letošním roce několik desítek tisíc lidí. Pokud jste uzavírali hypoteční smlouvu v roce 2014 s pětiletou fixací, případně v roce 2016 s tříletou fixací, spadáte do této skupiny také vy. Přinášíme vám užitečné tipy, jak...