Jasně a přehledně: které faktory ovlivní schválení vaší hypotéky?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd České republiky sní o vlastním bydlení více než 80 % Čechů. Odradit je nedokážou vyšroubované ceny nemovitostí ani čím dál obtížnější podmínky pro získání hypotéky. I proto zájem o půjčky na bydlení klesá jen velmi pomalu. Přitom dobu, kdy hypotéku „na dobré slovo“ získal každý, dávno odvál čas. Šanci na její úspěšné schválení mohou zvýšit i sami žadatelé. Je ale potřeba vědět, na které oblasti se zaměřit.

Které faktory ovlivní schválení hypotéky a vy se díky jejich znalosti přiblížíte svému snu?

Proces posuzování žádosti o hypotéku prochází několika fázemi. Tou zdaleka nejdůležitější je bonitní hodnocení, které nejčastěji rozhodne o tom, zda banka klientovi na dům půjčí, nebo mu přístup k vysněné nemovitosti odepře.

Bonita je číselným vyjádřením toho, jak důvěryhodnou osobou – z hlediska splácení – žadatel je. Při vypracování bonitního hodnocení se posuzuje řada faktorů. Některé z nich můžete zlepšit svépomocí; i proto je rozumné připravovat se na hypoteční úvěr s několikaměsíčním předstihem.

Ohlídejte si pracovní smlouvu

Výše příjmů je pro banku jedním z nejdůležitějších faktorů. Jen na cifru na výplatní pásce se ale úředníci neohlížejí – důležitá je i vaše pracovní minulost a vyhlídky do budoucna. Alespoň šest odpracovaných měsíců a smlouva na dobu neurčitou jsou minimem, bez kterého se vám vyhlídky na hypoteční úvěr značně ztíží.

Složitější je situace u podnikatelů a živnostníků. Ti odevzdávají daňové přiznání z předchozích dvou let. K výpočtu jejich čistého příjmu ale každá bankovní instituce přistupuje odlišně.

Nahlédněte do úvěrových registrů

V rámci bonitního hodnocení se banka podívá na zoubek i vašim výdajům – především pak těm úvěrovým. Úředníkům stačí nahlédnout do příslušných registrů; raději je ale nejdříve zkontrolujte vy. Negativní skóre vám vyslouží i několik dní opožděná splátka za služby mobilního operátora nebo nikdy nevyužitý kontokorent.

Registry dlužníků jsou celkem tři, výmaz ze záznamů umožňuje ale jen jeden z nich.

Pozor na věk!

Ať o diskriminaci jde, či ne, věk žadatele je pro banky při schvalování úvěru často rozhodující. Hypotéka je závazkem na dlouhá léta. Banky ji proto neposkytnou nikomu, jehož věk dosáhne v době splacení úvěru více než 70 let. Některé instituce jdou ještě dál a za mezní hodnotu považují datum 65. narozenin.

Záleží tedy na době splácení. Jenže kratší období splácení se pojí s požadavkem na vyšší bonitu – a ne každý jí dosáhne. Řešením může být podání žádosti o hypoteční úvěr s mladším spolužadatelem.

Sjednejte si konzultaci

Posuzovat vaši šanci na schválení hypotéky nemusí jen bankovní úředníci. Dohodněte si bezplatnou nezávaznou schůzku s našimi hypotečními makléři. Rádi vám poradí, jak se na přísné bonitní hodnocení připravit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...