Je rozumné brát si v dnešní době hypotéku? Několik pádných důvodů pro a proti

Sen o pěkném rodinném domku má bezpochyby řada z nás. Pořídit si ovšem vlastní bydlení není tak úplně jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nejen, že pro tento životní milník potřebujete notnou dávku odvahy, také finanční stránka zde sehrává svou neopomenutelnou roli.

Je rozumné brát si v dnešní době hypotéku? Několik pádných důvodů pro a proti

  

V dnešní době je jen málo těch, kteří zvládnou financovat nové bydlení výlučně z vlastních prostředků. O to více se rozmáhá trend financování vlastního domu za pomocí hypotečního úvěru. Je ovšem v dnešní době rozumné uvázat si na nohu pomyslnou kouli a zadlužit se na několik desítek let? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, přesto se o ni pokusíme na následujících řádcích.

Nízké úrokové sazby hrají hypotékám do karet

Jeden z hlavních důvodů, který stojí na straně hypotečních úvěrů, představuje rekordně nízké sazby. Ty začínají již na hranici 1,49 %, což je číslo, kterému se snad ani nechce věřit. Jen si vzpomeňte na léta, kdy úrok ve výši 5 nebo 6 procent představoval standardní úrokovou sazbu, nad níž se pozastavoval jen málokdo. Čekáte-li s hypotékou na vhodnější dobu, máte nejvyšší čas! Nízké úrokové sazby totiž nevydrží věčně.

Jistota je jistota

Brát si hypotéku v situaci, kdy nezvládáte splácet klasický nájem a každou výplatu očekáváte s prázdnou peněženkou, je krajně nezodpovědné a dosti riskantní. Abyste neměli se splácením hypotéky potíže a měsíční splátky výrazně neovlivnily vaši životní úroveň, vyplatí se o jejím uzavření uvažovat až tehdy, máte-li jistotu stálého a dobře ohodnoceného zaměstnání či pravidelného příjmu z podnikání a nějakou tu finanční rezervu z minula.

Neuhrazené závazky hypotékám nenahrávají

Máte-li problémy s uhrazením minulých závazků a dlužíte-li všude, kam se podíváte, upsat se k dalšímu dluhu není zrovna dvakrát chytré. Pokud je navíc vaše jméno vedeno v registru dlužníků, vaše šance na schválení hypotečního úvěru jsou prakticky nulové. Proto je vhodné v první řadě vyřešit svou minulost a až poté řešit budoucnost. 

Nedělejte unáhlená rozhodnutí

Pokud o hypotéce vážně uvažujete, pak se o situaci na hypotečním trhu nějakou dobu detailně zajímejte. Zjistěte si, s jakou nabídkou přicházejí jednotlivé bankovní domy, porovnejte jejich produkty a nenechte se nalákat pouze nízkými úroky. Nízký úrok je zpravidla VŽDY zaplacen nevýhodnou kombinací produktů souvisejicích, které jsou podmínkou uzavření hypotéky.

Při výběru se zamyslete také nad délkou splatnosti, fixaci ale i výši měsíčních splátek. Nevíte-li si rady, vyplatí se požádat o pomoc hypotečního specialistu, jenž zhodnotí vaše šance na získání hypotéky a zároveň poradí a doporučí její optimální nastavení.  

Myslete dopředu!

„Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. Těchto moudrých rad a přísloví se držte i při sjednávání hypotéky. Pro všechny případy si sjednejte odpovídající pojištění proti neschopnosti splácet, které vás zachrání v případě nečekaného úrazu, dlouhodobé nemoci nebo výpovědi ze stávajícího zaměstnání. Věřte, že finance obětované dobře nastavenému pojistnému produktu rozhodně nejsou zbytečným výdajem.

 

Sdílejte článek