Jaké jsou zkušenosti s odhadem nemovitosti při vyřizování hypotéky

Chcete si koupit nemovitost a nemáte hotovost? Potom budete muset požádat některou z bank o hypoteční úvěr a přijde zásadní otázka, o jak velkou částku u hypotéky půjde. To zjistíte na základě odhadu ceny nemovitosti. Jak a kým ho nechat udělat? Náš dnešní článek vám přináší odpověď.

Jaké jsou zkušenosti s odhadem nemovitosti při vyřizování hypotéky

Znalecký posudek vs. odhad tržní ceny

Při celém procesu koupě nemovitosti budete svědky manipulace s několika zásadními pojmy, mezi kterými zajisté nebudou chybět znalecký posudekodhad tržní ceny. Znalecký posudek je posudek odborníka - soudního znalce, zatímco odhad tržní ceny je odhad bankou pověřené osoby. V praxi může být obojí vypracováno stejnou osobou, nicméně posudek a odhad se používají každý k jinému účelu.

Znalecký posudek slouží k:

  • použití v soudních záležitostech,
  • vybírání daně z nemovitosti,
  • zanesení nemovitosti do majetku firmy. 

 

Odhad tržní ceny slouží pro výpočet hypotéky a zohledňuje například polohu či atraktivitu lokality.

Tržní cena vs. kupní cena

Aby pojmů nebylo málo, je třeba rozlišit ještě tržní a kupní cenu. Rozhodně totiž nejde o dvě stejné věci. Tržní cena je cena stanovená odhadcem, kterého si určí banka (často externě, v běžné praxi si jednoho odhadce najímá i více bank). Jde o předpokládanou cenu nemovitosti. Právě tato cena hraje roli při vyřizování hypotéky, od ní se odvíjí hodnota LVT (zástavní hodnota nemovitosti).

Kupní cena je cena, za kterou byla nemovitost reálně koupena. Jde o částku, která stojí v kupní smlouvě a nemusí být znalecky podložena, stačí pouze, když se na ní shodne kupující s prodávajícím.

dům

Roli v ceně nehraje rekonstrukce, ale lokalita a dostupnost

Možná to zní pro laika neuvěřitelně, ale odhadce, který má za úkol stanovit cenu nemovitosti, se ani nemusí na místo, kde daná nemovitost stojí, osobně dostavit. Cenu totiž může odhadnout podle tzv. cenové mapy, respektive může přijmout odhad supervizora, který se podílel na její tvorbě. V této mapě je jasně vidět atraktivnost až lukrativnost dané lokality, která při stanovování cen nemovitostí hraje významnou roli.

Proto je pro mnohé vlastníky zklamáním, když před prodejem nemovitosti provedou rozsáhlou rekonstrukci, jejíž nákladnost nemá na odhad ceny nemovitosti takový výsledný vliv, jaký by si představovali. Vlastník totiž často získá dojem, že hodnota nemovitosti stoupne právě o takovou částku, na jakou vyšla rekonstrukce. Tak tomu není. Částka, kterou odhadce vyřkne, vychází především z lokality nemovitosti, z její dostupnosti a občanské vybavenosti okolí.

 

POZOR!

Částka, na kterou ocení nemovitost daná banka (zástavní hodnota nemovitosti), se od kupní ceny může významně lišit.

Zejména u dražších nemovitostí je dobré si ověřit jejich reálnou hodnotu u odhadce pracujícího pro vícero bank již před podpisem rezervační smlouvy. Pokud je zástavní hodnota nemovitosti o poznání nižší než její kupní cena, musejí zájemci k hypotečnímu úvěru shánět často ještě stotisícové částky navíc.

 

Ušetřete si čas i nervy. Svěřte nevděčnou práci specialistovi na hypotéky!

Čas od času se konají nejrůznější marketingové akce, při nichž mohou zájemci využít nabídky odhadu tržní ceny zdarma.

O takových akcích vás bude nejlépe zpravovat zkušený a dobrý makléř, který vám pohlídá to nejlepší a nejvýhodnější řešení, díky kterému ušetříte za poplatky.

Vyberte si některého z hypotečních makléřů od Gepard Finance a ušetřete si čas i nervy, které by vás mohlo stát jednání s odhadcem. Zkušený makléř vám nejen se vším poradí, ale také udělá vše, co bude v jeho silách, aby vás odhad i veškeré poplatky vyšly co nejlevněji!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...